Dziecko

Jak wykonać z dziećmi kalendarz adwentowy? Oto rady krok po kroku

Dziecko

Autor:
Sabina
Zięba
Niepowtarzalne kalendarze adwentowe

Kalendarze adwentowe wymyślili Niemcy, by umilić dzieciom oczekiwanie Bożego Narodzenia. Tradycja ta ma nieco ponad 100 lat i do tej pory cieszy się sporą popularnością. Poszczególne egzemplarze można kupić w sklepach, ale także wykonać samodzielnie. W jaki sposób? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała krawcowa i właścicielka marki dziecięcej, Monika Krawiec.

Fenomen kalendarzy adwentowych

Adwent zaczyna się zawsze w czwartą niedzielę poprzedzającą Boże Narodzenie i kończy 24 grudnia - w obecnym roku rozpoczął się więc w niedzielę 28 listopada. Kalendarze adwentowe powstają jednak na ogół od 1 grudnia i zawierają 24 elementy. Dla dzieci i rodziców możliwość ich wykonania to okazja do kreatywnej zabawy oraz forma na wspólne spędzanie czasu. 

- Jestem pewna, że w każdym domu mamy taką szufladę bądź szafkę, gdzie mamy różne niepotrzebne rzeczy. I na pewno znajdziemy tam jakieś kolorowe papiery, wstążki... Wszystko to nam się idealnie przyda - mówiła Monika Krawiec w Dzień Dobry TVN.

Jak zrobić kalendarz adwentowy?

Współczesne kalendarze adwentowe mogą mieć różne kształty. Mogą być dwu- lub trójwymiarowe, do postawienia lub powieszenia, z okienkami (drzwiczkami) do otwierania lub z naklejkami do zdzierania, z obrazkami do przyklejania lub jedynie do oglądania itd. W naszym programie krawcowa i właścicielka marki dziecięcej pokazała kilka sposobów na wykonanie najprostszych z nich.

Malowane słoiki - pomysł w duchu zero waste. Do wykonania wykorzystujemy słoiki różnych wielkości, które będą stały np. na komodzie. Szklane słoiczki malujemy farbą w sprayu na kolor zielony lub (w wersji glamour) na złoty/srebrny, po czym naklejamy na nie numerki i kolorowe tasiemki. Do środka możemy włożyć małe podarunki.

Woreczki z juty - wystarczy, że wytniemy kawałek z tkaniny, a następnie ją zszyjemy po bokach na maszynie lub skleimy klejem na gorąco. Na każdym woreczku możemy narysować serduszko, napisać numerek, pokolorować farbą i zawiązać świąteczną wstążką, za pomocą której możemy później ten woreczek z ukrytymi w środku podarunkami gdzieś przywiesić.

Skarpetki z filcu - z tego dość sztywnego materiału możemy wyciąć i uszyć skarpetki św. Mikołaja. Warto ozdobić je kolorowymi pomponikami i gwiazdkami, a markerem napisać numerki. Skarpety możemy powiesić na sznurku i wrzucić do nich drobne upominki. 

Kartonowe domki - można je zrobić z papieru bądź (w większej formie) z pudełka po mleku czy soku. Wystarczy wyciąć okienka, drzwiczki i pomalować na dowolny kolor. Na dachu trzeba napisać cyferki, do środka wrzucić niespodzianki, a następnie zawiesić na sznureczku albo gdzieś postawić.

Choinki - można je wykonać z papieru pakunkowego, wycinając z niego trójkąty. Należy je ze sobą zszyć lub przykleić i pokolorować. Następnie umieścić na patyczkach do szaszłyków, potem wbić je w piankę florystyczną, umieszczoną np. w okrągłej formie do ciasta ozdobionej mchem bądź różnymi gałązkami. Tak przygotowana ozdoba może pełnić formę stroiku świątecznego, a na każdej choince można wypisać adwentowe zadania.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości