wydatki

  wydatki

  Mogłoby się wydawać, że wysoka inflacja, a co za tym idzie wzrost cen, powinny skłonić Polaków do zaciśnięcia pasa i oszczędzania. Tymczasem - jak pokazują badania - blisko 40 proc. z nas nie zmieniło swoich nawyków. Jak podchodzimy do odkładania pieniędzy i komu udało się ograniczyć wydatki? Kto i na czym oszczędza najbardziej?

  O tym, że jest drożej, nie trzeba nikogo przekonywać, widzimy to, robiąc zakupy każdego dnia. Gwałtowny skok cen zauważa ponad 90 procent Polaków. Ponad 80 proc. spodziewa się, że będzie jeszcze gorzej. Najbardziej poszły w górę opłaty za żywność, benzynę, gastronomię, materiały budowlane oraz mieszkanie. Co jest przyczyną inflacji? Jak na nią reagujemy?

  Boże Narodzenie będą przebiegać inaczej niż te, które pamiętamy. Powodem jest oczywiście pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia. Żeby uniknąć zakażenia święta spędzimy w kameralnym, mniejszym niż zwykle gronie, a zamknięcie hoteli i stoków narciarskich wymusiło brak grudniowych wyjazdów. To wszystko sprawia, że w tym roku na Boże Narodzenie wydamy mniej pieniędzy. Jakie zakupy ograniczymy?

  Wyczekiwana, ukochana, wyśniona - wypłata. Rzecz, na którą czeka co miesiąc każdy z nas. Jak powinniśmy planować nasze wydatki, aby przestać odliczać dni do 1-ego lub 10-tego? Porozmawialiśmy na ten temat w Dzień Dobry TVN z psycholożką i mentorką, Małgorzatą Bieniaszewską.

  Wiele samotnych matek musi zmagać się z ogromem wydatków i obowiązków, które czasami je przerastają. Niestety część z nich nie może liczyć na pomoc państwa. Dlaczego? O sytuacji samotnych matek w Polsce rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dziennikarką Małgorzatą Kolińską-Dąbrowską.

  Koszty życia w naszym kraju są wysokie lub bardzo wysokie. Tak uważa ponad 70% Polaków. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Mateusza Walczaka, dziennikarza TVN 24 Bis, z którym porozmawialiśmy dlaczego przez ostatnie trzy lata rachunki wzrosły aż o 60%. Ile zostaje w portfelu Polaka po opłaceniu wszystkich rachunków?

  Według badań jednego z dużych banków najbardziej o pieniądze kłócą się polskie pary. Mało tego - chętnie ukrywają przed sobą wpływy i wydatki. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer sprawdził, na co panie i panowie wydają tzw. lewy grosz. Będziecie zdziwieni :)

  Nicolas Cage kupił sobie czaszkę dinozaura, a Mike Tyson - tygrysa. Gwiazdy Hollywood słyną z wydawania pieniędzy na rzeczy, które wydają się być absurdalne. A jak to wygląda w Polsce? Dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska zapytała Larę Gessler, Katarzynę Glinkę, Julię Kuczyńską, Annę Oberc, Sabrinę Pilewicz i Weronikę Książkiewicz o to, jak zarządzają swoimi finansami. Są rozważne czy pozwalają sobie na ekstrawagancję?

  Już niedługo opanuje nas szał przedświątecznych zakupów. Gość Dzień Dobry TVN - ekonomista Marcin Iwuć - podpowiada, jak w tym czasie nie ulec promocjom i reklamom i ocalić swój budżet domowy. Zobaczcie, jak zaplanować przedświąteczne wydatki.

  Wyprawka dla małego dziecka to koszt od kilkuset do kilku tysięcy zł. Na czym warto oszczędzić? Które wydatki są zbędne? Jak lepiej zagospodarować naszym domowym budżetem? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN ekonomistę Marcina Iwucia.

  Czy mężczyźni wiedzą, ile tak naprawdę kosztują damskie buty, torebki lub kosmetyki? Dlaczego kobietom czasami zdarza się ukrywać wydatki na przyjemności przed swoimi partnerami? Czy zakupy są dla kobiet sposobem na poprawę humoru? O to w Dzień Dobry TVN nasi goście: piosenkarz Norbi, scenarzysta Doman Nowakowski i psycholog Maria Rotkiel. Co o swojej żonie mówi Norbi? Czy to prawda, że żona kupuje mu ubrania?