Decyzja o przygarnięciu zwierzęcia powinna być dobrze przemyślana i rozważona. Niestety, nie zawsze tak się dzieje. Zdarza się, że ktoś znudzony pupilem porzuca go np. w lesie. Takim zwierzakom pomaga m.in. ekopatrol. Na czym polega ich praca?
Ekopatrol. Jak pomaga zwierzętom?
Każda gmina ma obowiązek zajmować się zwierzętami i tak w Gdyni powstał Ekopatrol. - Ekopatrol podejmuje wszystkie interwencje związane z ochroną środowiska oraz ochroną zwierząt - mówił Leonard Wawrzyniak, funkcjonariusz Ekopatrolu Straży Miejskiej w Gdyni. Funkcjonariusze pomagają dzikim zwierzętom, które coraz częściej pojawiają się w miastach, jak i tym, które ktoś wyrzucił. - W tym roku mieliśmy kilka królików [...]. Była też świnka morska pozostawiona w lesie. Był też chomik z akwarium. Niestety takie sytuacje mają miejsce - dodał.
W pierwszej kolejności taki zwierzak trafia do weterynarza, który je bada. Potem trafia do schroniska. - Później szuka się domu zastępczego - mówił Andrzej Wasielke, funkcjonariusz Ekopatrolu Straży Miejskiej w Gdyni.
Czy domowe zwierzęta wyczuwają choroby?
Czy domowe zwierzęta wyczuwają choroby?
Jakim zwierzakom pomaga Ekopatrol?
- Prawie codziennie podejmujemy interwencje z borsukami, które w tej chwili pomału szykują się do snu zimowego i szukają sobie kryjówek takich, jak piwnice, garaże. Ludzie do nas dzwonią i mówią, że jakieś dziwne, duże zwierzę weszło im do piwnicy i co oni mają teraz z tym zrobić - mówił Leonard Wawrzyniak.
Funkcjonariusze Ekoaptrolu pomagają także ptakom. - W sezonie letnim to jest kilkanaście interwencji dziennie. W tej chwili, kiedy wiele gatunków odleciało do ciepłych krajów, tych zgłoszeń jest mniej [...] - mówił. Jak się zachować, jeśli spotkamy na swojej drodze ranne zwierzę? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz także:
- Gehenna zwierząt w schronisku w Wojtyszkach. "Są całe w odchodach, zdziczałe i nikt nad nimi nie pracuje"
- Naukowcy sfilmowali niezwykle rzadką rybę. Macropinna microstoma widzi przez przezroczystą głowę [WIDEO]
- Jak zadbać o komfort i bezpieczeństwo psa w sezonie zimowym? "Jeden jest bardziej wrażliwy, inny mniej"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN