Wieniec adwentowy kiedyś i dziś
Wieniec adwentowy najczęściej wykonywany jest na drucianym kole z gałązek drzew iglastych i wyposażony w cztery duże świece oraz różnorodne dekoracje. Tradycja robienia wieńców w okresie przedświątecznym sięga XIX-wiecznych Niemiec, a jej pomysłodawcą był pracujący w sierocińcu ewangelicki pastor Johann Hinrich Wichern. Na dwadzieścia cztery dni przed Bożym Narodzeniem, podczas wieczornej modlitwy, zapalał on wspólnie z podopiecznymi po jednej świeczce dziennie. Pierwszy wieniec adwentowy liczył więc dwadzieścia cztery świece, a nie cztery jak współcześnie.
Co jest potrzebny, aby zrobić wieniec adwentowy?
Do zrobienia tradycyjnego wieńca adwentowego można wykorzystać różnorodne materiały. Najczęściej wykonuje się go z gałązek drzew iglastych, ale z powodzeniem użyć można np. szyszek, papieru czy wikliny. Zawsze jednak potrzebne będą cztery świece, wybranej wielkości, ponieważ to one stanowią najważniejszy element świątecznego wianuszka. Przed przystąpieniem do robienia wieńca przygotuj:
- koło ze splecionej słomy,
- gałązki drzew iglastych (np. jodły, sosny lub jałowca),
- cztery grube świece,
- zieloną nitkę,
- krótkie druciki,
- pistolet z gorącym klejem,
- dekoracje (np. szyszki, kokardki, gałązki ostrokrzewu),
- nożyczki,
- kombinerki.
Jak zrobić wieniec adwentowy krok po kroku?
Robienie wieńca adwentowego nie jest trudne i nie wymaga wielkich zdolności plastycznych czy rękodzielniczych. Natomiast to, jak wianuszek będzie wyglądał, zależy jedynie od wyobraźni i kreatywności osoby go wykonującej. Inspiracji poszukać można np. na stronach dotyczących ozdób DIY (ang. Do It Yourself, pol. Zrób to sam). Jak zrobić prosty, ale ładny wieniec adwentowy krok po kroku?
- Zacznij od stworzenia podstawy wieńca, czyli obręczy z iglastych gałązek. Za pomocą nitki do koła ze słomy przymocuj gałązki drzew iglastych. Najciekawszy efekt uzyskasz, gdy użyjesz gałązek różnorodnych drzew. Możesz przeplatać je także gałązkami ostrokrzewu lub liśćmi laurowymi. Rośliny układaj dosyć ciasno, tak by tworzyły spójną całość.
- W spód świec wbij krótkie druciki, tak by ich połowa znajdowała się w świecy, a połowa na zewnątrz. Aby ułatwić sobie tę czynność, możesz podgrzewać druciki zapalniczką. Rozgrzany metal będzie łatwiej wchodził w woskową bryłę.
- Tak przygotowane świece ustaw na wieńcu w równych odstępach od siebie. Wystające ze świec druciki wbij w słomianą obręcz. Dzięki temu będą stabilne i nie będą spadać z wieńca.
- Następnie przejdź do ozdabiania wieńca. Szyszki i inne większe dekoracje przymocuj do wianuszka za pomocą krótkich elastycznych drucików. Natomiast mniejsze i lżejsze, takie jak koraliki, wstążki, piórka czy watę przyklej za pomocą pistoletu z gorącym klejem.
- Twój samodzielnie wykonany wieniec adwentowy może zostać ozdobą domową lub elementem wystroju kościoła. Ze względu na świece tradycyjny wianuszek adwentowy nie sprawdzi się jednak jako dekoracja na drzwi.
Symbolika wieńca adwentowego
Wiele osób wykonujących wieniec adwentowy uważa go po prostu za jedną z licznych ozdób bożonarodzeniowych. Tymczasem jest on ważnym symbolem chrześcijańskim, a każdy jego element ma znaczenie. Cztery świece (świeca Proroka, Betlejem, Pasterzy i Aniołów) symbolizują cztery tygodnie adwentu, poprzedzającego "przyjście Pana". Zwyczajowo zapala się jedną świeczkę w niedzielę kończącą dany tydzień na miesiąc przed Bożym Narodzeniem. Okrągły kształt wieńca ma nawiązywać do jedności i wieczności Kościoła oraz przypominać cykl pór roku. Gałązki drzew iglastych to symbol wiecznego życia i wyczekiwanie na przyjście na świat Jezusa Chrystusa. Zdobiące wieniec adwentowy czerwone wstążki są zaś znakiem miłości, a fioletowe pokuty.
Wieńce adwentowe stanowiące domową ozdobę (a nie ważny element wystroju ołtarza w czasie adwentu) bardzo często przyozdobione są także charakterystycznymi dla Świąt Bożego Narodzenia ozdobami, które nie mają symboliki chrześcijańskiej, takimi jak sztuczny śnieg, kolorowe gwiazdki czy różnorodne figurki.
Przygotowujemy dom na święta. Jak przygotować proste ozdoby? Zobacz wideo:
Zobacz także:
- Adwent – ile trwa? Kiedy się zaczyna i kończy?
- Przepisy na Boże Narodzenie
- Jakie prezenty wybrać na święta przy szalejącej inflacji?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: MarianVejcik/Getty Images