Co warto zobaczyć w Groningen? Najważniejsze atrakcje oraz ciekawostki

Groningen
Groningen
Źródło: Joost van de Brake/Getty Images
Groningen to holenderskie miasto, słynące ze swojej pięknej architektury. Co poza tym oferuje Groningen? Zwiedzanie warto rozpocząć od rejsu statkiem, ponieważ miasto otoczone jest urokliwym kanałem, z którego roztaczają się piękne widoki na zabytkowe uliczki i zabudowania.

Wybierając się na wycieczkę do Holandii, koniecznie należy zajrzeć do Groningen. Co warto zobaczyć w tym mieście? Na uwagę zasługuje Uniwersytet Groningen, miejscowe muzea, parki oraz zabytki architektoniczne. W podróż najlepiej wybrać się samolotem bezpośrednio na lotnisko Groningen.

Atrakcje w Groningen. Co warto zwiedzić?

Groningen położone jest w północno-wschodniej części Holandii, a jego mieszkańcy uznawani są za najbardziej zadowolonych ludzi w Europie. Jak większość holenderskich miast, pełno w nim kanałów oraz rowerów. Jednak to nie jedyne atuty Groningen. Atrakcje, jakie szykuje dla turystów to miasto z pewnością zachęcą do jego częstych odwiedzin.

Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów Groningen jest Wieża św. Marcina, znajdująca się w jego centrum. Sięga na wysokość 95 metrów, a jej historia ma początek w XIX wieku. Od tamtego czasu była kilka razy przebudowywana, aż w końcu otrzymała swoją ostateczną formę. Wieża posiada taras widokowy, do którego prowadzi 311 schodków. Warto jednak przejść tę odległość, aby móc się delektować piękną panoramą Groningen. Holandia jest znana ze specyficznych zabudowań, które również w tym mieście można podziwiać, zwłaszcza z lotu ptaka. Na szczególną uwagę zasługuje Rynek Wielki oraz malownicze dziedzińce, które oddzielają centrum miasta od byłych, średniowiecznych lecznic. Stanowiły one kiedyś przychodnie dla pacjentów, ale z czasem przejęły rolę atrakcji turystycznych. Dzisiaj lecznice należą do mieszkańców Groningen, którzy oddają się relaksowi podczas odpoczynku w przynależnych do nich ogrodach. Przypominają one parki, w których rosną okazałe drzewa, krzewy oraz zioła, pochodzące nawet sprzed kilkudziesięciu laty.

W mieście znajduje się Groningen Museum, w którym można podziwiać antyczne eksponaty. Warto tam zajrzeć nie tylko ze względu na zamiłowanie do historii i sztuki, ale również, by móc podziwiać architekturę budynku, w którym znajduje się muzeum. Wielbiciele komiksów z pewnością zainteresue Stripmuseum, gdzie będą mogli spotkać się z ulubionymi bohaterami, których znają z historyjek obrazkowych. Kolejnym, godnym uwagi miejscem w Groningen jest muzeum morskie Noordelijk Scheepvaartmuseum, które odsłania przed turystami historię holenderskiego transportu. Natomiast w GRID Grafisch Museum zobaczyć można stare urządzenia, które dawniej wykorzystywano do projektowania graficznego oraz druku.

Życie nocne w Groningen

Holandia uważana jest za jeden z najbardziej liberalnych krajów Unii Europejskiej. Widać to w wielu holenderskich miastach, również w Groningen, którego mieszkańcy uznają się za najszczęśliwszych w Europie. Mieszkają tutaj głównie studenci, co się przekłada na aktywne życie nocne. Puby, kawiarnie i restauracje każdego piątkowego i sobotniego wieczoru po prostu pękają w szwach. Osoby prowadzący imprezowy styl życia koniecznie powinni zajrzeć do największego w Europie pubu "Drie Gezuters". Zajmuje on powierzchnię kilku kamienic, a jego wnętrze przypomina labirynt. Nawet Polacy w Groningen dobrze znają to miejsce i często je odwiedzają. Podobnie jest w przypadku licznych coffeeshopów, które wbrew nazwie nie prowadzą sprzedaży kawy oraz dyskotek, dzięki którym w 2015 roku Groningen zostało ogłoszone najlepszym imprezowym miastem w Holandii. Miasto słynie również z innej, kontrowersyjnej, nocnej atrakcji. Podobnie jak w Amsterdamie, tutaj również znajduje się specyficzny punkt na mapie. Czerwona ulica Groningen jest odpowiednikiem amsterdamskiej dzielnicy czerwonych latarni, gdzie turyści mogą skorzystać z usług domów publicznych.

Podróż i polskie akcenty w Groningen

Do Holandii bez problemu można dojechać samochodem, samodzielnie organizując wyjazd. Jednakże może to się okazać dość uciążliwa podróż, zwłaszcza że zajmuje kilkanaście godzin. Warto więc skorzystać z tanich połączeń lotniczych Gdańsk–Groningen. Pomimo że nie jest to lot bezpośredni, jest on znacznie krótszy niż trasa Warszawa–Groningen. Będąc na miejscu, należy się zorientować, gdzie robić zakupy w Groningen. Sklepy oferują turystom bardzo bogaty asortyment, dostępny zwłaszcza przy ulicy Folkingestraat, uznanej za "najprzyjemniejszą ulicę sklepową roku 2014". Na zakupy dobrze się wybrać również do Ariola, który w 2015 roku został okrzyknięty "najprzyjemniejszym sklepem roku". Co ciekawe, istnieje również polski sklep w Groningen, w którym zaopatrzyć się można w pamiątki oraz najlepsze rodzime artykuły spożywcze. Nie jest to jedyny polski akcent związany z tym miastem, ponieważ prężnie działa tam również Polska Misja Katolicka Groningen. Organizacja aktywnie wspiera Polonię w Holandii, zrzeszając społeczność lokalną w przedsięwzięciach o charakterze religijnym.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Od ośmiu lat w podróży dookoła świata

Od ośmiu lat w podróży dookoła świata
8 lat w drodze, 8 paszportów, jeden człowiek. Duńczyk chce pobić rekord i odwiedzić wszystkie kraje świata. Jak trudną podróż odbywa?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Joost van de Brake/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości