Podróże

Co warto zobaczyć na Wyspach Alandzkich? Niezwykły archipelag

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Matias Oikari/EyeEm/Getty ImagesWyspy Alandzkie

Wyspy Alandzkie to autonomiczna prowincja Finlandii. Większość mieszkańców stanowią tutaj jednak rodowici Szwedzi i to właśnie szwedzki jest obowiązującym językiem urzędowym. Archipelag na Morzu Bałtyckim obejmuje aż 6500 wysp, które połączone są ze sobą przy pomocy mostów i grobli. Na pierwszy plan na wyspach wysuwają się charakterystyczne wiśniowe domki oraz atmosfera błogiego spokoju.

Wyspy Alandzkie wyróżniają się tym, że posiadają status terytorium zdemilitaryzowanego. W XIX w., na mocy traktatu pokojowego zawartego pomiędzy Rosją a Anglią po wojnie krymskiej, Wyspy Alandzkie stały się obszarem wolnym od działań wojskowych. O ile więc w całej Finlandii obowiązkowa jest służba wojskowa, o tyle mieszkańcy tych wysp są z niej zwolnieni.

Wyspy Alandzkie – atrakcyjne miejsca na archipelagu

Mimo że prowincja należy do Finlandii, Wyspy Alandzkie mają swój własny parlament, osobną flagę oraz swoje znaczki. Co ciekawe, wyspy nie podlegają prawu podatkowemu panującemu w Unii Europejskiej.

Główną wyspę archipelagu stanowi Alanda, gdzie znajduje się stolica i zarazem jedyne miasto prowincji, czyli Mariehamn (po fińsku: Maarianhamina). Warto zaznaczyć, że spośród wszystkich 6757 wysp archipelagu, jedynie na 60 z nich przebywają ludzie. Większość z nich tworzy tzw. ogród szkierów, złożony z wielu wystających z wody skał.

Do najważniejszych muzeów na wyspach należą usytuowane właśnie w stolicy Muzeum Alandzkie (Ålands Museum) oraz muzeum sztuki (Ålands konstmuseum), które znajdują się w jednym budynku. Na szczególną uwagę zasługuje jednak Muzeum Morskie, w którym można znaleźć wiele przedmiotów pochodzących z rozmaitych, sławnych żaglowców.

Warto wiedzieć, że na Alandach mieszkańcy wiedli życie już w czasach prehistorycznych. Na archipelagu Orrdalsklint, w wybudowanej na wzgórzu wiosce Langbergsoda, można zobaczyć niesamowitą rekonstrukcję wioski z epoki kamiennej. W tym wyjątkowym miejscu turyści mają okazję przebrać się w skóry, a nawet postrzelać z łuku. Jeśli masz dzieci, koniecznie wybierz się też na wycieczkę szlakiem trolli, prowadzącym przez czarujące okolice wysp.

Godny uwagi jest Kastelholm, czyli jedyny średniowieczny zamek znajdujący się na Alandach. Ciekawostką jest to, że wewnątrz budowli można zobaczyć białego orła na czerwonym tle. Jak się okazuje, wiele wieków temu wyspy podlegały Katarzynie Jagiellonce, żonie króla Szwecji oraz córce Zygmunta Starego.

Wyspy Alandzkie – kraina życzliwości i spokoju

Wyspy Alandzkie zwane są przez niektórych "wyspami szczęścia". Wydaje się, że nikt się tu nie spieszy i nawet samochody jeżdżą wolniej. Co więcej, sami mieszkańcy wydają się być niesamowicie życzliwi i serdeczni dla innych. Spokój i harmonia panująca na wyspie znalazły odzwierciedlenie w całym otoczeniu. Przejeżdżając przez obszar wysp, warto bowiem zwrócić uwagę na panujący tutaj ład: równe bryły domów, przystrzyżone trawniki oraz zadbane, foremne żywopłoty. Wielu turystów uważa, że jest to prawdziwa oaza spokoju, a więc idealne miejsce dla wszystkich potrzebujących regeneracji i odpoczynku.

Alandy są idealnym miejscem także do aktywnego wypoczynku. Jak się okazuje, Wyspy Alandzkie rowerem można przemierzyć w kilka dni. Podczas wycieczki warto wdychać morskie powietrze i cieszyć się piękną, bogatą roślinnością. Aby poznać okolice, dobrze jest także poobserwować ją z pokładu statku, jachtu, kajaka czy motorówki. Aby zobaczyć Wyspy Alandzkie z innej, szerszej perspektywy, warto wybrać się z kolei na jedną z wież widokowych. Podczas upałów można zażyć orzeźwiającej morskiej kąpieli w pobliskiej zatoce.

Marinham to miejsce o bogatych tradycjach żeglarskich, każdego roku można wziąć udział w Dniach Morza czy zlotach żaglowców. W tym samym okresie odbywają się w mieście również różnego rodzaju zabawy oraz imprezy towarzyszące, m.in. Alandia Jazz.

Wyspy Alandzkie – dojazd i nocleg

Pomiędzy dalej położonymi wyspami kursują promy oraz tramwaje wodne. Z Polski najłatwiej dostać się na Alandy promem do Nynäshamn, taka podróż trwa około 18 godzin. Na samych Alandach trudno się pogubić: przez większość wysp prowadzi bowiem jedna asfaltowa droga.

Jeśli chodzi o nocleg, na wyspach znajduje się wiele kolorowych domków kempingowych (stuga) oraz małych hoteli – większość z nich wyróżnia się wysokim standardem. Na wyspy szczególnie warto przyjechać w lipcu, kiedy trwają tu charakterystyczne białe noce.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki

Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki W swoich książkach dużo pisze o kulturze Indian Ameryki Południowe. W jednej z nich pada zdanie, że "indiańskość jest synonimem smutku”
Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Matias Oikari/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości