Poszukiwania zorzy polarnej
Asia Kananen zabiera ze sobą na poszukiwania zorzy polarnej ciepłe ubrania, prowiant oraz telefon, dzięki któremu może sprawdzić aktywność zorzową. Nie ma konkretnego planu, wszystko zależy od pogody. - Sezon na zorzę rozpoczyna się już od końca sierpnia, początku września, aż do momentu, kiedy przestanie być ciemne niebo, czyli to będzie gdzieś w okolicach połowy kwietnia - powiedziała Kananen.
Tym razem, Asia wraz z ekipą Dzień Dobry TVN odnalazła zorzę po siedmiu godzinach intensywnych poszukiwań. - Najpierw była taka nieśmiała, dosłownie łuna. (...) Cały czas ta zorza utrzymuje się w jednym kształcie, jest bardzo statyczna, jest to taki łuk praktycznie nad linią horyzontu - wyjaśniła.
Czym jest zorza polarna?
Zorza polarna była widziana w Polsce w zeszłą niedzielę. To niezwykłe zjawisko mogli podziwiać mieszkańcy gór i Krakowa. Czym właściwie jest zorza?
- Powstaje, kiedy gazy w atmosferze Ziemi zaczynają świecić. Co zrobić, żeby zaczęły świecić? Sami robimy takie rzeczy, że doprowadzamy różne gazy do świecenia, np. w neonach, w lampach, które możemy widzieć nad sklepami, na ulicy. W przypadku neonów do tego świecenia doprowadzamy przez to, że dajemy napięcie, prąd elektryczny, pod jego wpływem jesteśmy w stanie doprowadzić do świecenia. W przypadku zórz polarnych (...) wiatr słoneczny, czyli cząstki, które słońce wypluwa z siebie, trafiają do ziemi i właśnie przez to dostarczają energii do tych gazów i doprowadzają je do świecenia - tłumaczył Cezary Szmidke, popularyzator nauki.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zorza polarna nad Polską. "Jedna z najpiękniejszych od 2003 roku"
- Zorza polarna w Polsce. "Prognozowana umiarkowana burza magnetyczna"
- "To była najpotężniejsza zorza polarna ostatnich sześciu lat!". Spektakularne zdjęcia polskiego nieba
Autor: Daria Pacańska
Reporter: Szymon Brózda
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN