wyspa

  wyspa

  Jeśli wybierasz się na wakacje do Indonezji, jednym z ciekawszych miejsc jest wyspa Sumatra. Mówi się, że jest to kraina dzikich zwierząt. Nic dziwnego, na wyspie żyją różnorodne gatunki fauny oraz flory. Zobacz, co warto zobaczyć na wyspie Sumatra.

  Gotlandia to największa wyspa na Morzu Bałtyckim. Należy do Szwecji, klimat jest tu na tyle łagodny, że rosnące na każdym kroku róże kwitną nawet w grudniu. Gotlandia często określana jest mianem Wyspy Wikingów. Legenda głosi, że dawno temu była wyspą, która istniała jedynie po zachodzie słońca. Urok udało się ponoć odwrócić Tjelvarowi, który był jednocześnie jej pierwszym mieszkańcem.

  Korsyka jest niezwykle zróżnicowanym miejscem. Każdy znajdzie tutaj coś odpowiedniego dla siebie – są góry, morze, zatłoczone kurorty i puste, dzikie plaże. Nie brakuje również zabytków. Ta wyspa położona na Morzu Śródziemnym jest bogata w niemal wszystko to, czego potrzebują i co lubią turyści.

  Barbados to państwo znajdujące się na Małych Antylach, zajmujące wyspę o takiej samej nazwie. Wyspa Barbados jest chętnie odwiedzana przez turystów i nie ma w tym niczego dziwnego: zachwyca pięknem! Na wyspie można podziwiać zarówno piękno natury, jak i mnogość zabytków.

  Wyspa Jeju (Czedżu) należy do Korei Południowej i jest zlokalizowana na południe od jej wybrzeża. Wyróżnia się unikatową kulturą i tradycjami, a także piękną przyrodą, przez co stanowi ogromną atrakcję dla turystów. Co warto zobaczyć podczas wizyty na Czedżu?

  Wysp Thassos w Grecji położona jest ok. 8 km od wybrzeża Tracji i jest dziewiątą co do wielkości wyspą grecką. Należy do grupy Wysp Egejskich Północnych, podobnie jak Ikaria czy Lesbos.

  Federacja Saint Kitts i Nevis to idealny przykład państwa, które – choć jest niewielkie – może wiele zaoferować. To doskonałe miejsce na przyjemny wypoczynek z dala od obleganych kurortów i zatłoczonych plaż. Przed planowaniem podróży warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej.

  Curaçao to niewielka wyspa położona niedaleko od Wenezueli, na Morzu Karaibskim. Choć mało osób w Europie wie o jej istnieniu, to świetne miejsce na odpoczynek - można uciec od zgiełku miasta i podziwiać piękną przyrodę, a jednocześnie mieć wszystkie udogodnienia. Zobacz, jakie ciekawe miejsca można zobaczyć na Curaçao.

  Kajmany to trzy niewielkie wyspy odkryte przez Krzysztofa Kolumba. Ich piaszczyste plaże z turkusową wodą, błękitne niebo i gorący klimat sprawiają, że jest to wymarzone miejsce na rajskie wakacje. Kajmany słyną jednak nie tylko wśród turystów – jest to również znany raj podatkowy.

  Republika Nauru to państwo położone na jednej z wysp Mikronezji, zlokalizowanych w zachodniej części Oceanu Spokojnego. Kraj jest bardzo rzadko odwiedzany przez turystów – szacuje się, że rocznie dociera tam ok. 200 przybyszy z zagranicy. Czym wyróżnia się Nauru i co warto tam zobaczyć?

  Grenada bywa nazywana również "Korzenną Wyspą", co związane jest z tradycyjnymi potrawami podawanymi w tym kraju. Oprócz oryginalnej smacznej kuchni Grenada ma do zaoferowania turystom znacznie więcej atrakcji. Sprawdź, jakie miejsca warto zwiedzić po przyjeździe na wyspę.

  Formentera to czwarta co do wielkości wyspa Balearów i jeden z najpiękniejszych zakątków, jakimi szczyci się Hiszpania. Znajduje się w odległości niecałych 20 km od portu w Ibizie. Wyspa słynie z malowniczych krajobrazów, piaszczystych plaż i dwóch słonych jezior, które w dużej mierze uwarunkowały roślinność okolicy.

  Cejlon to druga co do wielkości wyspa na Oceanie Indyjskim. Leży niedaleko Indii, od których oddzielona jest cieśniną Palk. W całości zajmowana jest przez państwo, które do 1972 roku nosiło taką samą nazwę jak wyspa. Wtedy to, konkretnie 22 maja, proklamowano republikę, a nazwę państwa zmieniono na Sri Lanka, co w sanskrycie oznacza "olśniewający kraj". Ta nazwa to adaptacja określenia pochodzącego z początków nowej ery, kiedy całą wyspę określano mianem Lanka.

  Wyspa Skiathos w Grecji może się poszczycić ponad sześćdziesięcioma malowniczymi plażami, drzewami piniowymi bujnie porastającymi teren i doskonale przygotowaną bazą hotelowo-gastronomiczną. W rajskim otoczeniu można odpoczywać, nurkować czy popłynąć w rejs. Wspaniałe plenery Skiathos zostały nawet wykorzystane w filmie "Mamma Mia".

  Zanzibar to kierunek, który w tym roku upodobały sobie polskie gwiazdy. Na słonecznej wyspie od kilku miesięcy przebywa Klaudia El Dursi, która pracuje nad programem "Hotel Paradise", a także wokalistka Urszula Dudziak. Między sąsiadkami zawiązała się przyjaźń, czym prowadząca reality show pochwaliła się w mediach społecznościowych.

  Laga­nas (Gre­cja) jest mia­stecz­kiem zlo­ka­li­zo­wa­nym na wyspie Zakyn­thos nad Zatoką Laganas. Jego bar­dzo dużą część sta­nowi park naro­dowy, w któ­rym ochronie poddane są żółwie morskie. Laganas jest jednym z popularniejszych miej­sc na wyspie, zwłasz­cza dla młod­szych tury­stów – uwa­żane jest za cen­trum impre­zowe Zakyn­thos. Mimo że spra­wia wraże­nie gwarnego miej­sca, jego obrzeża są spo­koj­niej­sze, można odpo­cząć tam w cichszych miejscach.

  Nazwę "atol" zawdzięczamy Karolowi Darwinowi, który spopularyzował słowo określające wyspę koralową, pochodzące z języka używanego wyłącznie na Malediwach.