Norymberga – co warto zobaczyć? Lista najciekawszych atrakcji turystycznych

Co oferuje nam Norymberga? Najciekawsze miejsca i porady dla turystów.
Norymberga
Źródło: Westend61
To bawarskie miasto leży nad rzeką Pegnitz. Miłośnicy historycznych budowli z pewnością będą zafascynowani tamtejszą architekturą. Norymberga zachwyca szeregiem sakralnych budynków, z których każdy ma oddzielną, niesamowitą historię. Tak jak w przypadku większości wypraw, warto mieć przygotowany plan zwiedzania.

Dotrzeć do miasta jest niezwykle łatwo – niedaleko położony jest międzynarodowy port lotniczy. Ponadto Norymberga jest bardzo dobrze skomunikowana z resztą Niemiec. Poza samolotem możemy dostać się do miasta pociągiem lub tradycyjnie – samochodem.

Norymberga – najciekawsze atrakcje

Będąc w mieście, z pewnością trafimy do zamku – jest to najważniejszy punkt zwiedzania. Składa się z trzech części, z których każda oferuje nieco inne atrakcje. Podczas II wojny światowej budynek został poważnie uszkodzony, a następnie odbudowany w późniejszych latach. Kolejnym punktem wartym odwiedzenia w Norymberdze jest kościół Najświętszej Marii Panny. Gotycka budowla z XIV wieku została sfinansowana przez Karola IV Luksemburskiego. Kościół zlokalizowany jest na głównym rynku. W środku znajduje się przepiękna kruchta, która została zbudowana na planie kwadratu. Kolejnym elementem jest Kaplica Cesarska pod wezwaniem Świętego Michała. Prowadzą do niej dwie pary krętych schodów.

Norymberga może poszczycić się jednym z najsłynniejszych muzeów świata. Germańskie Muzeum Narodowe w swojej kolekcji posiada ponad 1 300 000 eksponatów, choć oczywiście tylko niewielka ich część jest wystawiona (około 25 000). Znajdziemy tam obrazy, witraże, rzeźby, instrumenty muzyczne, broń, tekstylia, meble, monety, a nawet relikwiarze. Niektóre eksponaty pamiętają czasy paleolitu, natomiast inne pochodzą z czasów współczesnych. Miłośnicy malarstwa mogą podziwiać ponad 600-letnią historię uwiecznioną na obrazach. Zbiór rzeźb obejmuje z kolei około 3000 egzemplarzy. Muzeum jest nie lada gratką dla numizmatyków. Ponad 100 tysięcy monet, mnóstwo banknotów, medali i żetonów sprawia, że jest to jeden z największych zbiorów w Niemczech.

Kościół Świętego Wawrzyńca to jedna z największych średniowiecznych budowli tego typu. Powstał w dwóch fazach, a budowa zakończyła się w 1477 roku. Wewnątrz możemy podziwiać bogato zdobione ołtarze. Pierwszym z nich jest ołtarz Imhoffów. Na całą kompozycję składa się moment koronacji Maryi przez Chrystusa. Ołtarz Deocarusa przedstawia Dwunastu Apostołów, figurkę Chrystusa i Świętego Deocarusa. Boczne skrzydła obrazują połów ryb. Norymberga w XV wieku doświadczyła epidemii dżumy. Lokalny ród ufundował kolejny ołtarz w podziękowaniu za ocalenie od choroby. W kościele Świętego Wawrzyńca znajdują się jeszcze dwa inne ołtarze – Świętej Katarzyny i Trzech Króli.

Szpital Świętego Ducha to kolejny budynek z niesamowitą historią. Wybudowany w XIV wieku, początkowo mógł pomieścić około 200 pacjentów. Z biegiem lat, gdy liczba ludności stale się powiększała, placówka stała się po prostu za mała. Kłopoty finansowe sprawiły, że lokalne podmioty gospodarcze zaczęły wspierać placówkę niewielkimi kwotami. W szpitalu przechowywano również klejnoty koronne, które później przewieziono do Wiednia. Obecnie w budynku szpitala mieści się dom opieki dla osób starszych i restauracja.

Norymberga – co jeszcze warto zobaczyć?

Długi weekend to idealna ilość czasu na poznanie miasta. Cztery dni w zupełności wystarczą, aby poczuć otaczającą nas historię i podziwiać przepiękne zabytki architektoniczne, które oferuje Norymberga. Będąc na rynku, nie sposób przejść obojętnie obok Pięknej Studni (zwanej również Pięknym Źródłem). Panuje przekonanie, że trzykrotne obrócenie mosiężnego pierścienia w lewo przynosi szczęście. Studnia została zbudowana w XIV wieku, na przestrzeni lat wielokrotnie przebudowywana, przetrwała II wojnę światową, otoczona betonową pokrywą. Kościół Świętego Sebalda to romańsko-gotycka budowla. W jego wnętrzu możemy podziwiać liczne obrazy i rzeźby z okresu późnego gotyku. W kościele znajduje się nagrobek Świętego Sebalda z pozłacanym relikwiarzem.

Będąc w Norymberdze, warto spróbować lokalnych precli zwanych breze . Są one wypiekane z dodatkiem wody i można je znaleźć na większości lokalnych straganów. Równie smaczne są wersje na słodko i słono z dodatkiem sera i szczypiorku. Norymberga znana jest przede wszystkim z przepysznych kiełbasek Bratwurst . Ważąca zaledwie 25 gramów wędlina wytwarzana jest z polędwicy wieprzowej i wędzona wyłącznie w dymie z bukowego drewna. To lokalne danie oferują prawie wszystkie restauracje specjalizujące się w tradycyjnych potrawach. Karp smażony na maśle to kolejne lokalne danie. Najczęściej podawany jest w chrupiącej panierce z dodatkiem ćwiartki cytryny. Po obiedzie czas na deser. Tradycyjne pierniki zawierają szereg pysznych dodatków, takich jak orzechy czy miód. Mogą też być oblane czekoladą. Są różnej wielkości i różnego kształtu.

Chcąc poobcować z naturą, warto wybrać się do ogrodu zoologicznego. Znajdziemy w nim delfinarium, w którym organizowane są pokazy z udziałem delfinów. W zoo można podziwiać wiele egzotycznych gatunków, takich jak tygrysy, niedźwiedzie polarne czy żyrafy. Jeśli będziemy mieli odrobinę szczęścia, uda nam się obejrzeć ich karmienie. Ogród zoologiczny jest idealnym miejscem na zakończenie zwiedzania Norymbergi.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Kot podróżnik

Kot podróżnik
Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Westend61

podziel się:

Pozostałe wiadomości