Porady

Co robić, gdy partner zaczyna wierzyć w teorie spiskowe? Ekspert radzi, jakich zachowań unikać

Porady

Aktualizacja:

Teorie spiskowe to logiczne wyjaśnienia zjawisk, które są podszyte przekonaniem, że kierują nimi tajemnicze siły o wrogim nastawieniu. Dyskusja z miłośnikami konspiracyjnych teorii nigdy nie jest łatwa, zwłaszcza jeśli ich zwolennikami są nasi partnerzy. O tym jak reagować w takich przypadkach mówi trener rozwoju osobistego Miłosz Brzeziński.

Dlaczego ludzie wierzą w teorie spiskowe?

Wszystko zaczyna się od podejrzenia, ziarna niepewności, które trafia na podatny grunt. Umysł lubi porządek, więc natychmiast poszukuje rozwiązań, które dadzą jasne odpowiedzi na nurtujące pytania. Często zdarza się też, źródłem tajemniczych idei jest domorosłe dziennikarstwo niepoparte żadnymi faktami. Istotne jest zrozumienie, że wiara w spisek zazwyczaj nie ma potwierdzenia w faktach, ale jest oparta głównie na przekonaniach.

Doskonałym przykładem eksplozji rozmaitych teorii spiskowych jest pandemia koronawirusa, która postawiła całą ludzkość w niespotykanej dotąd sytuacji. Siłą rzeczy wiele osób zaczęło doszukiwać się ogólnoświatowego podstępu.

- Teorie spiskowe biorą się często z poczucia kontroli, z chęci, żeby ktoś jednak tym wszystkim zarządzą, żeby to był jakiś plan. Nawet jeśli nie jest to plan, który w jakiś sposób mnie pomoże, to żeby był jakikolwiek - wyjaśnia Miłosz Brzeziński. - Trzeba powiedzieć sobie wprost - niektóre teorie spiskowe okazały się prawdziwe.

O ile skłonność do wiary w spisek jest naturalnym odruchem obronnym, to pielęgnowanie w sobie nieufności może dać solidne podwaliny pod przekonanie o tajemniczych siłach rządzących światem. W kontekście związku - jak każde ekstremum - jest przysłowiową iskrą dzielącą od wielkiej awantury.

Czy teorie spiskowe mogą rozbić związek?

Problemy pojawiają się, gdy w związku rozchodzą się przekonania i jeden z partnerów wierzy w potwierdzone fakty, drugi zaś zgłębia teorie spiskowe.

- Jest to w życiu uciążliwe, ale mając w domu taką osobę, najgorsze co można zrobić, to próbować ją przekonywać - wyjaśnia Miłosz Brzeziński. - Mocą teorii spiskowych jest to, że są one nie do obalenia. Próba przekonywania zawsze skończy się awanturą, bo argumenty są na poziomie emocjonalnym - radzi ekspert.

O ile nie warto dyskutować ze zwolennikami teorii spiskowych, to zdarza się, że oni sami rozpoczynają rozmowę, nawiązując do kontrowersyjnego tematu. W takim przypadku należy upewnić się, czy rozmówca rzeczywiście chce znać nasze zdanie, czy jedynie podzielić się swoimi przemyśleniami.

Przy okazji rozmowy o teoriach spiskowych Agnieszka Woźniak-Starak i Ewa Drzyzga zdradziły, że przyjęły pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 i chcąc wyprzedzić pytania spiskowców potwierdziły, że przyjęły preparat w terminie i nie otrzymały za to żadnych benefitów.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz też:

Nowy niebezpieczny dodatek do żywności. "Należy do substancji prawdopodobnie rakotwórczych"

Beata Kozidrak o sekretach, które zdradza w autobiografii. "To opowieść dziewczynki z kompleksami"

Nina Tyrka porzuciła taniec, aby z bratem prowadzić warzywniak. "Nadal spełniam czyjeś marzenia"

Autor: Adam Barabasz

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości