Małopolska

  Małopolska

  Myślenicka policja poszukuje sprawcy, który zastrzelił psa rasy ogar polski w rejonie Beskidu Wyspowego w województwie małopolskim. Zwierzę zostało zabite podczas rodzinnego spaceru. Właściciel stracił je z oczu zaledwie na chwilę, wtedy padły strzały.

  Cenna ozdoba zawieruszyła się w sklepie.

  Dwójka płaczących dzieci błąkających się po lesie została zauważona w powiecie chrzanowskim (woj. małopolskie). Pomocy udzielił im policjant, który spotkał nieletnich w czasie wolnym od służby. Okazało się, że dzieci w leśnej głuszy zostawił ojciec.

  W każdym mieście są zakątki, o których krążą niezbyt pochlebne opinie – Kraków nie jest na tym polu żadnym wyjątkiem. Miejscem, od którego krakowianie przez długie lata się konsekwentnie odgradzali, była Nowa Huta – dzielnica robotnicza stworzona wkrótce po zakończeniu II wojny światowej.

  Chochołów jest niewielką wsią położoną w województwie małopolskim, w gminie Czarny Dunajec. Jadąc do Zakopanego, nie sposób nie zauważyć zwartej zabudowy wsi, w której wszystkie domy zlokalizowane są wzdłuż głównej drogi. Chochołów jest znany przede wszystkim z dwóch rzeczy. Po pierwsze – z powstania chochołowskiego, a po drugie – z chochołowskich term.

  16-latka z Myślenic znalazła sposób na samochody, które jej przeszkadzały. Dziewczyna postanowiła je porysować, wykorzystując ostre krawędzie kamienia. Nastolatkę przyłapano na gorącym uczynku. Zajmie się nią sąd rodzinny.

  Malowana wieś Zalipie jest znana w całej Polsce, ale przyciąga też zagranicznych turystów. Skąd wziął się zwyczaj ozdabiania chat w tej miejscowości i czy tradycja przetrwała do dzisiaj?

  Wkrótce rozpoczną się letnie festiwale muzyczne. Długo wyczekiwane wydarzenia wracają po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Również Kraków Live Festiwal 2022 zapowiada doskonałą zabawę, a fani zachwycili się pierwszą ujawnioną gwiazdą.

  Do dramatycznego odkrycia doszło w miejscowości Gnojnik w Małopolsce. Ze studni wydobyto ciało 37-letniej kobiety i niespełna półrocznego dziecka. Z ustaleń policji wynika, że było to rozszerzone samobójstwo.

  Strząska to potrawa wielkanocna, którą wykonuje się tradycyjnie w Małopolsce, a konkretnie we wsi Siedliszowice. Jej historia sięga już 100 lat. Jak ją przygotować? Co powinno się w niej znaleźć? Sprawdź przepis na strząskę.

  2022 jest rokiem Ignacego Łukasiewicza, który wynalazł lampę naftową. Pracował na terenie Gorlic, gdzie do dzisiaj w skansenie edukacyjno-historycznym można przyjrzeć się historii przemysłu naftowego.

  Kalwaria Zebrzydowska znajduje się w Małopolsce w powiecie wadowickim. Miasteczko zostało założone w 1617 roku przez wojewodę Mikołaja Zebrzydowskiego. Słynie na całą Polskę z Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego Ojców Bernardynów. To jedyna kalwaria na świecie wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

  Świąteczny czas sprzyja odkrywaniu najciekawszych zakątków Polski. Dlatego Michał Cessanis zabrał widzów Dzień Dobry TVN w bożonarodzeniową podróż po Małopolsce. Gdzie warto wybrać się na narty? Jaka jest tradycja krakowskich szopek?

  W Lanckoronie w woj. małopolskim kamera monitoringu zarejestrowała nietypowe zjawisko. Tajemnicze światło rozpaliło wyobraźnię wielu internautów i mieszkańców miejscowości. Niektórzy twierdzą, że jest to objawienie anioła.

  Dwuletni chłopczyk wszedł pod koła pojazdu, którym jego ojciec przewoził wydobytą ziemię i gruz. Do tragedii doszło na terenie budowy domu jednorodzinnego w Gromniku (woj. małopolskie). Niestety, dziecka nie udało się uratować.

  W Żelazówce (wojództwo małopolskie) na trasie Tarnów-Dabrowa Tarnowska prawdopodobnie doszło do śmiertelnego potrącenia pieszego. Martwego mężczyznę znaleziono poza jezdnią.

  Ponad 100 osób bawiło się na weselu w Nawojowej (Małopolska), jedna z nich miała koronawirusa. Do szpitala trafiły 3 osoby, a 236 wysłano na kwarantannę. To największe ognisko zakażenia COVID-19 w tej części kraju.

  Bogata w atrakcje Małopolska co roku przyciąga miliony turystów z Polski i ze świata. Coś dla siebie znajdą tam zarówno miłośnicy zwiedzania pięknych miast, jak i pasjonaci aktywnego odpoczynku na łonie natury. Jakie atrakcje Małopolski zasługują na szczególną uwagę?

  Zalipie to wieś położona w Małopolsce. Słynie z malowania chat. Wybrał się tam prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak. Chciał przyjrzeć się tej sztuce z bliska.

  Smakosz Mikołaj Rey z niejednego gara jadł i niejednej potrawy potrawy próbował. Ale ślimaki z Małopolski zaskoczyły go smakiem. W Sierakowie pod Krakowem spotkał się z szefem kuchni Dworu Sieraków, który - po mistrzowsku przygotowuje specjał kuchni francuskiej, czyli ślimaki. Rey odwiedził też farmę ślimaków. Dlaczego ślimaki powinno się gotować dwa razy? Jak się je faszeruje? I, jak smakują ślimaki po sierakowsku?

  Najbardziej zanieczyszczone regiony Polski to Dolny i Górny Śląsk oraz Małopolska. To bardzo niepokoi ich mieszkańców, którzy muszą oddychać skażonym powietrzem. Prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak zapytał fizyka Tomasza Rożka, co to jest smog, skąd się bierze oraz komu najbardziej zagraża. Czy wiecie, jak wygląda maska chroniąca przez zanieczyszczonym powietrzem po dwóch tygodnia używania? Która z masek jest najlepsza?

  Nie ma nawet jeszcze matury, ale już jest sołtysem. 18-latni Jan Kurek małopolską wsią Poręba Spytkowska zarządza dopiero od miesiąca. Rano idzie do szkoły, a po lekcjach pełni funkcję sołtysa. Najmłodszy sołtys w Polsce opowiedział nam o swojej pracy.