Dzień Dobry Extra

Zanim udostępnisz, przeczytaj! Czyli fake newsy i teorie spiskowe o koronawirusie

Dzień Dobry Extra

Zanim udostępnisz, przeczytaj! Czyli fake newsy i teorie spiskowe o koronawirusie

Nie wierz we wszystko, co przeczytasz w mediach społecznościowych o koronawirusie. Radzimy, gdzie i jak potwierdzać doniesienia medialne o pandemii.

Koronawirus - teorie spiskowe

Telewizja, radio, gazety, serwisy www i media społecznościowe. Informacje o koronawirusie są dziś wszędzie. Którym nie powinniśmy ufać? Jak rozpoznać fake newsy?

To bardzo ważne, by wiedzieć, kto lub co jest źródłem informacji. Jeśli jest anonimowa, to prawdopodobieństwo, że jest fałszywa, rośnie 

– mówi Beata Biel, szefowa serwisu Konkret24

Bardzo ważne jest także sprawdzanie adresów internetowych stron, na których czytamy teksty. Niektóre serwisy mogą podszywać się pod inne, te bardziej popularne, by wzbudzić zaufanie czytelnika.

Uważajmy także na artykuły i internetowe wpisy, które są bardzo emocjonalne, w których używa się dużej liczby np. wykrzykników i nacechowanych przymiotników. Prawie zawsze doniesienia, że ktoś, np. rząd, media, coś przed nami ukrywają, i w których wyczuwalna jest teoria spiskowa, same są tylko i wyłącznie tą teorią spiskową 

– wyjaśnia Beata Biel.

Koronawirus - informacje sprawdzone

Potwierdzone informacje o koronawirusie znajdziemy na pewno na stronach internetowych i oficjalnych profilach w mediach społecznościowe takich instytucji jak Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektorat Sanitarny czy NFZ.

Dla znających angielski, bardzo polecam stronę WHO, to także świetne źródło informacji i porad 

– mówi szefowa Konkret24.

Newsów warto szukać przede wszystkim w wiarygodnych mediach, na ich stronach www i oficjalnych profilach, których autentyczność jest potwierdzona przez serwisy (tzw. niebieski ptaszek przy nazwie profilu). Są to na przykład portale informacyjne TVN24 i inne portale grupy TVN. Zachęcamy też do odwiedzania strony Konkret24.

Gdy trafimy na jakąś informację, która nami wstrząśnie, zdenerwuje nas, to naprawdę warto wziąć głęboki oddech, poszukać takiej informacji na innych stronach, zweryfikować ją i dopiero wtedy, jeśli jest prawdziwa, przekazać ją innym osobom 

– mówi Beata Biel i zachęca do informowania o fake newsach również redakcję Konkret24.

Koronawirus: plotki i dezinformacja

Czy w Polskich mediach społecznościowych krąży dużo nieprawdziwych informacji o pandemii koronawirusa?

Typowych fake newsów, tworzonych celowo dla osiągnięcia jakichś konkretnych zysków, nie obserwujemy dużo. Ale jest coraz więcej fałszywych informacji, które powstają z plotek, ze strachu, z niedoinformowania. Nie mają na celu dezinformowania, ale finalnie mają właśnie taki efekt 

– wylicza szefowa Konkret24.

Jak mówi, niesprawdzone wiadomości dotyczą przede wszystkim liczby zakażonych, która rośnie lub ma być ukrywana.

Fałszywe informacje podawane w mediach społecznościowych dotyczą również liczby zmarłych, czy zamykanych placówek, a nawet miast. Te wszystkie doniesienia są weryfikowalne w oficjalnych źródłach i wiarygodnych mediach, ale wiele osób nie sprawdza i przekazuje je dalej

– wyjaśnia Biel. 

Natomiast duża ilość fałszywych materiałów wideo czy zdjęć, dociera do nas z Chin czy Włoch. Często dotyczą zupełnie innych zdarzeń i okresów.

Konkret24 na bieżąco monitoruje media społecznościowe, by wyszukiwać ewentualnych nieprawdziwych informacji bądź takich, co do których internauci mają wątpliwości.

Monitorujemy sieć pod kilkoma wybranymi hasłami. Patrzymy, w jakich tematach ludzie czują się niedoinformowani. Wiele osób także zgłasza nam tematy i swoje wątpliwości bezpośrednio. Mogą to robić przez nasze media społecznościowe, e-mail czy specjalny przycisk na stronie

- dodaje Biel.

Konkret24 pisał między innymi o testach na koronawirusa: ile wykonuje się w Polsce, a ile w innych krajach oraz o działaniach prewencyjnych, jak wpływają na rozwój epidemii.

Zmiany w ramówce TVN i specjalna edycja Uwagi!

W związku z koronawirusem od soboty 14 marca "Poranek TVN24" będzie emitowany w godzinach 6.00-8.00 na dwóch antenach – TVN24 i TVN.

W niedzielę 15 marca w godz. 19.20-21.00 zamiast „Debaty Faktów: Kampania 2020” emitowana będzie „Debata Faktów: Koronawirus” z udziałem ekspertów.

Od poniedziałku 16 marca dla widzów TVN przygotowane zostaną specjalne wydania „Faktów po południu”, które zapewnią stały dostęp do najnowszych wiadomości o szerzącej się na świecie epidemii koronawirusa. Specjalne wydania „Faktów po południu” będzie można oglądać o 16:00 oraz o 16:30 na antenie TVN. Po głównym wydaniu „Faktów” wyemitowany zostanie raport „Uwaga! Koronawirus” podsumowujący najważniejsze informacje dotyczące epidemii wirusa w Polsce.

Zgłoś temat do Uwagi! - dodaj hashtag #uwagakoronawirus

Chcecie zaalarmować redakcje TVN, że w Waszym otoczeniu dzieje się coś niepokojącego w związku koronawirusem? Macie problemy z diagnostyką, dotarciem do lekarza? A może jesteście na kwarantannie i chcecie się z nami podzielić swoimi spostrzeżeniami? Użyjcie w mediach społecznościowych hashtaga #uwagakoronawirus. Redakcja w czasie rzeczywistym monitoruje też sieć, by na bieżąco reagować na Wasze zgłoszenia. Wystarczy, że w publicznym poście lub komentarzu do niego użyjecie hashtaga #uwagakoronawirus. Czekamy na Wasze zdjęcie, nagrania i wpisy, w których opowiadacie o swoich doświadczeniach.

Jak korzystać z mediów?

PressSerwis przygotował natomiast graficzną ściągę, jak podchodzić do doniesień w mediach, nie tylko tych społecznościowych.

Sprawdzaj źródła, nie udostępniaj treści, których nie jesteś pewien, potwierdzaj informacje w różnych miejscach

 - radzi PRESS-SERVICE.

A my zachęcamy Was do odwiedzania stron: Konkret24 i zdrowie.tvn.pl, na których znajdziecie tylko sprawdzone informacje.

Czytaj także:

Kolejne przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. Prezydent o planach wprowadzenia stanu wyjątkowego

Sąsiedzka pomoc dla seniorów w walce z koronawirusem. Lekarz: "Za to całej Polsce należy się piątka"

Zamknięte szkoły i przedszkola. Jak kreatywnie spędzić te 2 tygodnie z dziećmi w domu?

Co sądzisz o tym artykule?
93
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0