Świat

Zakochaj się w Portugalii. Porto i Braga oczami Michała Cessanisa

Świat

Chwilowo wszelkie podróże musimy odłożyć na dalszy plan. Gdy jednak sytuacja się unormuje warto pomyśleć o odwiedzeniu Portugalii, a szczególnie dwóch jej miast – Porto i Bragi. Swego czasu wybrał się do nich Michał Cessanis, a oto wspomnienia z jego wyprawy.

Porto – portugalska stolica kultury

Porto jest po Lizbonie drugim co do wielkości miastem w Portugalii. Położona nad Oceanem Atlantyckim metropolia liczy sobie niecałe 1,8 mln mieszkańców i co roku przyciąga do siebie wielu turystów. Chętnie odwiedzają oni m.in. księgarnię Lello, która stała się inspiracją m.in. dla J.K. Rowling. Uwagę zwraca nie tylko wnętrze sklepu z wysokimi regałami i bogatymi zdobieniami, ale niezwykłe egzemplarze książek, które można tam znaleźć. Jest to m.in. pierwsze wydanie „Małego Księcia” warte ponad 18 tys. euro.

Uwagę w Porto zwraca też futurystyczny budynek Casa da Musica , który jest jedną z najważniejszych sal koncertowych w Portugalii.

Zachwyca nie tylko z zewnątrz, ale też w środku

- ocenił Michał Cessanis.

Nowoczesny budynek pochodzi z 2001 roku. W jego wnętrzach można znaleźć m.in. ściany z falowanego szkła, co doskonale wpływa na akustykę miejsca. Jedno z pomieszczeń zachwyciło też podróżnika zdobieniami ze słynnych portugalskich płytek azulejo.

Porto – miasto urzekające zabytkami

Podczas pobytu w Porto nie można nie odwiedzić tamtejszej starówki, która w 1996 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na niej m.in. pomnik Henryka Żeglarza. Turyści chętnie udają się też w miejsce, gdzie znajduje się Most Ludwika I uznawany za prawdziwą ikonę miasta. Powstał on dzięki inżynierowi Théophile’owi Seyrigowi, który był uczniem samego Gustave’a Eiffela.

Porto to także dworzec Sao Bento i jego wnętrza ozdobione płytkami azulejos. Za ich pomocą przedstawione niektóre sceny z historii całego kraju.

Ma ponad 100 lat. (…) Został wybudowany w miejscu, gdzie kiedyś był klasztor benedyktyński

- opowiadał Michał Cessanis.

Braga – miasto kościołów i klasztorów

Na północ od Porto położona jest Braga, czyli jedno z najstarszych miast chrześcijańskich na świecie. Powstała w czasach rzymskich i obecnie liczy sobie około 800 tys. mieszkańców. Znajdziemy w niej ponad 30 kościołów, a jednym z nich jest słynne Sanktuarium Dobrego Jezusa z Góry (Bom Jesus do Monte) pochodzące z XVIII wieku. Do świątyni prowadzą robiące wrażenie 100-metrowe schody.

Ważnym punktem na mapie miasta jest też brama Arco da Porta Nova

Od setek lat jest główną bramą do miasta. Wszyscy ważni wchodzili tędy do Bragi

- wytłumaczył Joao Gomes.

Kilkaset metrów za nią znajduje się słynna katedra w Bradze (Sé de Braga), która powstała w 1070 roku.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Pozostałe wiadomości