Czy wiara w teorie spiskowe może być szkodliwa? Badacze nie mają wątpliwości
Wraz z wybuchem pandemii COVID-19 zaczęły mnożyć się różnego rodzaju "teorie" wyjaśniające pojawienie się groźnego wirusa. Niektóre z nich sugerowały, że choroby nie ma i padliśmy ofiarami globalnego spisku. Czy wiara w takie teorie może być niebezpieczna? Okazuje się, że tak. Dowiedli tego badacze ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Dlaczego wierzymy w spiski i teorie spiskowe? "One dają pocieszenie"
Czy istnieją prawdziwe spiski na światową skalę? Jak odróżnić spisek o fałszywych teorii spiskowych? W Dzień Dobry TVN opowiedział o tym Marcin Sawicki.
Co robić, gdy partner zaczyna wierzyć w teorie spiskowe? Ekspert radzi, jakich zachowań unikać
Teorie spiskowe to logiczne wyjaśnienia zjawisk, które są podszyte przekonaniem, że kierują nimi tajemnicze siły o wrogim nastawieniu. Dyskusja z miłośnikami konspiracyjnych teorii nigdy nie jest łatwa, zwłaszcza jeśli ich zwolennikami są nasi partnerzy. O tym jak reagować w takich przypadkach mówi trener rozwoju osobistego Miłosz Brzeziński.
Są osoby, które kwestionują kulisty kształt Ziemi i przedstawiają argumenty na to, że nasza planeta jest płaska. Twierdzą również, że Australia nie istnieje. Skąd biorą się tego typu teorie? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN popularyzatora astronomii "Z głową w gwiazdach" Karola Wójcickiego. Nasz gość powiedział również, co będziemy mogli zobaczyć dzisiaj na "polskim niebie".