Australijska przygoda Dawida Andresa i 11-letniego Stefana powoli dobiega końca. W ósmym odcinku "Na tropie dzikich zwierząt" podróżnicy będą poszukiwać pingwinów małych. Te niezwykłe stworzenia można spotkać m.in. na wyspie Middle Island, gdzie stworzyły swoją kolonię. Co warto o nich wiedzieć?
"Na tropie dzikich zwierząt" - odcinek ósmy
Program "Na tropie dzikich zwierząt" to połączenie zabawy z nauką. W tym samym celu KINDER Niespodzianka stworzyła serię figurek Natoons. To kolekcja figurek zwierząt, które naturalnie występują w Azji i innych częściach świata. Jeszcze więcej zabawy i wartościowych informacji ze świata zwierząt dostarcza aplikacja APPLAYDU. Wystarczy zeskanować zabawkę w aplikacji, by odblokować postać i dodatkowe treści. APPLAYDU można pobrać zupełnie za darmo w Google Play i App Store.
Znany podróżnik Dawid Andres i Stefan wybiorą się w okolice mola St Kilda w Melborune, które stało się domem dla populacji pingwina małego. Następnie odwiedzą małą, skalistą wyspę Middle Island, leżącą nieopodal południowo-zachodniego wybrzeża stanu Wiktoria, obok miasta Warrnambool. To rezerwat dzikiej przyrody, w którym żyją kolonie lęgowe australijskich pingwinów małych.
Pingwiny małe na Middle Island
Australijska wyspa znajduje się blisko lądu, co sprawia, że w czasie odpływów mogą się tam dostać lisy, które są wielkim zagrożeniem dla pingwinów. Lisy nie występują naturalnie w Australii, ale zostały tam sprowadzone przez osadników i zaczęły polować na pingwiny małe. Przez to do 2005 roku drastycznie zmniejszała się populacja nielotów. Lokalni aktywiści, którzy działali na rzecz ochrony środowiska, postanowili zawalczyć o wymierającą kolonię pingwinów. Na wyspę sprowadzono psy włoskiej rasy marema, które miały chronić gniazda ptaków przed lisami. Inicjatywa okazała się sukcesem, dzięki czemu liczebność pingwinów małych na Middle Island znów zaczęła się wzrastać.
Co warto wiedzieć o pingwinach małych?
Pingwin mały to najmniejszy, nielotny ptak wodny z rodziny pingwinów. Gatunek ten po raz pierwszy został opisany w 1781 roku przez przyrodnika Johanna Reinholda Forstera.
Populacje są rozsiane w różnych, oddalonych od siebie miejscach. Można je spotkać na południowych wybrzeżach Australii - od zachodu do wschodu. Zamieszkują także obszary Tasmanii i Nowej Zelandii: Wyspę Północną i Południową oraz Wyspę Stewart.
Wszystkie pingwiny mają w kalendarzu dwa święta. Pierwsze przypada 20 stycznia i obchodzimy wtedy Światowy Dzień Wiedzy o Pingwinach. Z kolei drugie, wyznaczone na 25 kwietnia, to Światowy Dzień Pingwinów. Dobór wiosennej daty był nieprzypadkowy - jest upamiętnieniem ważnego wydarzenia. Naukowcy po 7 latach obserwacji kolonii pingwinów Adeli (pingwinów białookich) odkryli, że zwierzęta po spędzeniu wielu miesięcy na morzu, wracają na swoje tereny lęgowe dokładnie 25 kwietnia.
Jak wygląda pingwin mały?
Upierzenie pingwina małego na głowie i tułowiu jest w odcieniach niebieskiego i szarego, a do tego lekko połyskuje. Od spodu jest białe, podobnie jak podbródek i gardło. Dziób oraz nogi są ciemnoszare lub czarne. Zwierzę ma krótki ogon, a także płetwy, które są dostosowane do pływania. Osobniki mierzą 40-45 cm i ważą około kilograma. Samce są zwykle nieco większe od samic.
Co ciekawe, pod względem wzrostu i wagi na przeciwległym biegunie znajduje się pingwin cesarski, który obecnie jest największym przedstawicielem tego gatunku. Może mierzyć nawet 130 cm i ważyć do 45 kg.
Co je pingwin mały?
Zwierzęta są drapieżnikami i żerują w odległości do 20 km od brzegu. W okresie rozrodczym oddalają się do 6 km. Pingwiny tego gatunku są świetnymi pływakami, ale nurkują na małe głębokości. Zanurzają się zaledwie kilka metrów w głąb wody. Polują na małe ryby, głowonogi i skorupiaki
Styl życia pingwinów małych
Nieloty większość życia spędzają w wodzie. Za dnia poszukują pożywienia, a o zmierzchu wracają do gniazda. W odróżnieniu od większości pingwinów zwierzęta te są aktywne również w nocy.
Zwykle żyją w dużych koloniach, które zakładają na skalistych wybrzeżach, wyspach i terenach piaszczystych. Na lądzie gniazdują w sporych grupach. Okres godowy przypada między sierpniem a wrześniem. Samiec, aby zapewnić sobie potomstwo, wybiera partnerkę i trwa przy jeszcze długo po wylęgu młodych.
Matka znosi około dwóch jaj i wysiaduje je na zmianę z ojcem przez około 40 dni. Męskie osobniki są świetnie przystosowane do ogrzewania jaj swoim ciałem, ponieważ w przeciwieństwie do płci przeciwnej, znacznie wolniej tracą tkankę tłuszczową. Matka natura zadbała o to, by rodzice wspólnie zajmowali się dziećmi i dzielili się obowiązkami.
Młode pingwiny opuszczają gniazdo po dwóch miesiącach. Natomiast dojrzałość płciową osiągają około 3. roku życia. Maksymalnie żyją do 25 lat.
Czy pingwin mały jest zagrożony wyginięciem?
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (ICUN – International Union for Conservation of Nature) zalicza pingwina małego do grupy gatunków "najmniejszej troski". Obecnie nie są zagrożone wyginięciem, jednak to nie oznacza, że w przyszłości nie będą narażone na zmniejszenie populacji ze względu na aktywność drapieżników, degradację siedlisk czy też zmiany klimatu.
Szacuje się, że światowa populacja pingwinów małych liczy około 470 tys. dorosłych osobników.
"Na tropie dzikich zwierząt" - gdzie i kiedy oglądać?
Premiera ostatniego, 8. odcinka "Na tropie dzikich zwierząt" już 3 stycznia na antenie Discovery Channel. Serię można oglądać również na platformie Player.pl.
Ile informacji o pingwinie małym udało ci się zapamiętać? Sprawdź swoją wiedzę i rozwiąż quiz.
Źródło zdjęcia głównego: Steve Clancy Photography/Getty Images