Wybudowany w dzielnicy Belém klasztor Hieronimitów to obiekt stale przyciągający turystów z całego świata. Klasztor to miejsce pochówku władców Portugalii i ludzi zasłużonych dla jej historii i kultury.
Mury klasztoru Hieronimitów skrywają m.in. szczątki żeglarza Vasco da Gamy i pisarza Luisa de Camoesa. Są tu też groby króla Manuela I oraz Marii Aragońskiej, a także króla Jana III i jego żony Katarzyny Habsburg. Spoczywa tu również Fernando Pessoa – najsłynniejszy portugalski poeta.
Historia Klasztoru Hieronimitów
Klasztor Hieronimitów (Mosteiro dos Jerónimos) położony jest w popularnej wśród turystów dzielnicy Belém w Lizbonie. To z tego miejsca pod koniec XV wieku wyruszyła przełomowa wyprawa odkrywcy Vasco da Gamy. Budowę klasztoru rozpoczęto w 1501 roku w podzięce za udaną wyprawę da Gamy do Indii. Polecenie takie wydał król Manuel I. Prace budowlane zakończyły się mniej więcej sto lat później. Do opieki nad klasztorem król Manuel wybrał Zakon św. Hieronima, od którego wzięła się nazwa – klasztor Hieronimitów. Sam styl manueliński , w którym wybudowano klasztor, wziął swoją nazwę właśnie od imienia króla Manuela . Jest stylem architektonicznym późnego gotyku, łączącym motywy morskie z elementami orientalnymi. W miejscu klasztoru wcześniej znajdowała się kaplica Ermida do Restelo (Capela de Săo Jerónimo ), wybudowana tu jeszcze za panowania Henryka Żeglarza.
Kim byli Hieronimici?
Zakon Hieronimitów zaczerpnął swoją nazwę od imienia św. Hieronima. Za czasów swojej świetności zakon doradzał królom, a zakonnicy byli ich spowiednikami (w Hiszpanii i Portugalii). Zakon Hieronimitów posiadał liczne klasztory na całym Półwyspie Iberyjskim.
Zwiedzanie klasztoru Hieronimitów
Klasztor ma długość prawie 300 metrów i w większości zbudowany jest z wapienia. Zwiedzanie krużganków klasztoru jest płatne . Krużganki są dziełem trzech architektów ( Diogo de Boitaca, João de Castilho oraz Diogo de Torralva ). To właśnie tu najbardziej widoczny jest wspomniany styl manueliński. Krużganki przyozdobione są licznymi motywami religijnymi. Zobaczymy tu sceny przedstawiające ukrzyżowanie Chrystusa, postacie świętych, a także motywy poświęcone wielkim wyprawom morskim. Tu również znajduje się grób poety Fernando Pessoi. Warty zwiedzenia jest także refektarz pochodzący z 1518 roku. Jego ściany pokryto płytkami azulejos , przedstawiającymi sceny ze Starego i Nowego Testamentu. Do zwiedzenia w tej części pozostaje też kapitularz z grobem Alexandre Herculano.
Z kolei Kościół Najświętszej Marii Panny dostępny jest dla zwiedzających za darmo , dlatego przed wejściem na jego teren należy liczyć się okresowo z naprawdę długimi kolejkami. Posiada 3 nawy wybudowane na planie krzyża. Sklepienie kościoła oparto na sześciu kolumnach. Już po przekroczeniu progu świątyni uwagę turystów skupiają ogromne, kolorowe witraże. Ołtarz główny pochodzi z 1571 roku. Został zbudowany na zamówienie królowej Katarzyny, żony Jana III – syna króla Manuela. Po prawej i lewej stronie ołtarza znajdują się groby tych właśnie władców oraz ich żon. Uwagę w kościele zwracają też konfesjonały.
Osoby pochowane w klasztorze Hieronimitów
W 1604 roku król Filip II Portugalski ogłosił klasztor królewskim panteonem. W kościele mieszą się wspomniane wcześniej groby króla Manuela I, jego syna Jana III i ich żon (przy ołtarzu głównym), a także ich potomków. Zbudowano tu też grób króla Sebastiana (podtrzymywany przez słonie wyrzeźbione w marmurze), a także grób kardynała Henryka.
Pochowano tu wielkiego odkrywcę Vasco da Gamę, a także cenionego przez Portugalczyków, wybitnego poetę Luisa de Camoesa. Poza kościołem w części z krużgankami znajduje się wspomniany wcześniej grobowiec Fernando Pessoi (portugalskiego poety, pisarza, filozofa). W kapitularzu, jak pisaliśmy, pochowany został Alexandre Herculano – powieściopisarz, poeta, dziennikarz, historyk i polityk w jednej osobie.
Klasztor Hieronimitów – bilety i dojazd
W okresie od października do kwietnia klasztor zwiedzać można w godzinach od 10:00 do 17:30 (ostatnie wejście pół godziny wcześniej). W pozostałym okresie, od maja do września o godzinę dłużej – od 10:00 do 18:30. Klasztor jest zamknięty dla zwiedzających 1 stycznia, w Niedzielę Wielkanocną, 1 maja, a także 13 czerwca i 25 grudnia oraz we wszystkie poniedziałki .
Wstęp do kościoła jest bezpłatny . Płaci się za wejście na teren krużganków.
Bilet normalny kosztuje 10 €, a rozszerzony – także na zwiedzanie Narodowego Muzeum Archeologicznego – to koszt 12 €. Zniżkę w wysokości 50% mają seniorzy od 65. roku życia, a także studenci. Za darmo wejdą dzieci do 12. roku życia. Połowę mniej zapłacą również rodziny – dokładniej: 1 dorosły z minimum dwójką dzieci. Żeby uniknąć długich, szczególnie w sezonie, kolejek, warto wykupić bilety przez stronę internetową.
Do klasztoru dojedziemy autobusami linii 727, 28, 729, 714 i 75, tramwajem nr 15 i pociągiem – z dworca Cais do Sodre do stacji Belém.
Zobacz wideo: Jak kupić tanio dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi
Zobacz także:
- Zakochaj się w Portugalii. Porto i Braga oczami Michała Cessanisa
- Porto – co warto zobaczyć w drugim najważniejszym mieście Portugalii?
- Rajskie życie w Portugalii polskiego małżeństwa
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF / Getty Images