Atrakcje Dziwnowa i okolic – jak spędzić wolny czas?

Polskie wybrzeże Bałtyku z lasem sosnowym na wydmach wokół miasta Dziwnów
Dziwnów
Źródło: ewg3D/GettyImages
Dziwnów jest turystyczną miejscowością nadmorską, idealną dla miłośników sportów wodnych. To tu przybywają żeglarze, kajakarze, a także wędkarze. W porcie znajdującym się u ujścia rzeki Dziwny do morza cumują jachty, a szczytem wydm prowadzi promenada spacerowo-widokowa.

Atrakcje Dziwnowa dla aktywnych i miłośników natury

Dziwnów jest miejscowością, która z jednej strony graniczy z Bałtykiem, z drugiej – z Zalewem Kamieńskim. Oba akweny łączy Dziwna – tamtejsza rzeka. Obszar ten jest idealnym miejscem do uprawiania sportów wodnych, odbywania długich wędrówek czy choćby wędkowania. Przy ujściu rzeki do Bałtyku znajduje się port, w którym można podziwiać jachty oraz statki wycieczkowe przypominające pirackie okręty. Jedną z tamtejszych atrakcji jest możliwość wybrania się na rejs po porcie, morzu lub do pobliskiej miejscowości – Kamienia Pomorskiego. Pobyt w Dziwnowie nie może obyć się bez zobaczenia jedynego w swoim rodzaju mostu zwodzonego zbudowanego w latach 50. XX wieku. Ciekawostką jest fakt, że właśnie ten most można podziwiać w jednym z odcinków serialu "Czterej pancerni i pies". Szukając atrakcyjnych miejsc przyrodniczych, warto udać się do dawnego naturalnego ujścia Dziwny zwanego Martwa Dziwna, z malowniczym jeziorem oraz mnóstwem rzadkich okazów roślinnych, jak np. mikołajek nadmorski, który stał się symbolem Dziwnowa.

Dziwnów – pozostałe atrakcje turystyczne

Będąc w Dziwnowie, warto zobaczyć Aleję Gwiazd Sportu oraz wziąć udział w corocznym Festiwalu Gwiazd Sportu. W wolnej chwili koniecznie trzeba zajrzeć do parku, w którym można podziwiać miniatury latarni morskich w skali 1:10, a także repliki wagonów, lokomotyw i parowozów. Rekonstrukcje dworców, mostów, semaforów i zwrotnic, pociągi wydające dźwięki i dymiące z kominów robią ogromne wrażenie na zwiedzających. Cały Nadmorski Park Miniatur i Kolejek wykonany został z niezwykłą starannością o detale. Tymczasem dla osób o mocnych nerwach i tych szukających nowych wrażeń stworzono Dom Strachu Piła, który udostępniony jest dla wszystkich powyżej 16. roku życia. 

Atrakcje okolic Dziwnowa

Choć sam Dziwnów jest atrakcyjny turystycznie i warto spędzić w nim nieco czasu, równie ciekawie prezentuje się najbliższa okolica miejscowości. Pierwszym miastem, które warto odwiedzić, jest Pobierowo, oddalone o mniej więcej 13 km od Dziwnowa. Zwiedzając Pobierowo, nie można ominąć oceanarium, w którym prezentowane są niezwykłe okazy podwodnego świata roślinnego i zwierzęcego. Koniecznie trzeba także wybrać się na spacer ulicą Grunwaldzką, przy której mieszczą się liczne restauracje, puby, smażalnie ryb czy kawiarnie. W Pobierowie znajduje się także niewielka willa, która według opowieści miała być domem żony Adolfa Hitlera, Ewy Braun; nie ma jednak żadnych dowodów na to, że bywał tu i sam Hitler. W Pobierowie mieści się również park linowy i skatepark, w których bawić mogą się zarówno najmłodsi, jak i nieco starsi turyści.

Odbywając podróż po okolicznych miejscowościach, warto zajrzeć także do Kamienia Pomorskiego, który leży 12 km od Dziwnowa i zachęca odwiedzających do wstąpienia do Muzeum Kamieni. Muzeum posiada zbiory minerałów, meteorytów i skamieniałości. W Kamieniu Pomorskim można obejrzeć repliki starych machin wojennych, np. pochodzących z czasów starożytnej Grecji. Na koniec wędrówki po mieście można spróbować swoich sił w labiryncie stworzonym z krzewów iglastych, który jest jedną z większych atrakcji Kamienia Pomorskiego. To ciekawy pomysł na spędzenie wolnego czasu z najmłodszymi.

Dziwnów – atrakcje dla dzieci

Wybierając się na urlop z dziećmi, warto zastanowić się wcześniej, co można im zaproponować, jakie miejsca pokazać i jakich wrażeń dostarczyć. Sam pobyt nad morzem, kąpiele, możliwość spędzenia czasu na plaży to już ogromna przyjemność, jednak na tym nie musi kończyć się pobyt w nadmorskiej miejscowości. Okolica Dziwnowa to także idealne tereny do odbywania wycieczek pieszych czy rowerowych. Liczne szlaki zachęcają do podróży i poznawania okolicznej flory, fauny i ciekawych zabytków architektury. Obowiązkowym punktem na trasie powinien być Woliński Park Narodowy z najwyższymi klifami i chronionymi gatunkami roślin. To tu ma swoje siedliska orzeł bielik oraz ponad 200 gatunków ptaków uznanych za zagrożone wyginięciem.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Dorota Szparaga zdobyła Alpy

DD_20211017_Pieszo_REP
Dorota Szparaga zdobyła Alpy
Dorota Szparaga opowiedziała w Dzień Dobry TVN o samotnej podróży w Alpy
Źródło: Dzień Dobry TVN
podziel się:

Pozostałe wiadomości