Newsy

Nietypowe zjawisko na terenie ogródków działkowych w Małopolsce. Niektórzy nazywają je "wrotami piekieł"

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
przelom.pl
Getty ImagesNaturalnie powstały krater w ziemi

Na terenie ogródków działkowych w Trzebini w woj. małopolskim miało miejsce nietypowe zjawisko. W niewielkiej odległości od działkowych zabudowań nagle w ziemi pojawił się sporych rozmiarów krater.

"Wrota piekieł" w Małopolsce?

Podobne zjawisko miało już miejsce wiele razy w różnych częściach świata. Pojawiające się nagle wyrwy w ziemi potrafią pochłonąć całe zabudowania, jak. np. skrzyżowanie w środku miasta w 2007 roku w Gwatemali. W przypadku Trzebini w województwie małopolskim ziemia osunęła się na obszarze ogródków działkowych.

Na miejsce została wezwana straż pożarna, która ogrodziła niebezpieczny teren taśmą. Jak poinformował starszy kapitan Piotr Pawelczyk z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie - nikt nie został ranny, a żadne z zabudować znajdujących się w pobliżu nie zostało uszkodzone.

„Doxing” – nowe zjawisko i zagrożenie
„Doxing” – nowe zjawisko i zagrożenie
Dzień Dobry TVN

Jaka jest przyczyna wystąpienia tego zjawiska?

Teren, na którym pojawiły się "wrota piekieł", w przeszłości, zanim został przekształcony w ogródki działkowe, był zajmowany i eksploatowany przez kopalnię. Do jego zapadnięcia doszło, ponieważ w ziemi nadal znajdują się puste komory. Za teren, który był kiedyś kopalnią - Kopalnia Węgla Kamiennego Siersza - odpowiada Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Właściciel ma obowiązek usunąć powstały krater i przywrócić zdewastowany teren do poprzedniego stanu.

Mieszkańcy okolic donoszą w mediach społecznościowych, że podobne zjawiska miały już miejsce w przeszłości:

Od sierpnia to już trzeci przypadek w tej samej okolicy. Mamy zacząć się bać, że któregoś dnia w innych częściach osiedla ziemia się też zapadnie?

Teorie spiskowe o "wrotach piekieł"

Zwolennicy teorii spiskowych podważają fakt, że tego typu wyrwy w ziemi są efektem działania natury połączonymi często ze skutkami przemysłowych działań człowieka. Poddają w wątpliwość nie tylko dość regularne kształty i duże rozmiary kraterów, ale również to, że często przecinają one skały i warstwy gleby o różnej twardości i głębokości. W przypadku Trzebini niewątpliwą przyczyną są prowadzone w przeszłości działania kopalni węgla.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: przelom.pl

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości