Materiał promocyjny

Kotiki nowozelandzkie i uchatki australijskie. Poznaj wyjątkowe foki, które żyją w Australii

foki
Kotiki nowozelandzkie i uchatki australijskie. Poznaj wyjątkowe foki, które żyją w Australii
Źródło: fot. Paweł Sudoł
W 5. odcinku programu "Na tropie dzikich zwierząt" Dawid Andres i 11-letni Stefan będą poszukiwać fok. Wypłyną na głębokie wody oceanu, by odnaleźć te wyjątkowe zwierzęta i lepiej je poznać. Czym charakteryzują się kotiki nowozelandzkie i uchatki australijskie? Sprawdź!

"Na tropie dzikich zwierząt" - odcinek piąty

Program "Na tropie dzikich zwierząt" to połączenie zabawy z nauką. W tym samym celu KINDER Niespodzianka stworzyła serię figurek Natoons. To kolekcja figurek zwierząt, które naturalnie występują w Azji i innych częściach świata. Jeszcze więcej zabawy i wartościowych informacji ze świata zwierząt dostarcza aplikacja APPLAYDU. Wystarczy zeskanować zabawkę w aplikacji, by odblokować postać i dodatkowe treści. APPLAYDU można pobrać zupełnie za darmo w Google Play i App Store.

>>Pobierz bezpłatny e-book

Stefan z figurką foki z serii Natoons KINDER Niespodzianki
Stefan z figurką foki z serii Natoons KINDER Niespodzianki
Źródło: fot. Paweł Sudoł
Kliknij i pobierz kolorowankę foki
Kliknij i pobierz kolorowankę foki

Dawid i Stefan wyruszą na spotkanie z wyjątkową foką o imieniu Sammy, którą można spotkać w okolicach mola w Lorne. Zwierzak towarzyszy tamtejszym wędkarzom i czasami zdarza mu się podkraść złowioną rybę.

Następnie podróżnicy wyprawią się łodzią na ocean, ponieważ skaliste rafy to miejsce, w którym foki uwielbiają przesiadywać. Przy okazji będą mieli możliwość przyjrzeć się z bliska kotikom nowozelandzkim oraz uchatkom australijskim.

Foka
Foka
Źródło: fot. Paweł Sudoł

Gdzie żyją kotiki nowozelandzkie?

Kotik nowozelandzki jest ssakiem z rodziny uchatkowatych. Występuje w Nowej Zelandii – na Wyspie Północnej i Południowej oraz wyspach subantarktycznych. Ponadto zamieszkuje zachodnią i południową część Australii, a także Tasmanię. Osobniki najchętniej wypoczywają na skalistych wybrzeżach, gdzie znajdują się rafy oraz gęsta roślinność, która chroni foki zarówno przed sztormami, jak i upałami.

>>Pobierz bezpłatny e-book

Kotik nowozelandzki - wygląd

Samce mogą ważyć nawet do 150 kg i najczęściej mają około 2 m długości. Przednia część ciała jest rozbudowana, a szyję pokrywa nieco dłuższe i grubsze futro. Ich sierść jest ciemnobrązowa i może mieć srebrzysty połysk. Samice kotików nowozelandzkich są nawet 3 razy mniejsze od płci przeciwnej. Osiągają masę około 50 kg i rzadko przekraczają 1,5 m długości. Są smukłe i proporcjonalne. Zwykle mają brązowe futro, które jest jaśniejsze na spodzie ciała. Z kolei płetwy są najciemniejsze. Samce i samice mają wydłużone, płaskie pyski zakończone dużymi nozdrzami.

Małe foki rodzą się czarne. Po około 3 miesiącach zaczynają linieć i ich futro staje się srebrzystobrązowe.

Foki
Foki
Źródło: fot. Paweł Sudoł

Życie kotików nowozelandzkich

Kotiki nowozelandzkie są świetnymi pływakami i nurkami. To właśnie w wodzie polują na ryby i inne zwierzęta. W środowisku naturalnym zagrożeniem są dla nich rekiny oraz orki. W rejonach subantarktycznych poluje na nie lampart morski.

Samce są bardzo waleczne i bronią swojego terytorium przed innymi osobnikami męskimi. W gromadzie zwykle znajduje się jeden dominujący samiec i skupiające się wokół niego samice. U kotików nowozelandzkich powszechna jest poligamia. Ciąża trwa około 9 miesięcy i zazwyczaj rodzi się jedno młode, którym matka samotnie się opiekuje.

Populacja zwierzaków stale rośnie i obecnie wynosi około 100 tys. osobników. W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych kotiki nowozelandzkie zostały wpisane do kategorii "najmniejszej troski" (LC – ang. least concern).

>>Pobierz bezpłatny e-book

Uchatka australijska - gdzie występuje?

Uchatka australijska, nazywana również otarką australijską, jest drapieżnym ssakiem z rodziny uchatkowatych. Zamieszkuje tereny od archipelagu Houtman Abrolhos w środkowej części Australii Zachodniej do południowo-wschodniej Australii Południowej oraz Wyspę Kangura.

Foki
Foki
Źródło: fot. Paweł Sudoł

Jak wygląda uchatka australijska?

Wśród uchatek, podobnie jak u kotików nowozelandzkich, występuje dymorfizm płciowy. To oznacza, że dorosłe samce są znacznie cięższe i większe od samic. Męskie osobniki mogą ważyć nawet do 300 kg, a ich długość ciała może wynosić około 2,5 m. Natomiast żeńskie osobniki zwykle ważą od 60 do 100 kg i mają 1,3-1,8 m długości.

Uchatki żyją do 25 lat. Żywią się rybami, kalmarami, skorupiakami i innymi morskimi zwierzętami. Co ciekawe, jedzą tylko w wodzie.

Uchatka australijska - gatunek zagrożony

W 2014 roku uchatka australijska trafiła na czerwoną listę gatunków zagrożonych, którą tworzy Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN). Populacja jest malejąca i szacuje się, że obecnie ma około 6,5 tys. dorosłych osobników. Głównymi przyczynami spadku liczebności tych zwierząt są: degradacja środowiska naturalnego na rzecz rozwoju turystyki i gospodarki wodnej, budowa korytarzy transportowych i usługowych, tworzenie szlaków żeglugowych, połów ryb, które są pożywieniem dla fok, zanieczyszczanie wód oraz zmiany klimatyczne.

Foki
Foki
Źródło: fot. Paweł Sudoł

"Na tropie dzikich zwierząt" – gdzie i kiedy oglądać?

Premiera 5. odcinka "Na tropie dzikich zwierząt" już 13 grudnia na antenie Discovery Channel. Kolejne epizody będą emitowane w środy. Serię można oglądać również na platformie Player.pl.

Ile informacji o fokach udało ci się zapamiętać? Sprawdź swoją wiedzę i rozwiąż quiz.

Materiał promocyjny
podziel się: