Jak komunikują się zwierzęta? "Delfiny nadają imiona swoim dzieciom"

O czym mówią zwierzęta?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy porozumiewanie się z innymi jest wyłącznie domeną człowieka? Jak wynika z badań naukowców, zwierzęta również potrafią przekazywać sobie informacje. "Mówią", ale nie używają do tego słów, lecz np. gestów czy też różnego rodzaju dźwięków. Szczegóły wyjaśniał w Dzień Dobry TVN Marcin Kostrzyński, przyrodnik i filmowiec.

Jak komunikują się ze sobą zwierzęta?

Świat zwierząt wciąż jest dla nas nieodkryty. Marcin Kostrzyński, przyrodnik i filmowiec, w Dzień Dobry TVN uchylił nieco rąbka tajemnicy i opowiedział o tym, jak porozumiewają się zwierzęta. Różne gatunki mają na to inne sposoby.

- Naukowcy założyli mikrofony na rafach koralowych i okazało się, że tam wszyscy mówią, a nie mają strun głosowych. Jest taki gatunek ryby, który, jak przepływa koło Florydy, to ludzie dzwonią na policję, bo nie wiedzą, co to za dziwny dźwięk. Co więcej delfiny nadają imiona swoim dzieciom i te imiona są z nimi przez całe życie - mówił Marcin Kostrzyński.

Jest wiele gatunków, które podejrzewa o to, że porozumiewają się w ten sam sposób, jak ludzie.

- Tylko że nie ma pieniędzy na badania, bo nikomu nie zależy na tym, byśmy odkryli taką prawdę, że między nami a zwierzętami te różnice są marginalne. Że one też mają prawo do własnych uczuć, do chociażby komunikacji. Skąd wiemy, że potrafią się komunikować? Ponieważ nasze zwierzęta domowe komunikują się z nami wspaniale, a nie mogą mówić tylko dlatego, że mają inną budowę gardła - wyjaśnił nasz gość.

Głosy zwierząt

Przyzwyczailiśmy się, że - żeby się porozumiewać - trzeba mówić. Ale w świecie zwierząt panują inne zasady.

- Sposoby komunikowania się zwierząt są przystosowane do miejsca, w którym żyją. Walenie na przykład potrafią porozumiewać się ze sobą na wiele kilometrów, bo w wodzie dźwięk roznosi się dużo szybciej. Mogą powiedzieć sobie wiele rzeczy. Walenie są fenomenalne - podkreślił przyrodnik.

Marcin Kostrzyński przygotował dla Doroty Wellman i Marcina Prokopa dźwiękową zagadkę. Czy prowadzącym Dzień Dobry TVN udało się rozpoznać głosy zwierząt? Kto poradził sobie lepiej? Quiz można zobaczyć w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości