Polscy naukowcy wystosowali apel: "Sorry, nie taki mamy klimat"

Źródło: WWF
Apel naukowców
Apel naukowców
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Najpierw natura, potem matura!
Najpierw natura, potem matura!
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
22 kwietnia świętujemy Dzień Ziemi. Ponad 100 polskich naukowców apeluje do polityków, przedsiębiorców i wszystkich obywateli o wspólne działanie dla klimatu. - Nie wolno dłużej zwlekać. Nie mamy drugiej planety – musimy uratować tę jedną - wołają.

Zmiana klimatu

Jak zauważa prof. dr hab. Szymon Malinowski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, zmiana klimatu jest największym wyzwaniem, z którym musimy się zmierzyć.

- Podjęcie odpowiedzialnych i celowych działań a przy tym zaangażowanie jak największej grupy osób jest jedyną drogą, jeśli chcemy powstrzymać najgorsze scenariusze kryzysu klimatycznego. Nauka zna rozwiązania, wie co musimy zrobić, ale jej głos nadal jest za mało słyszalny. Gubi się w medialnym szumie wśród wypowiedzi polityków i celebrytów - mówi.

Zobacz wideo: Ochrona środowiska

Z najnowszego raportu IPCC wynika, że czas, który mamy na działanie dramatycznie się kurczy. - Jeśli teraz nie zrobimy wszystkiego, by powstrzymać dalsze emisje gazów cieplarnianych, nie uda się ograniczyć wzrostu temperatury globu do 1,5°C, świat, jaki znamy zniknie. Nasze działania są niestety nieadekwatne do zagrożenia. Dość wspomnieć, że w 2021 roku globalne emisje, zamiast spadać rosły, a w ostatniej dekadzie zanotowaliśmy największe emisje w historii ludzkości. Działo się to w czasie, gdy mieliśmy już pełną wiedzę o zagrożeniu wynikającym ze zmiany klimatu - tłumaczy Marcin Kowalczyk, kierownik Zespołu Klimatycznego.

Apel naukowców

Sygnatariusze apelują więc:

 • do polityków o podjęcie zdecydowanych działań prowadzących do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, przejścia na czystą energetykę, ochrony klimatu i różnorodności biologicznej;
  • do przedsiębiorców o obliczenie swojego śladu węglowego, obniżenia go, a docelowo - neutralności klimatycznej;
   • do obywateli o dokonywanie mądrych wyborów zarówno przy sklepowych półkach jak i przy urnach wyborczych.

    Zobacz wideo: Orze, jak może - dla dobra środowiska

    Orze, jak może – dla dobra środowiska
    Źródło: Dzień Dobry TVN

    - Przestańmy zaprzeczać nauce – to samobójcza strategia. Nie pozwólmy, by argumenty paranaukowe czy nieaktualna wiedza była stawiana na równi z wynikami wieloletnich badań. Nie możemy dłużej być obojętni wobec napędzania zmiany klimatu i wobec pozornych działań proklimatycznych. Przyszłość ludzkości to za duża sprawa, by poświęcić ją dla krótkowzrocznych doraźnych politycznych czy biznesowych celów - apelują naukowcy.

    - Słuchanie głosu nauki jest naszą jedyną szansą na dalszą - jakże piękną - podróż przez Kosmos na statku kosmicznym Ziemia. Jednak gdy klimat zbytnio się zmieni (sorry…), statek będzie mknął nadal, już bez nas jako pasażerów - dodają.

    Na stronie www.apelklimatyczny.pl można podpisać apel i w ten sposób wesprzeć głos nauki.

    Apel naukowców: "Sorry, nie taki mamy klimat"
    Apel naukowców: "Sorry, nie taki mamy klimat"
    Źródło: Materiały prasowe

    Autor: Dominika Czerniszewska

    Źródło: informacja prasowa/wwf.pl

    Źródło zdjęcia głównego: Materiały prasowe

    podziel się:

    Pozostałe wiadomości