Materiał promocyjny

Towarzyska, emocjonalna i bardzo hałaśliwa. Poznaj ciekawostki o kakadu żółtoczubej

Kakadu żółtoczuba
Kakadu żółtoczuba
Źródło: fot. Paweł Sudoł
W siódmym odcinku "Na tropie dzikich zwierząt" Dawid Andres i 11-letni Stefan wybiorą się na poszukiwania kakadu żółtoczubej. Odwiedzą m.in. miasteczko Lorne w stanie Wiktoria na południu Australii. W tym wyjątkowym miejscu, gdzie busz styka się z oceanem, żyje wiele gatunków niezwykle pięknych ptaków. Co warto wiedzieć o kakadu żółtoczubej?

"Na tropie dzikich zwierząt - odcinek siódmy

Program "Na tropie dzikich zwierząt" to połączenie zabawy z nauką. W tym samym celu KINDER Niespodzianka stworzyła serię figurek Natoons. To kolekcja figurek zwierząt, które naturalnie występują w Azji i innych częściach świata. Jeszcze więcej zabawy i wartościowych informacji ze świata zwierząt dostarcza aplikacja APPLAYDU. Wystarczy zeskanować zabawkę w aplikacji, by odblokować postać i dodatkowe treści. APPLAYDU można pobrać zupełnie za darmo w Google Play i App Store.

Na południowo-wschodnim wybrzeżu Australii Dawid Andres i Stefan zaczną tropić kakadu żółtoczubą. Tamtejsze rejony kraju zamieszkują również inne ptaki z rodziny kakaduowatych, m.in. kakadu różowa czy kakadu krasnogłowa.

>>Pobierz bezpłatny e-book

Stefan i kakadu żółtoczuba
Stefan i kakadu żółtoczuba
Źródło: fot. Paweł Sudoł

Podróżnicy odwiedzą wolontariusza, który opiekuje się kakadu wymagającymi pomocy weterynaryjnej. Będą mogli też przyjrzeć się z bliska ptakom podczas rehabilitacji, a także zgłębić wiedzę na temat ich biologii. Następnie Dawid i Stefan udadzą się do miejscowości Lorne, która jest istnym ptasim rajem.

Kliknij i pobierz kolorowankę kakadu żółtoczubej
Kliknij i pobierz kolorowankę kakadu żółtoczubej

Gdzie mieszka kakadu żółtoczuba?

Kakadu zamieszkują północne i południowo-wschodnie części Australii, Tasmanię, Melanezję i Nową Gwineę. Naturalnie występują na sawannie, w lasach tropikalnych i subtropikalnych, a także na obszarach do wysokości 1500 m n.p.m. Z kolei w Nowej Gwinei żyją w przestrzeniach nawet do 2400 m n.p.m. Zdarza się, że ptaki te pojawiają się na terenach podmiejskich.

Kakadu żółtoczube
Kakadu żółtoczube
Źródło: fot. Paweł Sudoł

Z człowiekiem za pan brat

Kakadu żółtoczuba to gatunek ptaka z rodziny kakaduowatych. Może być nazywana australijską papugą żółtoczubą. Jest towarzyska, nie znosi samotności i zazwyczaj trzyma się blisko ludzi. To, co ją wyróżnia, to duża emocjonalność i wrażliwość na stres. Kiedy opiekuje się nią człowiek, oczekuje od niego dużej uwagi. Potrafi nawiązać z nim bliską relację i na swój ptasi sposób okazywać czułość. Kakadu można określić mianem pieszczocha, ponieważ bardzo lubi dotyk. Swoje emocje wyraża m.in. poprzez mowę ciała, np. porusza głową z żółtym czubkiem.

>>Pobierz bezpłatny e-book

Papuga australijska szybko się uczy i potrafi naśladować ludzką mowę. Co ciekawe, ma unikalną umiejętność poruszania ciałem w rytm muzyki. Choć dla człowieka to nic trudnego, to jednak w świecie zwierząt niewiele stworzeń może się pochwalić taką zdolnością.

Kakadu żółtoczuba
Kakadu żółtoczuba
Źródło: fot. Paweł Sudoł

Mały ptak, a robi dużo hałasu

Kakadu żółtoczuba ma niezwykle donośny głos z chrypką. Niestety, dźwięki, które wydaje, nie przypominają wesołego trelu czy przyjemnego dla ucha śpiewu. Zwykle skrzeczy, gwiżdże czy pomrukuje. Kiedy jest czymś zaniepokojona lub zestresowana, może wydawać odgłosy na poziomie 135 decybeli. Czy to dużo? Zdecydowanie! Dla porównania 120 decybeli to maksymalny dopuszczalny poziom natężenia dźwięku fajerwerków, a startujący myśliwiec robi hałas na poziomie 140 decybeli.

Kliknij i pobierz kolorowankę kakadu żółtoczubej
Kliknij i pobierz kolorowankę kakadu żółtoczubej

Kakadu żółtoczuba - jak wygląda?

Charakterystyczną cechą kakadu żółtoczubej jest żółty irokez na czubku głowy. Zależnie od nastroju może być nastroszony lub złożony. Reszta ciała jest biała. W przypadku tego gatunku nie występuje dymorfizm płciowy, co oznacza, że samce i samice wyglądają niemal identycznie. Można je rozróżnić po kolorze oczu. Męskie osobniki mają niemal czarne tęczówki, a żeńskie - brązowe lub czerwone. Dojrzałe kakadu mierzą zazwyczaj około 50 cm, ważą mniej więcej 800-900 g i mają masywne, zakrzywione, haczykowate dzioby.

>>Pobierz bezpłatny e-book

Dieta australijskiej papugi żółtoczubej

Kakadu odżywiają się zróżnicowanym pokarmem. Mogą zajadać się zbożami, nasionami roślin, ale również korzonkami, pędami czy kwiatami. Nie odmówią sobie owoców, orzechów, ale też przekąsek w postaci owadów czy larw.

Ptaki łączą się w grupy i żerują na ziemi. Mają specjalną taktykę - kiedy część z nich szuka pożywienia, reszta uważnie obserwuje otoczenie. Gdy pojawi się niebezpieczeństwo, wydają ostrzegawcze okrzyki.

Kakadu żółtoczuba
Kakadu żółtoczuba
Źródło: fot. Paweł Sudoł

Styl życia kakadu żółtoczubej

Kakadu są aktywne w dzień i w naturze żyją w dużych stadach. Tworzą gniazda w dziuplach drzew znajdujących się w pobliżu wody. Australijskie papugi preferują monogamiczne związki i są sobie wierne. Gdy samiec i samica stworzą parę, potrafią być dla siebie niezwykle czuli. Sympatię okazują poprzez wzajemnie czyszczenie piórek

W okresie lęgowym partnerzy oddzielają się od stada. Matka znosi wówczas 2-3 jaja i wysiaduje je na zmianę z ojcem przez około miesiąc. Młode kakadu usamodzielniają się po dwóch miesiącach.

Kakadu żółtoczube są długowieczne. Na wolności żyją nawet 50 lat, a w warunkach hodowlanych jeszcze dłużej. Najstarsza kakadu, która była pod opieką ludzi, dożyła 120 lat.

>>Pobierz bezpłatny e-book

"Na tropie dzikich zwierząt" - gdzie i kiedy oglądać?

Premiera 7. odcinka "Na tropie dzikich zwierząt" już 27 grudnia na antenie Discovery Channel. Kolejne epizody będą emitowane w środy. Serię można oglądać również na platformie Player.pl.

Ile informacji o kakadu żółtoczubej udało ci się zapamiętać? Sprawdź swoją wiedzę i rozwiąż quiz.

''Na tropie dzikich zwierząt'': pobierz darmowy e-book
''Na tropie dzikich zwierząt'': pobierz darmowy e-book
Materiał promocyjny
podziel się: