Po śmierci osoby bliskiej trzeba załatwić wiele formalności. Będąc w żałobie mało kto myśli jednak o tym, co zrobić z kontami zmarłego w mediach społecznościowych. Lecz w końcu przychodzi moment, w którym dobrze byłoby zająć się również tą kwestią. Co można zrobić z takimi profilami w social mediach?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co zrobić z kontem zmarłego w mediach społecznościowych? Jak je usunąć?
Najbardziej oczywistą opcją wydaje się być usunięcie konta osoby zmarłej z mediów społecznościowych. Jak można to zrobić?
Aby usunąć konto zmarłego z Facebooka, konieczne jest przesłanie dokumentu potwierdzającego, że osoba składająca wniosek jest członkiem najbliższej rodziny lub wykonawcą testamentu tej osoby. Najszybszym sposobem rozpatrzenia wniosku jest dostarczenie skanu lub zdjęcia aktu zgonu. Jeśli akt zgonu jest niedostępny, można przedstawić dokument potwierdzający uprawnienia, takie jak pełnomocnictwo, testament, zaświadczenie o zarządzie majątkiem spadkowym lub, w przypadku osoby niepełnoletniej, akt urodzenia oraz dowód zgonu, np. nekrolog.
Podobnie wygląda to na Instagramie. Członkowie najbliższej rodziny, po weryfikacji stopnia pokrewieństwa, mogą poprosić o usunięcie konta bliskiej osoby z serwisu. Przy składaniu takiego wniosku Instagram wymaga dowodu, że wnioskodawca jest członkiem najbliższej rodziny zmarłego.
Jeśli jednak nie chcemy, by konto bliskiego nam zmarłego na dobre zniknęło z social mediów, mamy jeszcze inną możliwości. Otóż Grupa Meta, w której skład wchodzą m.in.: Facebook, WhatsApp, Instagram i Messenger, oferuje na niektórych platformach możliwość utworzenia konta ze statusem "In memoriam". Czym ono jest i jakie warunki trzeba spełnić, by je założyć, dowiesz się w kolejnym akapicie artykułu.
Czym jest konto "In memoriam"?
Zgodnie z regulaminem Facebooka, gdy konto uzyska status "In memoriam", nie można z niego usuwać żadnych treści. Jeśli jednak użytkownik wcześniej wyznaczy opiekuna konta, ten po śmierci właściciela może zmienić zdjęcie profilowe, zdjęcie w tle, a także przypiąć post na osi czasu i odpowiadać na nowe zaproszenia do grona znajomych.
Aby dodać opiekuna do konta ze statusem "In memoriam", konieczna jest wcześniejsza znajomość na Facebooku z wybraną osobą, a także sporządzenie testamentu wskazującego osobę odpowiedzialną za konta internetowe. Jeśli nie ma opiekuna, wyznaczyć administratora konta lub nakazać jego ustanowienie może tylko sąd.
Profil "In memoriam" można stworzyć także na Instagramie. Na oznaczonym tak koncie nie można się jednak logować, nie pojawi się też ono w określonych obszarach platformy, między innymi na karcie Eksploruj. Zdjęcia i filmy udostępnione przez nieżyjącą osobę pozostaną jednak na stronie. Nikt nie może natomiast już zmienić na koncie postów, ani informacji. Aby zmienić status profilu na "In memoriam", wymagane jest potwierdzenie zgonu właściciela, np. link do nekrologu lub artykułu prasowego.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 92-latka zażartowała z ostatniego pożegnania w sieci. "Wymiatałam na pogrzebie"
- Oszuści wykorzystują profile zmarłych osób i wyłudzają pieniądze. "Żerują na bólu bliskich po stracie"
- Dlaczego media społecznościowe nas uzależniają? Ekspertka wskazuje na "efekt złotej rybki"
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: wirtualnemedia.pl
Źródło zdjęcia głównego: Urupong/GettyImages