Most 25 Kwietnia i inne atrakcje Lizbony

Most w Lizbonie
Most 25 Kwietnia
Źródło: TorriPhoto / Getty Images
Lizbona to stolica i największe miasto w Portugalii, położone w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Miasto posiada status metropolii o zasięgu globalnym. Znajduje się tam wiele pięknych zabytków i atrakcji, z których jedną z najważniejszych jest słynny Most 25 Kwietnia.

Lizbona większości ludzi kojarzy się z żółtymi tramwajami, które magicznie wspinają się po stromych wzgórzach, muzyką fado i wspaniałą atmosferą. Miasto posiada także wiele skarbów geograficznych i unikatową architekturę. Te wszystkie elementy tworzą niesamowity klimat, który z roku na rok ściąga do miasta coraz więcej turystów.

Jedną z największych atrakcji Lizbony i jej najbardziej charakterystycznym symbolem jest Most 25 Kwietnia. Jest to wiszący most, który łączy Lizbonę z gminą Almada na lewym brzegu rzeki Tag. Konstrukcja mostu została oddana do użytku 6 sierpnia 1966 roku, a jej poziom kolejowy został dobudowany w 1999 roku. Forma i kolor mostu wielu osobom kojarzy się z równie słynnym mostem Golden Gate w San Francisco. Most 25 Kwietnia ma długość 2277 metrów i jest 27. najdłuższym mostem wiszącym na świecie. Na głównym poziomie budowli biegnie autostrada A2, która ma sześć pasów ruchu, zaś na dolnym poziomie ciągną się tory kolejowe. Do 1974 roku był znany jako most Antonia Salazara. Jego obecna nazwa upamiętnia rewolucję goździków, czyli wojskowy zamach stanu, który miał miejsce 25 kwietnia 1974 roku. Pucz bezpośrednio doprowadził do obalenia w kraju dyktatury Marcela Caetana, który był następcą Antoniego Salazara. Dzięki niemu doszło do przywrócenia swobód obywatelskich i politycznych, a także do dekolonizacji portugalskich posiadłości na terenie Afryki i Azji. Jak widać, most w Lizbonie stanowi nie tylko wartość związaną z infrastrukturą, ale ma także duże znaczenie symboliczne w historii Portugalii.

Co zobaczyć w Lizbonie? Najciekawsze zabytki i atrakcje

  • Klasztor Hieronimitów – jest to jeden spośród dwóch obiektów w Lizbonie, które są wpisane na listę UNESCO (znajduje się na niej od 1983 r.). Klasztor został wzniesiony dzięki zyskom, które Portugalia czerpała z handlu przyprawami. Budowa obiektu rozpoczęła się w roku 1501 i trwała ponad 100 lat. Budynek jest jednym z najpiękniejszych przykładów architektury stylu manuelińskiego, który rozwijał się w Portugalii w XV wieku. Budowę klasztoru zlecił sam król Manuel I, by podziękować za udaną wyprawę Vasco da Gamy do Indii. W klasztorze spoczywa ciało tego słynnego podróżnika.
    • Katedra Se – dwie słynne wieże katedry na stałe wpisały się w krajobraz Lizbony. Budowla katedry miała rozpocząć się w 1147 roku, gdy miasto zostało odbite z rąk Maurów. Jak głoszą historycy, zburzono wtedy meczet Maurów i na jego terenach wybudowano świątynię chrześcijańską. Katedra została wzniesiona w stylu późnoromańskim, przez wieki wielokrotnie ją przebudowywano, a dziś stanowi swoistą mieszankę różnych stylów architektonicznych.
      • Tramwaj 28 – jeden z symboli Lizbony, którym z pewnością warto wybrać się na przejażdżkę po mieście. Jego trasa biegnie przez centrum miasta i mija po drodze kilka kluczowych zabytków Lizbony (np. Katedrę Se). Słynne żółte wagoniki niespiesznie wspinają się na wzgórza miasta i z wdziękiem przemierzają klimatyczną sieć uliczek. Tramwaj jest bardzo często zatłoczony, dlatego by skorzystać w pełni z przejażdżki, warto rozpocząć ją już na pierwszej stacji tramwaju (Martim Moniz).
        • Muzeum Azulejos – płytki portugalskie azulejos są obecne niemal w całym mieście. Można je zobaczyć na elewacjach budynków, we wnętrzach kościołów, a nawet w sklepach z pamiątkami. To kolejny symbol Portugalii, nic więc dziwnego, że doczekały się własnego muzeum. Muzeum płytek azulejos zostało utworzone w 1965 roku, a w roku 1980 zyskało status Muzeum Narodowego.
          • Oceanarium – jest największym takim obiektem w całej Europie. Znajduje się na terenie Parku Narodów, czyli dzielnicy miasta, która powstała specjalnie z okazji wystawy Expo w 1998 roku. Autorem projektu jest amerykański architekt Peter Chermayeff, światowy ekspert w konceptualizacji budynków tego typu. W oceanarium żyje ponad 8000 organizmów należących do ponad 500 różnych gatunków. Główny zbiornik prezentuje różnorodność gatunkową Oceanu Światowego, a dodatkowe ekspozycje w czterech rogach obiektu prezentują kolejno każdy z oceanów świata.
            • Punkt widokowy Portas Do Sol – Lizbona ma aż 16 oficjalnych punktów widokowych, z których największą popularnością cieszy się właśnie Portas Do Sol. Można z niego zobaczyć m.in. czerwone dachy najstarszej dzielnicy Lizbony, most Vasco da Gamy, kościół św. Łucji, wieżę kościoła św. Wincentego i drugą stronę rzeki Tag.
              • Winda Santa Justa – Lizbona jest zlokalizowana na wzgórzach, dlatego aby łatwiej się po niej poruszać, na przełomie XIX i XX wieku wybudowano tam kilka wind. Jedną z nich jest winda Santa Justa, która od lat niezmiennie przyciąga turystów. Do jej budowy użyto wiele oryginalnych materiałów, takich jak żelazo, szkło, drewno oraz cement. Z górnego poziomu windy roztacza się wspaniały widok na Baixę, Alfamę i Gracę.

                Zobacz wideo: Jak kupić tanio dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi

                Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi

                Zobacz także:

                Autor: Adrian Adamczyk

                Źródło zdjęcia głównego: TorriPhoto / Getty Images

                podziel się:

                Pozostałe wiadomości

                Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
                Materiał promocyjny

                Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana