Przed nami kolejna burza magnetyczna. Czy zobaczymy zorzę?

Słońce w kosmosie
Wiatr słoneczny może spowodować burzę magnetyczną. Czy zobaczymy zorzę?
Źródło: dzika_mrowka/Getty Images
Zwiększona aktywność na słońcu spowodowała wyrzut wiatru słonecznego. Początkowo prędkość strumienia była niewielka, jednak wzrosła i przekroczyła prędkość 2 160 00 kilometrów na godzinę.  Spowodować to może burzę geomagnetyczną. Czy zobaczymy w tym czasie zorzę nad Polską?

Wstępnie prognozowano, że burza magnetyczna wystąpi 10 sierpnia, jednak masa cząsteczkowa nieoczekiwanie przyspieszyła. Strumień wiatru słonecznego ostatecznie uderzył w Ziemię 7 sierpnia, jak podaje portal TVN Meteo. Wywołało to burzę geomagnetyczną klasy G2.

Wiatr słoneczny - co to za zjawisko?

Z południowej dziury w atmosferze Słońca wydobył się gaz - poinformowali eksperci z Centrum Prognozowania Pogody Kosmicznej (SWPC), które należy do amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA). Dziura koronalna, z której wydostał się podmuch, znajduje się w górnej atmosferze słońca. Tam z kolei jest naelektryzowany gaz bądź plazma i są one chłodniejsze oraz mniej gęste. To z nich wydobywa się tak zwany wiatr słoneczny, który może osiągać prędkość do nawet 2,9 miliona kilometrów na godzinę.

Astronomia i kosmos

Źródło: Dzień Dobry TVN
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Bartłomiej Harkot - drugi Polak w kosmosie?
Bartłomiej Harkot - drugi Polak w kosmosie?
Wygrały bilet w kosmos
Wygrały bilet w kosmos
Jego praca to jak szukanie igły w stogu siana
Jego praca to jak szukanie igły w stogu siana

Powstałe cząsteczki absorbowane są na polu magnetycznym Ziemi, co wywołuje burzę geomagnetyczną. W efekcie uwalniana jest energia pod postacią światła, którą odbieramy jako zorzę. 

Skutki wiatru słonecznego

Prognozowana burza magnetyczna nie będzie silna. Może powodować niewielkie zakłócenia w systemach sieci energetycznych i wpłynąć na niektóre funkcje satelitów. W efekcie może dochodzić do niewielkich zaburzeń w pracy systemów GPS i urządzeń mobilnych. Aby doszło do sytuacji, w której zorza polarna byłaby obserwowana w Polsce, potrzebna jest burza 3 stopnia, czyli silniejsza od prognozowanej. A zatem prawdopodobnie w Polsce nie będzie możliwości oglądania zorzy polarnej w najbliższych dniach.

Więcej przeczytasz na tvnmeteo.pl

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: dzika_mrowka/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana