wyspa

  Miasto Cagliari leży we Włoszech, a dokładnie na wyspie Sardynia, drugiej co do wielkości na Morzu Śródziemnym. Główne atrakcje w Cagliari mają charakter sakralny. Co warto tam zobaczyć?

  Jan Mayen jest integralną częścią tego kraju, przynależącą do okręgu Nordland.

  Spirit Island jest małą wysepką połączoną z lądem. Leży na jeziorze Maligne otoczonym przez wysokie, ośnieżone szczyty. Do wyspy można dotrzeć wyłącznie drogą wodną – kajakiem lub statkiem rejsowym. Malutki skrawek lądu z rosnącymi na nim kilkoma drzewami iglastymi to jeden z widoków promujących Kanadę na świecie i przyciągający co roku tysiące turystów.

  Republika Zielonego Przylądka to łącznie ponad 20 wysp i wysepek. Które miejscowości są najbardziej interesujące?

  Kandy uznawane jest za kulturalną stolicę Sri Lanki i święte miejsce. Znajduje się w nim m.in. XVII-wieczna Świątynia Zęba. Dla Dzień Dobry TVN to drugie pod względem wielkości miasto Sri Lanki odwiedził Michał Cessanis.

  Miasto Korcula jest przez turystów nazywane małym Dubrownikiem. Zbudowane z białego kamienia i otoczone murami oraz basztami z XIV wieku co roku przyciąga tysiące turystów z całego świata. Nie tylko ze względu na architekturę, ale również na niesamowicie piękne widoki.

  Celebes należy do Indonezji i jest jedną z największych wysp na świecie. Nazwę nadali jej Portugalczycy – pierwsi Europejczycy, którzy do niej dotarli.

  Wyspy Owcze położone są na Morzu Norweskim, w połowie drogi morskiej między Wielką Brytanią a Islandią i Norwegią a Islandią. Tereny te państwowo należą do Danii, jednak mają swój własny parlament i rząd. Ten pochmurny, ale piękny zakątek Europy, przypomina krainę Hobbitów z powieści Tolkiena.

  Grenlandia po staroskandynawsku znaczy Zielona Ziemia, Inuici określają ją natomiast jako Ziemię Ludzi. Kryje w sobie wiele tajemnic i niejednym może nas zaskoczyć.

  Rugia to niemiecka wyspa leżąca na Morzu Bałtyckim, która ma wiele do zaoferowania zwiedzającym. Co można na niej zobaczyć?

  Phuket jest stosunkowo niedużą, choć największą wyspą w Tajlandii, którą co roku odwiedzają setki tysięcy turystów, głównie Europejczyków. Pomimo niebezpiecznego tsunami z 2004 roku, infrastruktura turystyczna wyspy Phuket, atrakcje czekające na przyjezdnych, restauracje i dyskoteki są zdecydowanie na najwyższym poziomie.

  Fernando de Noronha to archipelag położony około 350 kilometrów od Brazylii. W skład archipelagu wchodzi 21 wysp. Szczyty, pagórki, mieniąca się woda i niesamowite ukształtowanie terenu to cechy charakterystyczne tego miejsca, zwanego archipelagiem albatrosów.

  Porto Moniz (Portugalia) to nieduża miejscowość, usytuowana na Maderze, wyspie na Oceanie Atlantyckim, znajdującej się ok. 600 kilometrów od północnoafrykańskiego Maroka. Maderskie Porto Moniz zadziwia urokiem krajobrazów, ciepłymi wodami i… wiecznie panującą wiosną.

  Palau jest państwem w Mikronezji oraz Oceanii. Ma wyspiarski charakter – obejmuje ponad 250 wysp zlokalizowanych na Oceanie Spokojnym. Jedynie 8 z nich jest stale zamieszkanych. Palau zachwyca malowniczym krajobrazem, jeziorami krasowymi oraz jaskiniami. Na uwagę zasługują niezwykle bogata flora (np. gaje palm kokosowych, które można znaleźć na prawie każdej wyspie) oraz fauna. Wokół wybrzeży Palau roztaczają się niesamowite rafy koralowe. 

  Szkocka wyspa Skye (Isle of Skye) to zie­lona kra­ina, która przy­po­mina sce­no­gra­fię do filmu fan­tasy. Każdy jej zaką­tek wygląda jak dom zacza­ro­wa­nych elfów czy leśnych wró­żek. Tajem­ni­czo­ści dodają rozsiane na jej obsza­rze śre­dnio­wieczne zamki oraz wspa­niałe, gór­skie kra­jo­brazy. Co warto zoba­czyć na wyspie Skye i na czym polega jej magia?

  Ortygia to włoska wyspa i cześć Syrakuz. Miejsce jest obowiązkowym punktem niemal każdej wycieczki do Syrakuz – uznaje się je za nieoficjalną starówkę tego miasta. Poznaj najciekawsze atrakcje Ortygii.

  Jeśli wybierasz się na wakacje do Indonezji, jednym z ciekawszych miejsc jest wyspa Sumatra. Mówi się, że jest to kraina dzikich zwierząt. Nic dziwnego, na wyspie żyją różnorodne gatunki fauny oraz flory. Zobacz, co warto zobaczyć na wyspie Sumatra.

  "Może być warta naprawdę sporo".

  Wyspę Luzon zamieszkuje ponad 40 milionów osób. Znajduje się pomiędzy trzema morzami: Filipińskim, Sulu i Południowochińskim. Jakie są największe atrakcje turystyczne wyspy?

  Gotlandia to największa wyspa na Morzu Bałtyckim. Należy do Szwecji, klimat jest tu na tyle łagodny, że rosnące na każdym kroku róże kwitną nawet w grudniu. Gotlandia często określana jest mianem Wyspy Wikingów. Legenda głosi, że dawno temu była wyspą, która istniała jedynie po zachodzie słońca. Urok udało się ponoć odwrócić Tjelvarowi, który był jednocześnie jej pierwszym mieszkańcem.

  Skarpa osunęła się na deptak przy plaży.

  Choć wyspa Man kojarzona jest przede wszystkim z wyścigami motocyklowymi, to nawet poza sezonem ma wiele do zaoferowania turystom. To wyjątkowe miejsce, w którym można odpocząć od zgiełku miasta i podziwiać piękne krajobrazy. Zobacz, jakie miejscowości na wyspie warto zwiedzić oraz na czym polega Isle of Man TT.

  Korsyka jest niezwykle zróżnicowanym miejscem. Każdy znajdzie tutaj coś odpowiedniego dla siebie – są góry, morze, zatłoczone kurorty i puste, dzikie plaże. Nie brakuje również zabytków. Ta wyspa położona na Morzu Śródziemnym jest bogata w niemal wszystko to, czego potrzebują i co lubią turyści.

  Barbados to państwo znajdujące się na Małych Antylach, zajmujące wyspę o takiej samej nazwie. Wyspa Barbados jest chętnie odwiedzana przez turystów i nie ma w tym niczego dziwnego: zachwyca pięknem! Na wyspie można podziwiać zarówno piękno natury, jak i mnogość zabytków.

  Wyspa Jeju (Czedżu) należy do Korei Południowej i jest zlokalizowana na południe od jej wybrzeża. Wyróżnia się unikatową kulturą i tradycjami, a także piękną przyrodą, przez co stanowi ogromną atrakcję dla turystów. Co warto zobaczyć podczas wizyty na Czedżu?

  Wysp Thassos w Grecji położona jest ok. 8 km od wybrzeża Tracji i jest dziewiątą co do wielkości wyspą grecką. Należy do grupy Wysp Egejskich Północnych, podobnie jak Ikaria czy Lesbos.

  Federacja Saint Kitts i Nevis to idealny przykład państwa, które – choć jest niewielkie – może wiele zaoferować. To doskonałe miejsce na przyjemny wypoczynek z dala od obleganych kurortów i zatłoczonych plaż. Przed planowaniem podróży warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej.

  Po przykrych doświadczeniach z poprzednim wyjazdem Katarzynie Glince razem z partnerem udało się dotrzeć na wymarzone wakacje. Aktorka podzieliła się z fanami refleksją na temat wolnego czasu. Nie zabrakło również zjawiskowego zdjęcia przy basenie.

  Osobom, które szukają bliskiego kontaktu z naturą, wakacje na wyspie Borneo na pewno przypadną do gustu. Bogactwo fauny i flory, zapierające dech w piersiach krajobrazy i niezwykli ludzie – wszystko to czeka na jednej z największych wysp na świecie. Jak zaplanować wycieczkę na Borneo?

  Curaçao to niewielka wyspa położona niedaleko od Wenezueli, na Morzu Karaibskim. Choć mało osób w Europie wie o jej istnieniu, to świetne miejsce na odpoczynek - można uciec od zgiełku miasta i podziwiać piękną przyrodę, a jednocześnie mieć wszystkie udogodnienia. Zobacz, jakie ciekawe miejsca można zobaczyć na Curaçao.