Rozbłysk na niebie, zaciemnienie na lądzie - obserwacja NASA
Amerykańskie Obserwatorium Dynamiki Słońca (SDO), będące częścią NASA, wykonało zdjęcie dużego rozbłysku słonecznego, na skutek którego doszło do zaciemnienia w Europie i na Oceanie Atlantyckim.
Nauka
Rozbłysk zakwalifikowany został jako efekt optyczny klasy X. Klasa X obejmuje najbardziej intensywne rozbłyski, których siłę określa się na podstawie liczby zjawisk.
Niezwykły rozbłysk zakłócił fale radiowe
Promieniowanie pochodzące z silnego, słonecznego rozbłysku zjonizowało górną część ziemskiej atmosfery. W efekcie powstało silne "zaciemnienie" fal radiowych nad obszarem Europy i Oceanu Atlantyckiego. Jak poinformował Spaceweather.com, sygnały radiowe poniżej 30 MHz zakłócane były ponad godzinę.
NASA wyjaśnia, że tak może się zdarzyć, ponieważ kiedy następuje wystarczająco silny rozbłysk słoneczny - jonizacja zachodzi w niższych, gęstszych warstwach jonosfery. Wówczas fale radiowe, które oddziałują z elektronami, tracą energię z powodu częstszych zderzeń występujących w środowisku o wyższej gęstości warstwy D. Może to doprowadzić do pogorszenia lub nawet całkowitego stłumienia sygnałów radiowych HF.
Słońce uwalnia swoją energię na dwa sposoby. Silny rozbłysk, którego konsekwencje czuć na Ziemi, jest jednym z nich. Drugi sposób to, w dużym skrócie, silna burza słoneczna.
Zobacz także:
- Nietypowe zjawisko na terenie ogródków działkowych w Małopolsce. Niektórzy nazywają je "wrotami piekieł"
- Deszcz słomy w Żywcu. Na czym polega to nietypowe zjawisko? Zobacz wideo
- Polak o swojej pracy dla NASA. "Często odkrywamy ponad 40 obiektów jednej nocy"
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: o2.pl
Źródło zdjęcia głównego: Roberto Machado Noa/Getty Images