Gorące tematy

Jakie prezenty opłaca się wybrać przy szalejącej inflacji? Ekspert wskazuje szczególnie na jeden

Gorące tematy

Autor:
Nastazja
Bloch
Reporter:
Alicja Myśliwiec, Marcin Sawicki
Drogie Święta

W tym roku święta wyjątkowo odczują nasze portfele. Zdaniem specjalistów wydamy średnio ponad 950 zł, czyli o 200 zł więcej niż rok temu. Dwóch na trzech z nas już teraz ogranicza wydatki w sklepach, a ponad połowa wybiera to co tańsze. Niestety drożeje niemal wszystko. Jak więc rozsądnie zaplanować Boże Narodzenie?

Najdroższe święta od lat

Eksperci ostrzegają, że czekają nas najdroższe od lat święta. Przyczynami tego są pandemia i inflacja. By oszczędzić, będziemy więc szukać produktów gorszej jakości. - Według badań aż 76 proc. gospodarstw domowych mówi, że koszty ich utrzymania w porównaniu do sytuacji sprzed roku, znacząco wzrosły. Tak to odczuwają. Te 6,7 proc. jest oceniane jako znaczące. To jest najwyższy odsetek od ćwierćwiecza - powiedział dr Sławomir Dudek, ekonomista FOR, SGH.

Najbardziej odczuwalny dla naszych portfeli jest w tym roku wzrost cen żywności. W sklepach za te same produkty płacimy znacznie więcej niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu. Nieco tańsze produkty możemy znaleźć na bazarach. Dlaczego?

- Myślę, że mamy tutaj do czynienia z producentami, dlatego łańcuch dostawy jest krótki i ceny mogą być dobre. Kiedy skończy się sezon na polskie warzywa i owoce, będziemy musieli kupować te zza granicy, będą one droższe - powiedziała Beata Singh, specjalistka ds. planowania

Jak kupować żywność na święta i o czym pamiętać, by nie wydać fortuny? Zdaniem ekspertki warto przede wszystkim zrobić dobry plan i zacząć myśleć o świętach już teraz. Czas działa na naszą korzyść, zatem kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem będziemy mogli wybrać sobie te produkty, których naprawdę potrzebujemy, będziemy mogli też wybrać je w najlepszych cenach.

Prezenty na święta

Wzrost cen odczuwalny jest nie tylko podczas zakupów spożywczych, ale także przy wyborze prezentów. Zarówno odzież, jak i elektronika poszły w górę. Kiedy i jak kupować prezenty?

Moim zdaniem najlepszym pomysłem jest kupienie bonu podarunkowego w prezencie. Po świętach większość sklepów zaczyna promocje

"Artykuł niedostępny" - taki komunikat dość często pojawia się podczas zakupów. W tym roku Mikołaj walczy z czasem. Czy prezenty dotrą do Europy przed świętami? - Można powiedzieć, że prezenty już dojechały, bo czas dostawy do Europy w ostatnim czasie się wydłużył. Teraz to już nie jest 30 dni, lecz 50. Tutaj może być trudniej znaleźć coś dla siebie w wymarzonym kolorze - podsumował Maciej Starzyk, ekspert ds. Logistyki PwC

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Nastazja Bloch

Reporter: Alicja Myśliwiec, Marcin Sawicki

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości