Czas oczekiwania na Boże Narodzenie to jednocześnie okres przedświątecznych przygotowań. Aby przeżyć go we właściwy sposób, katolicy uczestniczą w rekolekcjach adwentowych, a także w mszach roratnich. Jeśli ktoś nie wie, ile trwają rekolekcje adwentowe, powinien uważnie słuchać ogłoszeń parafialnych w swoim kościele, ale zwykle są to cztery dni. Pierwszy z nich to niedziela, gdy odbywa się uroczysta msza, podczas której zostaje wygłoszona pierwsza nauka.
Adwent 2024 - kiedy się zaczyna?
W tym roku pierwsza niedziela adwentu przypada na 1 grudnia. Ostatnim dniem adwentu jest zawsze wigilia Bożego Narodzenia - 24 grudnia.
Adwent – co to takiego?
Słowo "adwent" wywodzi się z języka łacińskiego (advenio) i oznacza "przychodzić". Oczywiście okres, który nazywają w ten sposób chrześcijanie, wiąże się nierozerwalnie z Narodzeniem Pańskim. Uroczystość ta, obchodzona co roku 25 grudnia, wywodzi się z Rzymu, a pojawiła się najprawdopodobniej w VI wieku. Jeśli natomiast mowa o samym adwencie, pierwsze wzmianki na temat tego, ile trwa i czym jest, pochodzą z Galii (w Rzymie pojawił się on około VI wieku).
Adwent jest czasem radosnego oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. Dawniej wiązał się z pokutą, obecnie natomiast kojarzy się raczej z czasem przyjemnego napięcia towarzyszącego przygotowaniom do świątecznych uroczystości (w szczególności do wigilijnej wieczerzy). Obecnie dzieli się na dwie części: pierwsza przygotowuje wiernych na ostateczne przyjście Chrystusa w czasach Apokalipsy, natomiast druga to bezpośrednie oczekiwanie na Boże Narodzenie.
Ile trwa adwent? Od czego to zależy?
Z początku, wiele lat temu, adwent trwał sześć tygodni. Ile trwa adwent teraz? Są to cztery tygodnie poprzedzające uroczystość Bożego Narodzenia. Okres ten zawsze rozpoczyna się od niedzieli. W zależności od tego, kiedy wypada, adwent może więc trwać od 23 do 28 dni. Czas ten jest związany również z rozpoczęciem roku w kalendarzu katolickim. Towarzyszą mu także rekolekcje, czyli specjalne nauki dla wiernych, mające pomóc w przygotowaniu swojego serca na narodziny Jezusa. Zazwyczaj trwają cztery dni, a pierwszy z nich to niedziela.
Czy w czasie adwentu można organizować zabawy?
Wiele osób uważa, że przez okres całego adwentu nie należy brać udziału w zabawach. Przyczyną jest czwarte przykazanie kościelne, które brzmi następująco: "zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach". Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego "w Kościele powszechnym dniami i okresami pokutnymi są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu". A zatem, jedynie w piątki wierzący powinni powstrzymać się nie tylko od pokarmów mięsnych, ale również zabaw. W pozostałe dni można brać udział w tego typu wydarzeniach. Warto jednak pamiętać, że adwent nazywa się czasem radosnego oczekiwania.
- Udział w koncercie czy zabawie w Adwencie (poza piątkami) nie jest więc zakazany, a więc nie jest też grzechem. Czasem warto jednak zastanowić się, w jaki sposób duchowo przygotować się do świąt i zrobić Bogu stosowne miejsce w zapchanym często terminarzu - tłumacz Ks. Krzysztof Różański z portalu przewodnik-katolicki.pl.
Adwentowe przygotowania – czym jest wieniec adwentowy i co oznacza?
Mówiąc o adwencie, trudno nie wspomnieć o wieńcu adwentowym. Jego geneza wiąże się ze Skandynawią z czasów przedchrześcijańskich. Z początku w kościołach luterańskich występował jako adwentowy świecznik. W znacznej liczbie społeczeństw wieńce adwentowe można odnaleźć nie tylko w świątyniach, ale i w domach. Do Polski tradycja dotarła dopiero po I wojnie światowej.
Kształt wieńca ma specjalne znaczenie. Okrąg symbolizuje wieczność i jedność. Nawiązuje więc do pór roku, które przemijają i nastają znowu, a zarazem odnosi się do zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią. Zielone gałązki świadczą o wiecznym życiu, a także mają dawać nadzieję, ponieważ lada moment na ziemię zstąpi Mesjasz, który poprowadzi lud do zbawienia. Nie należy także pomijać czerwonych wstążek – symbolu miłości Boga.
Najważniejszym elementem są jednak świece adwentowe, które obowiązkowo muszą się znaleźć w wieńcu. Nie stanowią jednak wyłącznie jego ozdoby, a kolejne symbole ważne dla chrześcijan. Każda z nich to kolejny tydzień adwentu, a także odniesienie do poszczególnych etapów zbawienia świata. Świece zapala się stopniowo: pierwszą w pierwszą niedzielę adwentu, drugą – w kolejną i tak dalej. Ostatniej niedzieli wszystkie palą się równym światłem. W ten sposób zostaje pokazany upływający czas, który dzieli oczekujących od Bożego Narodzenia.
Każda ze świec ma nieco inną nazwę. Ta, którą zapala się w pierwszą niedzielę adwentu, nazywa się "Świecą Proroka" lub inaczej "Świecą Nadziei". Wiąże się z prorokami zapowiadającymi przyjście na świat Jezusa. Druga świeca to "Świeca Betlejem" czy też "Świeca Pokoju". Zapala się ją na pamiątkę miejsca, w którym przyszedł na świat Zbawiciel. Trzecia z kolei jest "Świeca Pasterzy", czyli "Świeca Radości" – związana z tymi, którzy jako pierwsi odwiedzili dzieciątko w stajence, a potem mogli przekazać dobrą nowinę innym. W czwartą niedzielę zapalana jest "Świeca Aniołów", inaczej "Świeca Miłości". Stanowi symbol aniołów – istot niebieskich, które objawiły się pasterzom, by powiedzieć im o przyjściu na świat Jezusa.
Wieniec można też traktować jako symbol wspólnoty. Jeśli znajdzie się w domu, tradycja nakazuje, by kolejne świece zapalał najmłodszy z członków rodziny.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak wykonać z dziećmi kalendarz adwentowy? Oto rady krok po kroku
- Wieniec adwentowy do domu lub kościoła. Jak go zrobić?
- Bez niego oczekiwanie na Boże Narodzenie byłoby nudne. Jak zrobić kalendarz adwentowy?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Fot. AntiMartina/Getty Images