social media

  social media

  W sieci pojawiły się informacje, że firma prowadząca największy portal społecznościowy będzie przechodziła rebranding. Kiedy zmieni nazwę?

  Media społecznościowe to miejsce, w którym chętnie pokazujemy kulisy swojej codzienności. Zwykle opowiadamy jednak wyłącznie o pozytywnych stronach życia, które są wolne od trosk, przykrych sytuacji i kryzysowych momentów. Świadomie pomijamy to, co może wydać się nieatrakcyjne dla otoczenia. Dlaczego kreujemy wyłącznie szczęśliwy wizerunek i jakie zagrożenia niesie za sobą taka postawa? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała psycholog i socjolog, dr Joanna Heidtman.

  Stabilna i silna marka to zapewne marzenie każdego przedsiębiorcy. Budowanie takiej pozycji to dość długotrwały proces, jednak każda, nawet mała lokalna firma, może stać się rozpoznawalna. Choć dziś słowa Coca-Cola od razu kojarzą się ze słodkim, gazowanym, brązowym napojem, to mało kto wie, że firma w pierwszym roku swojej działalności sprzedała zaledwie kilkadziesiąt butelek produktu. Ugruntowana pozycja na rynku zachęca klientów o wiele bardziej, niż marka, której nikt nie kojarzy. Skuteczny e-marketing to z pewnością jeden z głównych czynników budujących świadomość marki.

  Manipulacja, socjotechnika, wykorzystywanie danych - z tym coraz częściej mamy do czynienia w Internecie. Zdarza się, że sami na to pozwalamy, bezrefleksyjnie udostępniając dane na swój temat w mediach społecznościowych. Czym to może grozić? Jakie niebezpieczeństwa czyhają na nas w sieci? O tym w ramach cyklu "Książka na dzień dobry" opowiada Magdalena Witkiewicz, autorka thrillera pt. "Wizjer".

  David Attenborough to znany na całym świecie obrońca dzikiej natury. Od sześciu dekad niestrudzenie popularyzuje w mediach wiedzę o przyrodzie i apeluje o ratowanie naszej planety. Po to, żeby jego starania dotarły do jeszcze większego grona odbiorców, 94-latek postanowił założyć konto na Instagramie.

  Social media spełniają w show-biznesie niezwykle istotną rolę. Czy jednak nie przysłaniają rzeczywistości? Na których wydarzeniach warto się otagować? Sprawdziła to dziennikarka Dzień Dobry TVN Basia Pasek, która porozmawiała z gwiazdami podczas wczorajszego pokazu Łukasza Jemioła. Według Karoliny Pisarek nagrywając krótkie filmiki na Instagram można pokazać swoją osobowość. Z kolei Agnieszka Woźniak-Starak w rozmowie z Basią przyznała, że social media trzyma na dystans. Kilka lat temu zrezygnowała z Facebooka, a o Instagramie często zapomina. Jak mówi, nie trawi i nie rozumie ekshibicjonistycznego podejścia do Instagrama.

  Czego można się o nas dowiedzieć przeszukując nasz telefon, lub historię naszej internetowej przeglądarki? Czy zaglądanie do telefonu partnera jest akceptowalne? O tym, czy trudno jest wykraść nasze dane z telefonu komórkowego lub laptopa, jak się przed tym zabezpieczyć i czy kontrolowanie telefonu partnera jest kulturalne, rozmawialiśmy z Piotrem Koniecznym z portalu niebezpiecznik.pl oraz Tatianą Mindewicz-Puacz.

  Po co robimy selfie? Dlaczego tak chętnie publikujemy nasze zdjęcia na stronach społecznościowych? Gdzie leży granica między dobrym smakiem a internetowym ekshibicjonizmem? W Dzień Dobry TVN socjolog Tomasz Sobierajski i blogerka modowa Tamara Gonzalez Perea powiedzieli, dlaczego łatwiej być fajnym w Internecie niż w rzeczywistości.

  Dr Michał Kosiński stworzył algorytm, który na podstawie "lajków" z Facebooka automatycznie tworzy portret psychologiczny. Czy dzięki odkryciu polskiego naukowca Donald Trump wygrał wybory? Kiedy dr Kosiński zorientował się do czego ma posłużyć stworzony przez niego algorytm? Czym jest microtargeting? Skomplikowany mechanizm manipulacji w social mediach wytłumaczył w Dzień Dobry TVN dziennikarz Marcin Sawicki, który wcześniej przeprowadził rozmowę z polskim naukowcem.

  Maja Bohosiewicz rzadko pojawia się na imprezach odkąd urodziła dziecko. Aktywizuje się jednak na swoich profilach społecznościowych, gdzie nie przebiera w słowach gdy pisze o blaskach i cieniach macierzyństwa. Jak gwiazdy wykorzystują social media w budowaniu swojego wizerunku? Dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska postanowiła się tego dowiedzieć własnie od Mai.

  Według naukowców w 2098 roku na Facebooku będzie więcej profili osób zmarłych niż żyjących. Czy możemy zarządzać kontami społecznościowymi bliskich, którzy odeszli? W Dzień Dobry TVN adwokat Joanna Parafinowicz opowiedziała o dziedziczeniu w Internecie.

  Portale społecznościowe są częścią naszego życia codziennego. Bardzo często zapominamy, że wszystko, co publikujemy podlega ocenie, nie tylko naszych znajomych, ale również na przykład potencjalnych pracodawców. Jak kreować swój wizerunek w Internecie i dlaczego social media są tak uzależniające? O fenomenie portali społecznościowych w Dzień Dobry TVN powiedzieli blogerka Tamara Gonzalez Perea, psycholog społeczny Bianca-Beata Kotoro i socjolog dr Michał Lutostański.

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: Michalinę Robakiewicz, Olgę Kalicką i Kamila Szeptyckiego. Z aktorami młodego pokolenia rozmawialiśmy na temat różnic w podejściu do publikowanych treści w Internecie. Czy rodzice powinni wchodzić w świat społecznościowych kont swoich dzieci? Jakich zasad powinni się trzymać?