Zbliżają się święta, co dla wielu z nas oznacza dłuższą bądź krótszą podróż do rodzinnego domu. Jak umilić trasę naszemu pupilowi, którego nie chcemy zostawiać pod czyjąś opieką? Jak przygotować się do wycieczki z czworonogiem? Na co zwrócić uwagę? O tym opowiedziała nam Aneta Awtoniuk – behawiorystka zwierząt, terapeutka zachowań psów i kotów.
Świąteczne podróże ze zwierzakiem
Planując wycieczkę samochodową z pupilem, należy dobrze się przygotować. Przede wszystkim zadbajmy o bezpieczeństwo naszego czworonoga, a także o jego komfort. W przypadku jazdy samochodem małe psy i koty powinny jechać w transporterze, duże czworonogi zaś powinny mieć swoje miejsce, w którym przypięte będą pasami.
Absolutnie nie wozimy psa na kolanach. Mimo tego, że jest grzeczny, on może w jakiejkolwiek trudnej sytuacji drogowej stać się trudną sytuacją dla nas. Może złamać nam kręgosłup, ponieważ siła odśrodkowa nawet małego pieska spowoduje, że może wylecieć przed przednią szybę, może uderzyć w nas, spaść pod fotel. Miejsce psa jest na tylnym siedzeniu, szelkami powinien być połączony z pasami
Ponadto uwagę należy zwracać na transportery. Modele wykonane z materiału bądź plastiku nie będą najlepsze. Najbezpieczniejsze zaś są te wykonane z metalowych, grubych prętów, które podczas wypadku nie będą się wyginać.
Najważniejsze w komfortowej podróży jest jednak oswojenie zwierzaka z pojazdem. W samochodach nie zaleca się stosowania odświeżaczy powietrza czy choinek zapachowych, gdyż mogą drażnić czworonoga. Wyciszająco mogą zaś zadziałać rozpylone w pojeździe feromony. Pamiętać należy także o długim spacerze przed podróżą, by uniknąć niespodzianek na tapicerce i częstych postojów.
Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN
Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN
Choroba lokomocyjna u zwierzaków
Zwierzęta odczuwają dyskomfort w podróży samochodem głównie z powodu błędnika. W takiej sytuacji trzeba umożliwić im patrzenie za okno. Psy, tak jak i ludzie, mogą także walczyć z chorobą lokomocyjną.
- W takim przypadku podaje się leki przepisane przez weterynarza, wtedy jest im łatwiej spędzić podróż – tłumaczyła terapeutka zachowań psów i kotów.
Gdy pies zaczyna się stresować, pomóc może zabawka do gryzienia, wykonana z gumy i sznurka. Zajęcie to skutecznie zajmie go na jakiś czas. Niewskazane są natomiast małe gryzaki bądź piłeczki, którymi może się zakrztusić.
Zobacz także:
- Podróżowanie z psem - jak zaplanować wakacyjny wyjazd z czworonogiem?
- Podróże z psem – samolotem, pociągiem, za granicę
- Fredek - piesek, którego opiekunka jest ciężko chora znalazł nowy dom
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Justyna Rojek/East News