Kaganiec – czym kierować się przy wyborze?

Kaganiec dla psa
Kaganiec dla psa
Źródło: Amer Ghazzal/Getty Images
Prawo nakazuje, aby podczas podróży takimi środkami transportu jak pociąg czy autobus pies miał założony kaganiec. Wymaganie to dotyczy zarówno małych, jak i dużych czworonogów. Zasada ta odnosi się do wszystkich miejsc publicznych w przypadku ras uznawanych za agresywne, takich jak np. rottweiler. O ile kaganiec dla owczarka niemieckiego większość osób uznaje za uzasadniony, o tyle np. kaganiec dla yorka może dziwić niektórych właścicieli. Jak to wygląda w praktyce?

Aby przekonać się o zasadności używania kagańca, warto poznać jego funkcje. Po pierwsze służy on jako zabezpieczenie przed ugryzieniem. Nawet bardzo łagodne psy niewielkich rozmiarów w sytuacji stresowej mogą mieć odruch obronny. Kaganiec dla małego psa sprawdzi się chociażby podczas wizyty u weterynarza. Dobrym pomysłem jest też zastosowanie kagańca w sytuacji, gdy pupil ma skłonności do zbierania śmieci i odpadków. W takim przypadku kaganiec uchroni go np. przed niebezpiecznymi kawałkami szkła, które mogłyby poranić zwierzę.

Jak dopasować kaganiec dla psa? 

Noszenie kagańca nie należy do najprzyjemniejszych. Psy nie lubią ograniczeń, a właścicielom czasem ciężko jest przekonać się do założenia kagańca swojemu pupilowi, zwłaszcza, jeśli jest to pies niewielkich rozmiarów. Dobrze dobrane zabezpieczenie nie powinno jednak być dla psa mocno niekomfortowe. Warto zapoznać się z dostępnymi rodzajami kagańców i wybrać model najbardziej odpowiedni dla naszego psa. W końcu kaganiec dla shih tzu czy maltańczyka będzie różnić się od kagańca dla amstaffa. Z jakimi modelami można spotkać się w sklepach? 

  • Kaganiec weterynaryjny (materiałowy) – zakłada się go przed wizytą u weterynarza, zwłaszcza w przypadku planowanych zabiegów. Wykonany jest z nylonu i ma kształt tuby, z możliwością regulacji za pomocą rzepów. Jest stosunkowo tani i część właścicieli wykorzystuje go również poza gabinetem weterynaryjnym. Jest to jednak całkowicie niewskazane, gdyż kaganiec nylonowy uniemożliwia otwarcie pyska, co w przypadku dłuższego noszenia może skutkować nawet udarem u psa.
  • Kaganiec skórzany – doskonale sprawdzi się w przypadku psów takich jak amstaff czy pitbull. Zazwyczaj występuje w postaci pasków lub dużego kawałka skóry z otworami. Jego zaletą jest trwałość, jednak trudno utrzymać go w czystości.
  • Kaganiec plastikowy – ma postać koszyczka, jest lekki i łatwo zachować jego higienę. Doskonale sprawdza się zimą, gdyż nie przymarza do pyska. Zapina się go z tyłu, za uszami. Występuje w wielu rozmiarach, dlatego poleca się go zarówno jako kaganiec dla mopsa, jak i kaganiec dla labradora. Dostępny jest również w wersji z podwójnym dnem, która utrudnia psom zbieranie śmieci.
  • Kaganiec metalowy – ten model jest najczęściej wykorzystywany przez treserów psów policyjnych. Powinien być wykonany z nierdzewnego tworzywa. W razie potrzeby można go wygiąć, by dopasować go do kształtu pyska. Tego typu kaganiec jest dedykowany psom z długim pyskiem, takim jak np. owczarek niemiecki czy chart.
  • Kaganiec fizjologiczny – najbardziej wygodny model, który pies może nosić nawet podczas długich spacerów. Umożliwia swobodną wentylację oraz picie wody. Jego zaletą jest doskonałe wyprofilowanie i dopasowanie do pyska. Tego typu zabezpieczenie sprawdzi się zarówno jako kaganiec dla owczarka, jak i kaganiec dla jamnika.

Kiedy pies musi mieć kaganiec? – porady dla właścicieli czworonogów

Aby noszenie kagańca nie stało się nieprzyjemnym obowiązkiem dla właściciela i czworonoga, warto pamiętać o kilku zasadach.

  • W momencie zapoznawania się psa z kagańcem, warto maksymalnie uprzyjemnić mu pierwszy kontakt, na przykład poprzez otoczenie zabezpieczenia smakołykami.
  • Gdy zwierzak zacznie wsuwać nos do wnętrza kagańca, należy pochwalić go, naciskając kliker i podsuwając przekąskę.
  • Chcąc nauczyć czworonoga komendy "kaganiec", trzeba wygłaszać ją w momencie, gdy pies włoży nos do środka. Gdy zwierzak wykona polecenie po bezpośrednim usłyszeniu komendy, należy nagrodzić go smakołykiem.

Najważniejszą kwestią jest dobranie odpowiedniego rozmiaru kagańca, który umożliwi pupilowi otwieranie pyska i picie wody. Jest to szczególnie ważne latem, gdyż psy poprzez ziajanie wentylują się i ochładzają. Kaganiec dla szczeniaka czy kaganiec dla małego psa (np. shih tzu) powinien być oddalony od psiego nosa o 1 cm, a w przypadku dużych osobników – o 2 cm. Wybierając model w sklepie zoologicznym, warto zabrać ze sobą pupila, aby lepiej dopasować rozmiar. Jeśli po nałożeniu zabezpieczenia pies próbuje za wszelką cenę zdjąć go z pyska, może być to znak, że kaganiec został źle dopasowany i powoduje dyskomfort. W takiej sytuacji należy sprawdzić, czy na pysku nie znalazły się podrażnienia – jeśli tak, konieczny będzie zakup większego modelu.

Osoby, które spacerują z pupilami przede wszystkim późnym wieczorem lub nocą, mogą zdecydować się na kaganiec z zębami. Jest on wykonany z plastiku i nylonu, a jego celem jest przestraszenie ewentualnych napastników. Model został bowiem wyposażony w sztuczne, zakrwawione zęby, nadając psu groźnego wyglądu. O ile jednak taki kaganiec dla pitbulla będzie wyglądać realistycznie, chihuahua czy maltańczyk mogą prezentować się w nim nieco komicznie.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Buldog francuski, czyli pies o uroczym spojrzeniu. Na co zwrócić uwagę przy opiece nad tą rasą?

Źródło: x-news
podziel się:

Pozostałe wiadomości