Psy pomagają wykrywać COVID-19. "Jeśli chodzi o wąchanie, to przy nich jesteśmy niepełnosprawni"

Uniwersytet Helsiński i stowarzyszenie Wise Nose Finland przeprowadziły w Finlandii udane doświadczenia, z których wynika, że psie nosy doskonale wykrywają u ludzi COVID-19. Do pilotażowego badania zgłosili się właściciele lapońskiej wioski w Borowicach, dzięki czemu ich czworonożni przyjaciele - Sampo i Kalev mają szansę być pierwszymi w Polsce psami, które zostaną wykorzystane do walki z koronawirusem.

Psy wykrywają zarażonych koronawirusem

Pionierski program był testowany na lotnisku w Helsinkach. - Wystarczy, że pasażer przetrze chusteczką szyję, wkłada się chusteczkę do jednego ze słoiczków, czeka minutę i psy rozpoznają słoiczek, w którym może być chusteczka od osoby zakażonej. (...) Inaczej się pocimy, kiedy jesteśmy zainfekowani - wyjaśnił Michał Makowski, opiekun Sampo i Kaleva.

Na razie Finowie korzystają tylko ze swoich psów, ale jest szansa, że w przyszłym roku do programu przyjmą też czworonogi z Polski. Jeśli Sampo i Kalev załapią się na 120-dniowe szkolenie, to zostaną poddane różnym testom trwającym dwie, trzy godziny dziennie. - Nie ma jednak pewności, że będą w tym świetne - stwierdził Michał Makowski.

Nasz gość zdradził także, że są plany, aby kursy takie multiplikować na inne kraje Europy.

Redakcja Dzień Dobry TVN nie ma wątpliwości, że Sampo i Kalev mają doskonałe nosy, ponieważ niejednokrotnie to udowodniły w trakcie różnych akcji pomocowych. Oba psy rasy siberian husky wpierają już m.in. GOPR i straż pożarną, a od początku pandemii dostarczają jedzenie i leki starszym osobom.

Psi nos - doskonałe narzędzie do odnajdywania śladów

Psy biorące udział w doświadczeniu miały aż 94 proc. skuteczności. Okazuje się, że czworonogi osiągają doskonałe wyniki w odnajdywaniu śladów zapachowych świadczących o wystąpieniu zakażenia dzięki budowie nosa, a w szczególności narządowi Jacobsona, który wykrywa zmiany hormonalne. - Na tej samej podstawie psy potrafią już wywąchać malarię, cukrzycę. Mają doskonałe wyniki w wąchaniu próbek nowotworowych - powiedziała behawiorystka zwierząt Aneta Awtoniuk.

Dodała także, że w takich badaniach najlepiej sprawdzają się czworonogi z dużymi nosami.

- Im ta czarna część nosa, ta trufelka jest większa, tym psu jest łatwiej. Taką rasą, która ma totalne zdolności to są bloodhoundy

- wyjaśniła Aneta Awtoniuk.

>>> Zobacz także:

Okno życia dla królików i gryzoni. "W okresie wakacyjnym czy przedświątecznym jest telefon za telefonem"

Tłuszczak u psa – przyczyny, objawy i leczenie. Co to jest tłuszczak?

Ile tygodni musi mieć szczeniak, aby go oddać?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

podziel się:

Pozostałe wiadomości