Jarocin - początki legendarnego festiwalu
Jarocin był w latach 80. mekką wolności. 44 lata temu wystartował tam pierwszy Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji.
- Na początku to był lokalny przegląd, jakich było wiele - opowiada w materiale Dzień Dobry TVN Sebastian Pluta z Muzeum Regionalnego w Jarocinie.
- Przyjeżdżały zespoły z całego kraju. To był jedyny chyba przegląd, który istniał przez pełne dziesięciolecie - wspomina dziennikarz muzyczny Leszek Gnoiński.
W wielkopolskim przeglądzie potencjał dostrzegł producent telewizyjny Walter Chełstowski, który razem ze swoimi współpracownikami zamierzał przekształcić jarocińską imprezę w duży rockowy festiwal pod szyldem Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Młodej Generacji. Impreza w zupełnie nowej formie wystartowała 6 czerwca 1980 roku. Podczas wydarzenia grały takie zespoły jak Maanam, Kasa Chorych czy Turbo.
- Jarocin był jednym z najbardziej kolorowych miejsc na mapie Polski - ocenia Gnoiński. - To był największy festiwal w tej części Europy - twierdzi Krzysztof Skiba. - Nagle w tym zniewolonym kraju wewnątrz ogrodzonego terenu była wolność - zaznacza Tomasz Lipiński z zespołu Tilt.
Co roku na jarociński festiwal przyjeżdżało ponad 20 tysięcy uczestników. Jak obecnie wygląda miejsce, w którym odbywał się festiwal? Sprawdź w reportażu Szymona Brózdy dla Dzień Dobry TVN. Materiał został umieszczony na górze strony.
Festiwal w Jarocinie - miejsce, w którym rodziły się legendy rocka
O kulisach festiwalu wiedzą najwięcej muzycy, którzy mieli okazję kilkukrotnie występować w Jarocinie. Jak wspominają lata świetności tego muzycznego wydarzenia? - Dla młodego zespołu wygranie Jarocina to było zdobycie Mount Everestu. Już nic wyżej nie ma - komentuje w Dzień Dobry TVN Anja Orthodox.
- Ja w Jarocinie wielokrotnie w różnych rolach byłem. Pamiętam ten festiwal z punktu widzenia takiej młodej, licealnej kapeli (...) i ta kapela żyła tym, że chcieliśmy się dostać do Jarocina. Też chyba nawet jakąś nagrodę publiczności dostaliśmy. To był początek lat 90. I wtedy ten Jarocin był przepustką, sposobem na to, żeby Polska się dowiedziała o twojej twórczości. Ale bardzo szybko też zobaczyłem, jak wygląda granie na głównej scenie, bo jako muzycy zespołu T.Love na początku lat 90. żeśmy grali nawet dwa koncerty podczas jednego festiwalu - zaznacza Sidney Polak.
Kazik Staszewski ma jednak nieco inne, mniej pozytywne wspomnienia z festiwalem w Jarocinie. Muzyk spotkał się niegdyś z dużą cenzurą. O szczegółach opowiedział w Dzień Dobry TVN. Sprawdź w materiale poniżej.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Zdecydowanie musi być chemia", czyli Babie lato Moniki Brodki, Rosalie i Margaret
- Małgorzata Ostrowska wraca do muzycznych korzeni. "Nawiązujemy do lat 80. z pełną premedytacją"
- Krzysztof Zalewski w nowym teledysku jeździ na koniu. "Podmiot liryczny operuje obrazami"
Autor: Berenika Olesińska
Reporter: Szymon Brózda
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN