Życie na mrozie
W lutym 2017 r. Valerjan Romanovski na Syberii ustanowił swój pierwszy rekord w warunkach zimowych. Jako pierwszy człowiek przejechał na rowerze, przez dwie doby non stop, blisko pół tysiąca kilometrów w temperaturze czterdziestu stopni na minusie. Z kolei 26 stycznia 2020 r. w syberyjskiej Jakucji przez cztery doby pokonał na rowerze prawie 400 km. Morsował nawet latem w temperaturze -134 stopni Celsjusza!
- Moim planem jest przez dwa miesiące mieszkać na zamarzniętych rzekach. Jedyne ciepło, które mam to to, które wytwarza moje ciało. Już 5 tygodni za mną - powiedział nam Valerjan Romanovski.
- Śpię w igloo, chyba że rzeka pęknie i woda podchodzi, to przemieszczam się na wyspę. Mam taką balię drewnianą, która jest raz na tydzień uruchamiana - dodał.
Jak wytworzyć ciepło?
Valerjan mierzy się z niewyobrażalnie niskimi temperaturami, w których musi normalnie funkcjonować. Jaki jest jego sposób na przetrwanie?
- Żeby nie zamarznąć, muszę się ciągle ruszać, kiedy jestem poza śpiworem. Jeżeli się zatrzymam to zaczynam się wychładzać i zamarzać - zdradził.
- Człowiek ma potencjał, którego nie wykorzystuje. Współczesny człowiek jest w pewnym sensie inwalidą. Wyjdzie na dwór, przewieje go i jest chory. Dlatego pokazujemy, że może być inaczej. Przekazuje swoją wiedzę innym osobom, które też chcą obcować z zimnem - dodał.
Rekordzista Guinnessa uspokoił naszych widzów i powiedział, że obcowanie z zimnem może być zdrowe.
- To jest bezpieczne. Dokładnie rozumiem, co organizm chce nam powiedzieć - mówił Valerjan.
- Codziennie wchodzę do lodowatej głowy. Nie myślę wtedy o problemach, tylko o tym, żeby przetrwać - dodał.
Przygotowywanie do morsowania
Valerjan Romanovski udowodnił naszym widzom, że ludzkie ciało potrafi znieść naprawdę dużo. Na wizji zanurzył się w wodzie w temperaturze - 15 stopni C.
- Ściągam buty i gołą stopą staje na lód, żeby organizm miał kontakt z zimnem i się zaczął przyzwyczajać - usłyszeliśmy od naszego eksperta.
Zobacz też:
- Psy pomagają wykrywać COVID-19. "Jeśli chodzi o wąchanie, to przy nich jesteśmy niepełnosprawni"
- Rodzina dookoła świata. Finlandia
- Sportowy sukces polskiej hokeistki. 15-latka ma na swoim koncie wiele osiągnięć
Autor: Oskar Netkowski