Finlandia

  Nazwisko fińskiej premier od kilku dni jest na językach mediów w wielu krajach. Do sieci wyciekły nagrania z imprezy, w której uczestniczyła Sanna Marin. Co w dzisiejszych czasach wypada politykowi?

  Sylwetkę Sanny Marin przybliżyła w swoim reportażu dla tvn24.pl Anna Zaleska.

  Helsinki to stolica Finlandii, która leży na kilkudziesięciu wyspach i wysepkach. To kameralne, malownicze miasto, które ma wiele do zaoferowania turystom. Co warto zobaczyć w Helsinkach?

  Wyspy Alandzkie to autonomiczna prowincja Finlandii. Większość mieszkańców stanowią tutaj jednak rodowici Szwedzi i to właśnie szwedzki jest obowiązującym językiem urzędowym. Archipelag na Morzu Bałtyckim obejmuje aż 6500 wysp, które połączone są ze sobą przy pomocy mostów i grobli. Na pierwszy plan na wyspach wysuwają się charakterystyczne wiśniowe domki oraz atmosfera błogiego spokoju.

  Co roku ONZ przygotowuje listę najszczęśliwszych państw świata. Teraz pod lupę organizacja wzięła ostatnie miesiące, na które cieniem położyła się pandemia koronawirusa. Czy strach przed chorobą miał wpływ na kształt rankingu? Który kraj znalazł się na szczycie?

  Polak pochodzący z Wileńszczyzny, Valerjan Romanovski, jest kilkukrotnym rekordzistą Księgi Guinnessa. Ekstremalne minusowe temperatury to jego żywioł. Kocha mróz i testuje swój organizm w najtrudniejszych warunkach - tym razem w Finlandii. Swoją wyprawę zrelacjonował w Dzień Dobry TVN.

  Uniwersytet Helsiński i stowarzyszenie Wise Nose Finland przeprowadziły w Finlandii udane doświadczenia, z których wynika, że psie nosy doskonale wykrywają u ludzi COVID-19. Do pilotażowego badania zgłosili się właściciele lapońskiej wioski w Borowicach, dzięki czemu ich czworonożni przyjaciele - Sampo i Kalev mają szansę być pierwszymi w Polsce psami, które zostaną wykorzystane do walki z koronawirusem.

  Premier Finlandii udzieliła wywiadu w modowym magazynie i wywołała skandal. Wszystko za sprawą sesji zdjęciowej, w której wystąpiła ubrana w marynarkę z głębszym dekoltem, ale bez stanika.

  W Polsce padł kolejny rekord zakażeń koronawirusem. Grecja, Wielka Brytania i Finlandia ze względu na sytuację epidemiologiczną panująca w naszym kraju, zaostrzają warunki wjazdu na ich terytorium. Co się zmieni?

  Mówią o niej fińska Amy Winehouse. Na scenie Dzień Dobry TVN energetyczna Alma z piosenką "Chasing Highs"! Widzisz podobieństwo?

  Pół Polka, pół Finka Wanda Dubiel jest jedną z najbardziej cenionych fińskich aktorek. Pracę w Teatrze Narodowym w Helsinkach otrzymała tuż po studiach aktorskich i spędziła w nim 15 lat. Obecnie można ją oglądać w popularnym serialu Czarne wdowy. Z aktorką spotkała się prowadząca Dzień Dobry TVN Anna Kalczyńska. Które z rodziców Wandy urodziło się w naszym kraju? Czy aktorka była kiedykolwiek w Polsce? Mówi choć trochę po polsku? Jak to się stało, że została aktorką?

  Napływające do Polski arktyczne powietrze spowodowało wyraźny spadek temperatur. Dlatego zaprosiliśmy do Dobry TVN Fina Petteri Tumeliusa, by opowiedział o fińskich sposobach na silne mrozy. Czy ciepła herbata i ubranie się na cebulkę wystarczą? Zobaczcie, ile saun przypada na jednego Fina!

  Anna Kalczyńska wybrała się z wizytą na plan najpopularniejszego programu porannego w Skandynawii - Huomenta Suomi czyli Dzień Dobry Finlandio! Zobaczcie, jak wygląda nasz fiński odpowiednik, czy im również zdarzają się wpadki i dlaczego prognozę pogody nagrywają dzień wcześniej. O programie, w którym jest producentem, prowadzącym i kierownikiem planu opowiedział nam Jesse Kamras, a o różnicach między pracą w fińskiej i polskiej telewizji rozmawialiśmy z operatorem kamery Romanem Rokickim.

  Fiński system edukacji od lat uważany jest za jedne z najlepszych na świecie. Anna Kalczyńska postanowiła sprawdzić czym różni się on od tego, który znamy z polskich szkół. O tym, jak kreatywnie wykorzystać możliwości jakie oferuje polski system edukacji, opowiedzieli nam, nauczyciele z misją, Bożena Będzińska-Wosik – dyrektorka szkoły podstawowej, oraz Dariusz Chętkowski - polonista w liceum.

  Ewa i Dorota po śmierci rodziców trafiły do różnych domów dziecka, razem z sześciorgiem ich rodzeństwa. Ewa została w Polsce, a Dorotę adoptowała rodzina z Finlandii. Dorota przez przypadek znalazła w domu teczkę z dokumentami adopcyjnymi. Ewa zawsze chciała odnaleźć resztę rodzeństwa. Po czterdziestu latach Ewa i Dorota spotkały się. W studiu Dzień Dobry TVN były naszymi gośćmi.

  66 procent fińskich uczniów idzie na studia. To najwyższy odsetek w Europie. Czy to znaczy, że fińskie dzieci są najmądrzejsze? Zobaczcie kolejny odcinek cyklu Ofelii Grzelińskiej "Rodzina dookoła świata".

  Na naszej scenie wystąpił zespół Varius Manx z nową wokalistką Edytą Kuczyńską. Podoba się Wam?

  Jak rozbudzic fińską namiętność i jak zdobyć serce Fina? Czym różni się ślub polski od fińskiego i czy można iść do ślubu w czerwonej sukience w groszki i kaloszach? Kulisom miłości Laury i Łukasza przyjrzałą się Ofelia Grzelińska.

  Na Mazurach Ofelia Grzelińska spotkała się z wyjątkową rodziną polsko-fińską. Maria jest mamą Zosi, Zuzi i Emilii. W Polsce mieszka od 15 lat. W Finlandii dzieci wychodzą podczas każdej przerwy ze szkoły. Są samodzielne i nie trzeba ich gonić do nauki. Same pilnują swoich lekcji, a w razie problemów proszą o pomoc rodziców. W każdym fińskim domu jest sauna, nie mogło jej też zabraknąć w polskim domu Marii.

  O macierzyństwie po fińsku opowiedziała w Dzień Dobry TVN Ofelia Grzelińska, autorka cyklu "Mama dookoła świata". Kiedyś Finki rodziły w saunie, a dziś zabierają do niej już miesięczne dzieci. Finowie bez sauny żyć nie potrafią, tak jak nie potrafią żyć bez łososia, którego, jak zapewnia Ofelia, przyrządzają dosłownie na tysiąc sposobów. Dlaczego Finowie duży nacisk kładą na to, by ich dzieci były samodzielne?

  Szwecja ma Abbę, a Finlandia The Rasums. Lauri Ylönen to nie tylko charyzmatyczny wokalista zespołu, ale także bardzo zdolny kompozytor i autor tekstów. Wczoraj Finowie gościli w warszawskiej Stodole, dziś w kawiarence TVN Cafe spotkali się z fanami, w studiu Dzień Dobry TVN opowiedzieli o miłości do Polaków, o popularności, o przeszłości i przyszłości, a na scenie wykonali utwór "I’m a mess”. Czy prawą jest, że kiedy Lauri zdecydował się nagrać album solowy pozostali członkowie zespołu śmiertelnie się na niego obrazili?

  "Wściekle ptaki" na swoje telefony i tablety pobrało już prawie miliard osób na świecie. Angry Birds zna cały świat. Razem z Filipem Chajzerem wybraliśmy do Finlandii, by spotkać się z jednym z twórców tego sukcesu. Inspiracją dla zielonych świń i wściekłych ptaków była ponoć ptasia grypa...