Gdyby żyła, skończyłaby 98 lat. O śmierci Marylin Monroe powstało wiele teorii spiskowych

Marylin Monroe
Gdyby żyła, skończyłaby 98 lat. O śmierci Marylin Monroe powstało wiele teorii spiskowych
Źródło: Baron / Stringer/GettyImages
W czerwcu 2024 roku Marylin Monroe skończyła by 98 lat. Z okazji kolejnej rocznicy jej urodzin, przypominamy teorie spiskowe dotyczące tajemniczej śmierci ikony kina. Co miał z tym wspólnego Robert F. Kennedy oraz doniesienia na temat UFO? Dowiesz się z niniejszego artykułu.

Choć oficjalnie odejście Marylin uznano za samobójstwo, wciąż wielu trudno się z tym pogodzić. Dlatego od lat krążą różne plotki na ten temat. Oto kilka dziwnych i zaskakujących teorii spiskowych.

Marylin Monroe - ikona kina urodziła się 98 lat temu

Marylin Monroe, a właściwie Norma Jeane Mortenson, urodziła się 1 czerwca 1926 roku w Los Angeles w USA. Sławę zyskała w latach 50. i 60. XX ubiegłego wieku, jako aktorka, modelka i piosenkarka. Publiczność pokochała ją za niezwykły urok osobisty, ponadczasową urodę oraz niezapomniane role filmowe. Zagrała w takich klasykach, jak "Mężczyźni wolą blondynki", "Jak poślubić milionera" czy "Pół żartem, pół serio".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Urodziny gwiazd

Urodziny w domu Clarke'ów
Źródło: Dzień Dobry TVN
Urodziny w domu Clarków
Urodziny w domu Clarków
Wszystkiego najlepszego dla Grzegorza Zawieruchy
Wszystkiego najlepszego dla Grzegorza Zawieruchy
45. Urodziny Czesława Mozila
45. Urodziny Czesława Mozila
Błażej Król świętuje swoje 40. urodziny
Błażej Król świętuje swoje 40. urodziny
60. urodziny Michelle Obamy
60. urodziny Michelle Obamy
30. Urodziny Spice Girls
30. Urodziny Spice Girls
Okrągłe urodziny Anny Czartoryskiej-Niemczyckiej
Okrągłe urodziny Anny Czartoryskiej-Niemczyckiej
Julia Wieniawa kończy 25 lat
Julia Wieniawa kończy 25 lat
65. urodziny Grażyny Wolszczak
65. urodziny Grażyny Wolszczak
Urszula Dudziak świętuje 80. urodziny
Urszula Dudziak świętuje 80. urodziny

Ze względu na swój niezaprzeczalny seksapil, wcielała się głównie w postacie posiadające tę właśnie cechę. To przyczyniło się do ugruntowania jej pozycji jako symbolu seksu. Zmarła niestety bardzo młodo, w wieku zaledwie 36 lat.

Do dziś uznawana jest za jedną z najważniejszych postaci popkultury, a także prawdziwą ikonę Hollywood. Jej wizerunek do tej pory inspiruje zarówno twórców sztuki, jak i projektantów mody. Najbardziej znanym dziełem przedstawiającym Marylin Monroe jest obraz wykonany przez Andy'ego Warhola, jednego z prekursorów pop-artu.

Śmierć Monroe od lat budzi wątpliwości. Oto 5 teorii spiskowych na ten temat

Jako że najsłynniejsza blondynka świata zmarła w tajemniczych okolicznościach, wokół jej śmierci narosło wiele teorii spiskowych, które od lat rozgrzewają wyobraźnię fanów. Oficjalnie uznano, że było to samobójstwo. Niektórzy jednak nie wierzą w to i szerzą różnorodne plotki na ten temat. Oto kilka z najbardziej znanych teorii.

Autorem jednej z nich jest pisarz Frank A. Capell. Według niego Marylin Monroe została zamordowana na zlecenie Roberta F. Kennedy'ego. Powodem tego miałby być domniemany romans aktorki z prezydentem Stanów Zjednoczonych, a nawet mogła być w ciąży z Johnem lub jego bratem Robertem, jak spekulował w jednej ze książek Fred Lawrence Gulies.

Kolejna teoria spiskowa również nawiązuje do relacji Monroe z Robertem F. Kennedy'm. Opisał ją w swojej książce pod tytułem "Goddess: The Secret Lives of Marilyn Monroe" tabloidowy dziennikarz Anthony Summers. Jego zdaniem polityk nie zabił aktorki, ale wspólnie z ówczesnym szwagrem Peterem Lawfordem, coraz mocniej pchał Marilyn w szpony nałogów. W efekcie gwiazda przedawkowała. Celem ich działania miało być powstrzymanie gwiazdy przed ujawnieniem światu romansu z Kennedy'm. Summers twierdzi w swojej książce także, że tak naprawdę Monroe zmarła w drodze do szpitala, a Lawford, Kennedy i dyrektor FBI J. Edgar Hoover upozorowali jej śmierć na samobójstwo. 

Matthew Smith, w swojej książce "Victim: The Secret Tapes of Marilyn Monroe", twierdził natomiast, że gwiazdę zamordowano, by zemścić się na Kennedy'm za katastrofę inwazji w Zatoce Świń. Mieli by tego dokonać agenci CIA.

Na temat śmierci Marylin Monroe wypowiedział się też jeden z jej lekarzy, doktor Donald Spoto. Na łamach swojej biografii stwierdził, że było to przypadkowe przedawkowanie, do którego doszło, ponieważ aktorka okłamała swoich dwóch lekarzy co do ilości przepisanych jej leków. Ci, obawiając się możliwych konsekwencji, zrobili wszystko, by stwierdzono samobójstwo. Zdaniem Spoto brała w tym udział również gosposia Marylin.

Ostatnia z teorii, o których chcielibyśmy wspomnieć, jest chyba najbardziej niewiarygodna i dziwna. Jej autorem jest dr Steven Greer, jeden z bohaterów filmu dokumentalnego "Unacknowledged". Stwierdził on, że Monroe została zabita przez rząd, gdyż groziła ujawnieniem tajnych informacji o istotach pozaziemskich.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Regina Łukasiewicz

Źródło: kobieta.onet.pl, vogue.pl

Źródło zdjęcia głównego: Baron / Stringer/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości