Podróże

Największe atrakcje Porto Moniz w Portugalii. Co warto zobaczyć na wyspie wiecznej wiosny?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Największe atrakcje Porto Moniz w Portugalii

Porto Moniz (Portugalia) to nieduża miejscowość, usytuowana na Maderze, wyspie na Oceanie Atlantyckim, znajdującej się ok. 600 kilometrów od północnoafrykańskiego Maroka. Maderskie Porto Moniz zadziwia urokiem krajobrazów, ciepłymi wodami i… wiecznie panującą wiosną.

Największą atrakcją turystyczną Porto Moniz są piaszczyste plaże, nowoczesne kurorty, a przede wszystkim – naturalne baseny wulkaniczne z krystalicznie czystą i przejrzystą wodą. Średnie temperatury latem w portugalskim Porto Moniz wynoszą ok. 22–23℃. Wszystko to zapewnia udany wypoczynek na najwyższym poziomie wśród szumu oceanu i świeżego powietrza, gwarantowanego m.in. przez lasy wawrzynowe, wpisane na listę UNESCO. Będąc w Porto Moniz, warto zwiedzić okoliczne zabytki, np. oceanarium lub kaplicę św. Wincentego.

Porto Moniz – Madera, Portugalia

Usytuowane na Maderze Porto Moniz to miasto i gmina zamieszkiwana tylko przez 2711 mieszkańców (stan na 2011 rok). Status miasta miejscowość uzyskała w 1835 roku. Porto Moniz przyciąga corocznie rzesze turystów pragnących wypoczynku w niebiańskich warunkach.

Fenomen miasta wynika właśnie z położenia geograficznego. Madera to wyspa na Oceanie Atlantyckim, znajdująca się około 600 kilometrów na zachód od Maroka. Od 1 lipca 1976 roku Madera jest Regionem Autonomicznym Portugalii (port. Região Autónoma da Madeira ), mającym własny parlament i rząd regionalny.

Madera to także zbiorcza nazwa całego archipelagu, w którego skład wchodzą między innymi: Deserta Grande, Porto Santo i oczywiście, największa z nich – Madera. Porto Moniz znajduje się w najbardziej wysuniętym na północ, zachodnim rejonie wyspy Madera. Niewielka pod względem powierzchni całkowitej (741 km2) Madera jest bardzo górzysta – usytuowane w centrum wyspy szczyty przekraczają 1500 m n.p.m., dlatego wszystkie znajdujące się na niej miejscowości są miastami portowymi lub położonymi niedaleko wybrzeża. Dewizą portugalskiej Madery jest powiedzenie "Das ilhas as mais belas e livres", co można przetłumaczyć jako "ze wszystkich wysp najpiękniejsza i wolna".

Ciekawostką jest fakt, że na przestrzeni wieków Madera była miejscem wypoczynku najważniejszych głów państw europejskich. W 1860 roku z gruźlicy i depresji leczyła się tutaj cesarzowa Austrii – Elżbieta ( Sissi ). Na Maderze swoich dni dopełnił ostatni cesarz Austrii – Karol I Habsburg. Przez około trzy miesiące na wyspie przebywał Józef Piłsudski. Fakt ten został upamiętniony przez tablicę pamiątkową, znajdującą się w willi Quinta Bettencourt. Legenda głosi, że na Maderę uciekł Władysław III Warneńczyk po przegranej bitwie pod Warną. Jest to jednak mało prawdopodobne, ze względu na liczne relacje historyczne, świadczące, że poniósł w tej bitwie śmierć. Z Madery pochodzi jeden z najlepszych piłkarzy na świecie – Cristiano Ronaldo.

Porto Moniz – temperatury i klimat miasta na wyspie wiecznej wiosny

W Porto Moniz, podobnie jak na całej Maderze, panuje klimat określany mianem "wiecznej wiosny". To wpływ subtropikalnego klimatu typu śródziemnomorskiego.

Średnia roczna temperatura na Maderze wynosi prawie 20℃, a najcieplej jest w sierpniu i we wrześniu (ponad 23℃). Rekordowa historycznie amplituda temperatur wynosi aż 31℃ – najniższą kiedykolwiek zarejestrowaną temperaturą było 7,4℃, a najwyższą 38,4℃.

Wulkaniczne baseny Porto Moniz

Bezapelacyjnie największymi atrakcjami turystycznymi Porto Moniz są zapierające dech w piersiach widoki na Ocean Atlantycki, ciepłe powietrze i możliwość wzięcia kąpieli w równie ciepłych wodach… wulkanicznych. W wielu miejscach Madery, w tym w Porto Moniz, znajdują się bowiem naturalne baseny wulkaniczne, które charakteryzują się niespotykanie krystaliczną, ciepłą wodą. To największy rarytas Porto Moniz, który przyciąga co roku setki turystów z całego świata.

Wejścia do basenów wulkanicznych są płatne, jednakże nie są to duże koszty (ok. 1,5 euro za osobę na dzień). Kąpieliska są bezpieczne, strzeżone przez ratowników wodnych, znajdują się przy nich przepiękne piaszczyste plaże, a wokół usytuowanych jest wiele hoteli najwyższej klasy. Uroku basenom wulkanicznym dodaje fakt, że zejścia do nich pomalowano na biało ze względów bezpieczeństwa. W praktyce jednak daje to wrażenie przede wszystkim estetyczne.

Zwiedzając Porto Moniz i przepiękną Maderę, warto odwiedzić leżącą nieopodal miejscowość São Vicente, w której znajdują się: urokliwa kaplica Świętego Wincentego, centrum wulkanologiczne, przepiękne ogrody z lasami wawrzynowymi (głównie rosną w rezerwacie maderskim, wpisanym na listę UNESCO). Do innych atrakcji należą oceanarium maderskie i stara zabytkowa forteca wojskowa z 1730 roku – Forte São João Baptista.

Zobacz wideo: Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi

Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi
Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Martin Moxter / Getty Images

Pozostałe wiadomości