Zwierzęta

Wyglądają słodko, ale to dzikie zwierzęta. Co zrobić, gdy spotkamy na plaży fokę?

Zwierzęta

Wyglądają słodko, ale to dzikie zwierzęta. Co zrobić, gdy spotkamy na plaży fokę?

Podchodzenie, dotykanie, zaganianie do wody - to tylko niektóre naganne zachowania ludzi w stosunku do fok odpoczywających na plaży. Jak zatem należy reagować, kiedy natkniemy się na to zwierzę? Eksperci ostrzegają  - nie wolno się zbliżać, bo przestraszona foka może nas dotkliwie pogryźć.

Dzikie foki odpoczywające na plaży wzbudzają ogromne zainteresowanie wielu spacerowiczów, którzy - zamiast przyglądać się z daleka zwierzętom - zakłócają im spokój. Podchodzą, próbują dotknąć czy zagonić do wody. Tymczasem w kontaktach z fokami trzeba zachować dużą ostrożność.

Gdy spotkasz fokę

Oto kilka wskazówek, jak należy się zachować w razie spotkania z tym zwierzęciem.

  • Nie zbliżaj się i nie hałasuj. Nie pozwól też szczekać swojemu psu na fokę! Foka jest dzikim zwierzęciem, które przestraszone lub rozdrażnione może stać się agresywne, a nawet ugryźć.  

Bezpieczna odległość to minimum 50 metrów

- powiedziała Paulina Bednarek, opiekunka fok.

  • Pozwól foce być na brzegu! Raz na jakiś czas musi wyjść z wody i nie oznacza to, że  jest chora bądź ranna!

To, że foki wychodzą na ląd nie jest niczym niezwykłym. Robią to, aby odpocząć, wysuszyć swoje futro przed dalszym polowaniem, łapaniem ryby

- wyjaśnił obserwator ssaków, Michał Podgórski.

  • Nie dotykaj i nie próbuj łapać foki. Jeżeli martwi cię jej zachowanie lub kondycja, zawiadom Stację Morską Uniwersytetu Gdańskiego na Helu

Prosimy o zrobienie zdjęcia z bezpiecznej odległości. Na jego podstawie określamy płeć, gatunek i stan zdrowia, w jakim to zwierzę się znajduje

- powiedziała Paulina Bednarek.

Gatunki fok spotykane nad Bałtykiem

Najliczniejszym, choć wciąż zagrożonym, gatunkiem zamieszkujących głównie obszar południowego Bałtyku są foki szare. Obecnie liczebność ich populacji szacuje się na około 30 tys. osobników. Przed drugą wojną światową było ich aż 100 tys.

Rzadziej spotykanymi w naszej części Morza Bałtyckiego są foki obrączkowane (nerpy). Jest ich teraz około 10 tys., podczas gdy na początku zeszłego wieku populacja liczyła 200 tys.

Najmniej liczne w Bałtyku są foki pospolite- żyje tylko 850 osobników tego gatunku. Spotkać je można głównie na południowym wybrzeżu Szwecji. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

>>> Zobacz także:

Źródło: Stacja Morska UG na Helu |
Co sądzisz o tym artykule?
81
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0