Jak plotka może zniszczyć człowieka?

Co to jest plotka? Czy plotka może zniszczyć? Jakie są konsekwencje rozpowszechniania nieprawdziwych informacji? W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o plotce z adwokatem Elizą Kuną.
  • Co to jest plotka?
  • Jakie są konsekwencje rozpowszechniania plotek?
  • Plotka? Nie powtarzaj!

Zobacz też: Czy mój partner ma depresję?

Co to jest plotka?

Plotka to według definicji niesprawdzona lub kłamliwa wiadomość, zwykle powodująca utratę dobrego wizerunku osoby, której dotyczy. Plotka jest synonimem pogłoski. Mówi się, że "plotka jest jak śniegowa kula". Toczy się i na końcu może zrobić nam dużą krzywdę.

Jakie są konsekwencje rozpowszechniania plotek?

Jak bronić się przed plotką?

Jedną z dróg jest droga karna, którą możemy wybrać. To jest postępowanie o zniesławienie (...) z reguły jest tak, że musimy złożyć zawiadomienie o zniesławieniu i wtedy policja i prokuratura zdecyduje, czy sprawa trafi do sądu. - mówiła w Dzień Dobry TVN adwokat, Eliza Kuna.

W przypadku zniesławienia jest inaczej:

W sytuacji zniesławienia jest inaczej. I to my jesteśmy prokuratorem. I to my kierujemy tzw. prywatny akt oskarżenia bezpośrednio do sadu i my jesteśmy od razu oskarżycielem.

Jakie dowody musimy przygotować, że plotka uczyniła nam rzeczywiste szkody?

  • kiedy plotka jest rozpowszechniana ustnie, niezbędne jest zebranie świadków
  • warto spróbować sporządzić jakieś nagrania, jeśli mamy taką możliwość
  • plotki są obecnie rozpowszechniane przez Internet - tutaj zebranie dowodów jest najprostsze, potrzebne będą print screeny
  • notariusz może zrobić tzw. poświadczone druki plotek rozpowszechnianych w Internecie - na jakiej strony, kiedy dokładnie, jakie informacje
  • smsy są również dobrym dowodem

Jeśli stracisz pracę w wyniku plotki i jesteś w stanie tego dowieść, możesz dostać odszkodowanie w wysokości twoich kilku miesięcznych pensji - czyli może to być kwota od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych.

Przed radykalnymi posunięciami warto też jest wezwać do zaprzestania rozpowszechniania nieprawdziwych informacji. To będzie dodatkowo mocny dowód przed ewentualną późniejszą sprawą karną, że zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy, aby plotka o nas przestała zostać powielana.

Plotka? Nie powtarzaj!

Lubisz plotkować? Zastanów się, czy czasem nie powinieneś ugryźć się w język! Nie powtarzaj niesprawdzonych informacji, choćby poprzez świadomość, że każdy (także ty!) może paść ofiarą plotek i pomówienia.

Więcej:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości