Lizbona

  Lizbona

  Położona w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego Lizbona – to największe miasto Portugalii. Nie może więc dziwić, że liczne atrakcje przyciągają turystów z całego świata, a przybycie tu znacznie ułatwia im świetnie zlokalizowane lizbońskie lotnisko, czyli Humberto Delgado Airport.

  Zamek św. Jerzego w Lizbonie to najczęściej odwiedzane miejsce w całej Portugalii. Znajduje się w najstarszej dzielnicy miasta, Alfamie, na wzgórzu stromego zbocza. Cały kompleks składa się z zamku, budynków pomocniczych, ogrodu oraz sporej wielkości tarasu. Stąd też rozpościera się przepiękny widok na stolicę kraju. Można zobaczyć m.in. rynek, mieniące się, czerwone pokrycia dachów, wąskie uliczki, a także wieżę Belem, skąd Vasco da Gama ruszył w swoją wyprawę.

  Lizbona to stolica i największe miasto w Portugalii, położone w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Miasto posiada status metropolii o zasięgu globalnym. Znajduje się tam wiele pięknych zabytków i atrakcji, z których jedną z najważniejszych jest słynny Most 25 Kwietnia.

  Gość Dzień Dobry Wakacje dziennikarz i podróżnik Marcin Kydryński jest wielbicielem Portugalii, jej stolicy - Lizbony i muzyki Fado. Czym go one urzekły? Na ile - według Marcina - Fado oddaje portugalską duszę? Dowiedzieliśmy się również od niego, dlaczego lizbończycy porównują turystów do terrorystów.

  O kim mowa? O polskim projektancie Łukaszu Jemiole. Jego ostatnia kolekcja, której muzą jest piosenkarka Edyta Górniak, została pokazana na Lizbońskim Tygodniu Mody. Czy zrobiła wrażenie na przybyłych na pokaz gościach? Kto wspierał go w Lizbonie? Zobaczcie.

  Aleksander Doba, 67-latek z Polic koło Szczecina, płynie kajakiem przez Atlantyk. Teraz jest w pobliżu Trójkąta Bermudzkiego. Wypłynął we wrześniu z Lizbony, by dotrzeć w lutym na Florydę. To nie jest jego pierwszy atlantycki rejs.

  Norbi z żoną Marleną Jagłowską spakowali walizki i ruszyli w Wielki Piątek do Portugalii. Zwiedzili stolicę kraju Lizbonę i słoneczne południe, czyli region Algarve, chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata. Jak wspominają tę podróż? Jak Norbi ocenia Portugalczyków?