Zatoka Fińska – co warto zobaczyć? Atrakcje

Morze Bałtyckie
Mikhail Blavatskiy/Getty Images
Źródło: iStockphoto

Zatoka Fińska znajduje się w północno-wschodniej części Morza Bałtyckiego i leży pomiędzy Finlandią, Rosją a Estonią. Wybierając się w rejs, możesz liczyć na widok rozmaitych portów oraz nadmorskich fortyfikacji. W podróży będą Ci towarzyszyć oryginalne gatunki ptaków, m.in. rybołowy oraz perkozy.

Przy brzegu morza usytuowane zostały bardzo ważne miasta, które niejednokrotnie pełniły w historii strategiczną rolę. Helsinki to niejedyna stolica nad Zatoką Fińską, jest nią też leżący po drugiej stronie zatoki estoński Tallin . Na samych lądach znajdujących się nad Zatoką Fińską wpływy protestanckie mieszają się z kulturą prawosławnej Rosji.

Północny brzeg Zatoki Fińskiej – nowoczesne Helsinki

Nad Zatoką Fińską położona jest sama stolica Finlandii, Helsinki. Miasto to rozmieszczone jest na kilkudziesięciu wyspach oraz wysepkach. Mimo że tutejsza zabudowa stylistyką nawiązuje do rosyjskiego Sankt Petersburga , Helsinki są tak naprawdę bardzo nowoczesne. Państwo Finlandia powstało bowiem dopiero w 1917 r., przez wiele lat znajdowało się wcześniej pod panowaniem Rosji. Głównymi wizytówkami fińskiej stolicy jest Pałac Prezydencki oraz Wielka Cerkiew Świętego Mikołaja.

Warto zobaczyć ekspozycje tutejszego Fińskiego Muzeum Narodowego i Muzeum Miasta Helsinek – organizowane są tam wystawy sztuki tradycyjnej oraz współczesnej. Godny uwagi jest także Sobór Uspieński , stanowiący interesujący przykład stylu rosyjsko-bizantyjskiego.

Zwiedzając Helsinki, nie można zapomnieć także o placu Senackim , gdzie na pierwszy plan wysuwa się luterańska katedra. Ciekawostką dla wielu turystów może być widok zmrożonego zimą Morza Bałtyckiego . Wówczas pomiędzy wyspami można przejść po lodzie.

Południowy brzeg Zatoki Fińskiej – Tallin

60 km na południe od Helsinek znajduje się Tallin. Położony jest nad Zatoką Tallińską, przy ujściu Zatoki Fińskiej. Stolica Estonii wyróżnia się wspaniałą, średniowieczną starówką , gdzie można zobaczyć charakterystyczną dla tego okresu zabudowę oraz klimatyczne, wąskie uliczki. Do dziś stoi tu zabytkowy, gotycki ratusz, Dom Wielkiej Gildii oraz domy mieszkalne, również zbudowane w gotyckim stylu. Tallińska starówka w 1997 r. wpisana została na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO .

Historia miasta sięga X w. Sama Estonia zaś, zanim w 1918 r. ogłoszono istnienie niezależnej Republiki Estońskiej , przechodziła pod władanie Danii, Szwecji oraz Rosji. W Dolnym Mieście do dzisiaj stoją obronne mury, przy wejściu stoi tam baszta zwana Grubą Małgorzatą. Dawniej znajdowało się tam więzienie, obecnie działa Muzeum Morskie.

Górne Miasto usytuowane jest na wzgórzu Toompea , gdzie stoi budynek estońskiego parlamentu. Uwagę przyciąga tutejsza carska, barokowa rezydencja Kadriorg , gdzie dawniej pomieszkiwał Piotr I. Obecnie jest domem prezydenta Estonii. Usytuowana jest ona w urokliwym parku, po którym warto się przejść w ramach odpoczynku. Warto odwiedzić estońską stolicę nad Zatoką Fińską, szczególnie podczas białych nocy .

Wyspy Zatoki Fińskiej – Gogland i parki narodowe

Coraz większym zainteresowaniem turystów cieszą się nie tylko znane stolice Estonii czy Finlandii, ale i wyspy Zatoki Fińskiej . Największą z nich jest Gogland , której założycielami – według jednej z legend – byli piraci i przemytnicy. Dzisiaj, na szczęście, rozbójników tutaj nie ma, a cała wyspa wyróżnia się niesamowitym, surowym krajobrazem . Można zobaczyć tu wysokie góry z gęstymi lasami oraz charakterystyczne, skaliste plaże.

Co więcej, na wielu wysepkach można zauważyć ślady osadnictwa jeszcze z czasów prehistorycznych. W Zatoce Fińskiej znajdują się dwa parki narodowe, które obejmują m.in. tutejsze wyspy, są to: Park Narodowy Archipelagu Ekenäs oraz Park Narodowy Wschodniej Zatoki Fińskiej .

Fińska twierdza Suomenlinna

Na sześciu wyspach w Zatoce FIńskiej położona jest zabytkowa, osiemnastowieczna forteca zwana często „Gibraltarem Północy”. Suomenlinna stanowiąca idealny przykład architektury militarnej dawniej miała na celu obronę przed najeźdźcami, którzy przybywali do Finlandii. Do dziś znajdują się tu liczne mury obronne, szkoła marynarki wojennej, a także muzeum wojskowe i okręt bojowy z 1935 r.

W wielu miejscach znadują się tu także restauracje serwujące lokalne przysmaki, takie jak np. karjalanpaisti , czyli dania z duszonego mięsa. W 1991 r. Suomenlinna została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Zobacz też:

Ania Kalczyńska wybrała aktywne wakacje w otoczeniu natury. "Dookoła pusto, pięknie i ponadczasowo"

Koszalin – atrakcje dla dzieci, które koniecznie musisz poznać!

Wyglądają słodko, ale to dzikie zwierzęta. Co zrobić, gdy spotkamy na plaży fokę?

Zobacz wideo: Smaki Katalonii nad Bałtykiem

''Smaki Katalonii nad Bałtykiem''

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości