wizzair.com

Porto – co warto zobaczyć w drugim najważniejszym mieście Portugalii?

wizzair.com

Porto – co warto zobaczyć w drugim najważniejszym mieście Portugalii?

Porto – miasto w Portugalii, które działa jak magnes na turystów z całego świata. Jakie atrakcje oferuje Porto? Jakie zabytki warto zobaczyć, a co nas zadziwi w tym wyjątkowym mieście?

Porto to druga po Lizbonie metropolia Portugalii, położona na północy kraju u ujścia rzeki Duero nad Oceanem Atlantyckim. Miasto słynie urokliwych uliczek, mostów, a także wina o tej samej nazwie. Zawdzięcza ono swoją sławę odkryciu przez angielskich kupców jeszcze w XVII wieku.

Jak najlepiej dolecieć do Porto?

Międzynarodowy Port Lotniczy Porto (OPO) mieści się 10 km na północ od Porto. Centrum miasta połączone jest z lotniskiem linią metra. Z Polski dolecimy na nie bezpośrednio tanimi liniami Wizz Air z Warszawy, Katowic i Wrocławia. Najtańsze bilety lotnicze dostępne są zazwyczaj poza sezonem, ale zarówno wiosną, jak i jesienią Portugalia wciąż cieszy się słoneczną pogodą, więc właśnie wtedy warto planować wypad do Porto.

Z lotniska do centrum miasta dojedziemy korzystając z komunikacji miejskiej linią E metra. Przejazd do stacji Trindade zajmie około 30 minut. Na lotnisku bilety kupimy w automatach oznaczonych Andante. Porto ma dobrze zorganizowaną komunikację publiczną: autobusy oraz metro. Porto jednak nie jest dużym miastem, do niemal wszystkich atrakcji dojdziemy na piechotę, jednak jeśli planujemy wyprawe nad Ocean, to warto skorzystać z opcji dojazdu.

Porto w Portugalii. Położenie i podstawowe informacje

Metropolia Porto liczy sobie niemal 1,8 mln mieszkańców i jest drugim co do wielkości miastem Portugalii (po Lizbonie). Stare miasto zostało wpisane w 1996 roku na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Porto przecina rzeka Duero, której rola w przeszłości była ogromna dla produkcji i handlu winem porto, transportowanym stąd drogą morską do wielu zakątków świata.

Piękne plaże i wysokie temperatury w Porto

Urozmaiceniem pobytu w Porto może być wypad na jedną z kilkunastu plaż miasta lub okolic. Najwyższe temperatury w Porto notowane są w lipcu. Sięgają 29℃ za dnia i 16℃ nocą, więc jest to dobry okres, by zwiedzanie Porto połączyć z odpoczynkiem na plaży. Najbliżej miasta położona jest plaża Praia dos Ingleses. I to od niej można zacząć zwiedzanie także tych dalej położonych.

Główne atrakcje Porto i ciekawostki na temat miasta

Most Ludwika I w Porto – najbardziej rozpoznawalny obiekt turystyczny, symbol miasta, łączący je z Vila Nova de Gaia – miastem pod drugiej stronie rzeki Duero. Zbudowano go pod koniec XIX w., a jego budowa trwała aż 5 lat. Autorem projektu był niemiecki inżynier Théophile Seyrig – uczeń samego Gustave'a Eiffel'a. Unikalną dwukondygnacyjną konstrukcję wykonano z żelaza. Dolny poziom ma długość 172 m a górny aż 395 m. Wstęp na most jest bezpłatny.

Nabrzeże Ribeira i plac Ribeira – to bodajże najchętniej odwiedzane przez turystów miejsca w Porto. Rozpościera się stąd cudowny widok na Most Ludwika I, a turystów przyciągają tu także klimatyczne kawiarenki i restauracje. Spacerując po nabrzeżu, obserwować można cumujące tuż obok promy turystyczne oraz repliki łodzi, którymi niegdyś transportowano wino. Na placu Ribeira warto zobaczyć fontannę z rzeźbą „Kostka Gołębi Pokoju”.

Torre dos Clerigos – to najwyższa wieża w Porto. Z wysokości 75 metrów można podziwiać przepiękną panoramę miasta.

Będąc w Porto, nie można nie odwiedzić księgarni Lello (Livraria Lello). Jej bogato zdobione, wysokie, drewniane regały dźwigające tysiące książek wprost zachwycają. Uwagę zwracają też imponujące schody, nad którymi mieści się ogromny, rozświetlający pomieszczenie witraż.

Równie urzekające jest wnętrze dworca kolejowego Sao Bento przyozdobione około 20 tysiącami płytek azulejos przedstawiającymi sceny z historii Portugalii. Azulejos to cienkie, najczęściej kwadratowe płytki ceramiczne służące do budowy mozaik, pokryte błyszczącym szkliwem. Ta forma sztuki towarzyszy Portugalii od blisko pół tysiąca lat.

Zabytki Porto – ważne budowle sakralne

Warte polecenia i odwiedzenia zabytki sakralne w Porto to m.in. katedra Se w Porto (Sé Catedral do Porto) oraz kościół Świętego Franciszka. Budowę katedry Se rozpoczęto jeszcze w XII, a do naszych czasów przetrwała po licznych przebudowach i zmianach. Wyróżnia się na tle innych zabudowań dwiema strzelistymi wieżami i wysokimi murami. Boczne ściany także przyozdobiono płytkami azulejos. Całość „zasłużyła” na wpisanie na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Kościół Świętego Franciszka z 1425 roku oglądany z zewnątrz to piękna, gotycka i skromna budowla. Jednak prawdziwy zachwyt wywołuję jej wnętrze – bogato zdobione, wręcz przytłaczające swoim rozmachem. Trudno dobrać słowa, by opisać kunszt, z jakim mamy do czynienia wewnątrz tej świątyni.

Co jeszcze warto zobaczyć w Porto?

Na pewno ogrody Pałacu Kryształowego (Palacio de Cristal), położone na wzgórzu, z których podziwiać można tętniące życiem miasto i płynącą w dole rzekę.

Sama nazwa miasta – Porto, wielu osobom może kojarzyć się z nazwą wina i jest to skojarzenie słuszne. Fani tego trunku powinni odwiedzić piwnice z winem porto w Vila Nova da Gaia – czyli de facto nie w samym Porto, a w mieście na sąsiednim brzegu rzeki. Poznamy tu historię tego wina, proces jego produkcji, a wizytę zakończymy degustacją.

Najbardziej reprezentacyjna ulicą Porto jest aleja Aliantów. Nie ma raczej możliwości, by choćby nie przeciąć jej podczas zwiedzania Porto. Nie postawić nogi na alei Aliantów, to tak jakby nie przejechać się po Porto tramwajem. Wokół Alei koncentruje się wiele różnych imprez i wydarzeń, jak np. świętowanie zwycięstw miejscowej drużyny piłkarskiej FC Porto. Płynnie przechodzimy tu do jednej z głównych atrakcji dla dzieci w Porto,ale też dorosłych fanów piłki nożnej – stadionu FC Porto (Estádio do Dragão). Obiekt, który kosztował ponad 100 mln euro, może pomieścić aż 50 tysięcy kibiców.

WizzAir belka

fot. WizzAir

Zobacz też:


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
51
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0