Małopolska

  Małopolska

  Bogata w atrakcje Małopolska co roku przyciąga miliony turystów z Polski i ze świata. Coś dla siebie znajdą tam zarówno miłośnicy zwiedzania pięknych miast, jak i pasjonaci aktywnego odpoczynku na łonie natury. Jakie atrakcje Małopolski zasługują na szczególną uwagę?

  Zalipie to wieś położona w Małopolsce. Słynie z malowania chat. Wybrał się tam prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak. Chciał przyjrzeć się tej sztuce z bliska.

  Smakosz Mikołaj Rey z niejednego gara jadł i niejednej potrawy potrawy próbował. Ale ślimaki z Małopolski zaskoczyły go smakiem. W Sierakowie pod Krakowem spotkał się z szefem kuchni Dworu Sieraków, który - po mistrzowsku przygotowuje specjał kuchni francuskiej, czyli ślimaki. Rey odwiedził też farmę ślimaków. Dlaczego ślimaki powinno się gotować dwa razy? Jak się je faszeruje? I, jak smakują ślimaki po sierakowsku?

  Najbardziej zanieczyszczone regiony Polski to Dolny i Górny Śląsk oraz Małopolska. To bardzo niepokoi ich mieszkańców, którzy muszą oddychać skażonym powietrzem. Prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak zapytał fizyka Tomasza Rożka, co to jest smog, skąd się bierze oraz komu najbardziej zagraża. Czy wiecie, jak wygląda maska chroniąca przez zanieczyszczonym powietrzem po dwóch tygodnia używania? Która z masek jest najlepsza?

  Nie ma nawet jeszcze matury, ale już jest sołtysem. 18-latni Jan Kurek małopolską wsią Poręba Spytkowska zarządza dopiero od miesiąca. Rano idzie do szkoły, a po lekcjach pełni funkcję sołtysa. Najmłodszy sołtys w Polsce opowiedział nam o swojej pracy.