Pomysł na sielawę - proste przepisy. Ryba w zalewie octowej i smażona w winie

Ryba pokrojona na talerzu
Казаков Анатолий Павлович/Getty Images
Źródło: Getty Images

Sielawa to ryba słodkowodna z polskich jezior. Delikatna w smaku, z dużymi, łatwo odchodzącymi ośćmi. Nietrudna do przyrządzenia, dobrze smakuje wędzona, grillowana i marynowana w occie. Jak można podać sielawę? Jakie ma wartości odżywcze?

Sielawa to delikatna w smaku ryba słodkowodna, żyjąca w polskich jeziorach, popularna na Kaszubach i Mazurach. Jest łatwo dostępna i prosta w przyrządzeniu. Chętnie wybierają ją mamy, bowiem jest łatwa w czyszczeniu z ości, które mocno przytwierdzone do kręgosłupa, odchodzą razem z nim za pierwszym razem. Sielawa, podawana w różnych odsłonach, gości na polskich stołach od stuleci.

Sielawa - co to za ryba?

Sielawa to ryba słodkowodna żyjąca w jeziorach i zbiornikach zaporowych. Wyglądem przypomina śledzia. Żyje w ławicy i odżywia się zooplanktonem. Ryba objęta jest okresem ochronnym w terminie od 15 października do 31 grudnia. Najczęściej spotykana jest na Mazurach i Kaszubach - rejonach bogatych w czyste jeziora. Sielawa to ryba obecna w polskich domach od wieków. Jest stosunkowo tania i łatwa do przyrządzenia.

Jak przyrządzić sielawę?

Najczęściej podawana jest w formie smażonej na maśle. Delikatna w smaku, dobrze komponuje się z zielonymi warzywami: brokułami, fasolką szparagową, szparagami. Aby nie stracić delikatności, nie należy smażyć jej w panierce z mąki i jajka. Najlepiej smażyć ją bezpośrednio na maśle klarowanym, ewentualnie oprószyć delikatnie bułką tartą. Na Mazurach i Kaszubach w okresie turystycznym bardzo często można kupić wędzoną sielawę.

Jest dostępna również w sklepach rybnych, jednak warto wówczas zapytać o termin jej dostawy/wędzenia. Co prawda ryba do wędzenia uprzednio jest konserwowana w solance, jednak świeżo wędzona sielawa smakuje nieporównywalnie lepiej. Istotną kwestią jest również sama wędzarnia. Najlepiej wybierać lokalne wędzarnie, bo to właśnie w nich ryby zachowują swój naturalny smak. Mamy też pewność, że sielawa wędzona w takich miejscach jest rybą w stu procentach naturalną. Wędzarnie przemysłowe niestety nie zachowują właściwości ryb, pozbawiając ich wartości odżywczych. Dodatkowo sielawa wędzona w takiej wędzarni jest pełna konserwantów.

Wartości odżywcze sielawy. Czy jest zdrowa?

Sielawa to ryba niezwykle zdrowa, pełna ważnych składników odżywczych. Jednak na ostateczną jakość mięsa sielawy wpływa stan czystości wód, w których żyje. Dlatego ryby należy kupować od sprawdzonych wędkarzy/hodowców lub łowić w ekologicznych i certyfikowanych wodach.

Sielawa to nie tylko wspaniały smak, ale też dobrodziejstwo dla organizmu:

  • są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i -6, które wzmacniają serce, usprawniają pracę układu krążenia, działają przeciwstarzeniowo i wspomagają pracę mózgu,
  • bogactwo witamin: A, B, D, i E - które wpływają na odporność, wzrok, włosy, paznokcie,
  • zawierają magnez, wapń, potas, żelazo, selen - składniki wspomagające pracę całego organizmu - organów i kości.

Sielawa to ryba o wielu możliwościach. Niegdyś podawano ją w tradycyjnych formach - smażoną, marynowaną, w occie lub wędzoną w przydomowych wędzarniach. Wykorzystywana w gastronomii od stuleci, jest źródłem wielu ciekawych przepisów.

Pomysł na grillowaną sielawę

Grillowana sielawa to znakomity pomysł na podanie ryby w ciepłych porach roku. Można grillować ją samą lub w towarzystwie warzyw i ziół. Najważniejsze, aby była świeża. Sielawę grillujemy po uprzednim wypatroszeniu i dokładnym oczyszczeniu. Skrapiamy sokiem z cytryny, posypujemy solą i zawijamy w folię aluminiową. Dla wydobycia jej smaku poleca się do środka włożyć łyżkę masła, które dodatkowo nada jej delikatny i maślany posmak. Gotową sielawę podajemy samą lub z warzywami. Pasują do niej grillowane pomidory bądź mizeria.

Smażona sielawa w winie - przepis krok po kroku

Składniki:

  • 1 kg sielawy, oczyszczonej i wypatroszonej,
  • 3 łyżki masła klarowanego,
  • 3 szklanki czerwonego wina,
  • bułka tarta,
  • masło klarowane,
  • sól, pieprz.

Sposób przygotowania:

  1. Rybę oczyścić, umyć, posypać solą i pieprzem.
  2. Mięso obtoczyć w bułce tartej.
  3. Smażyć na maśle aż całość nabierze złotego koloru. Podlać winem i dusić przez 10 minut pod przykryciem.
  4. Podawać z wybranymi dodatkami.
Ryba w zalewie octowej w słoiku
Ilia Nesolenyi/Getty Images
Ryba w zalewie octowej w słoiku
Źródło: Getty Images

Sielawa w zalewie octowej - przepis krok po kroku

Składniki:

  • 1 kg sielawy oczyszczonej, wypatroszonej i pokrojonej w większe filety (najlepiej rybę przekroić na 3 części),
  • mąka do panierowania,
  • 1 litr wody,
  • 1 szklanka octu,
  • 2 łyżki cukru,
  • 1 cebula,
  • sól, pieprz, opcjonalnie przyprawa do ryb, garść rodzynek.

Sposób przygotowania:

  1. Pokrojone cząstki sielawy obtoczyć w mące i smażyć na dobrze rozgrzanym oleju na złoty kolor.
  2. Cebulę zeszklić w rondlu z przyprawami, cukrem i rodzynkami.
  3. Kiedy będzie miękka, dolać wodę i ocet, gotować od 5 do 10 minut. Zdjąć z ognia i ostudzić.
  4. Usmażone ryby przełożyć do wyparzonych słoików i zalać ostudzoną zalewą.
  5. Szczelnie zamknąć i odstawić w chłodne i ciemne miejsce.
  6. Ryba gotowa jest do spożycia po 2-3 dniach.

Smacznego!

Zobacz wideo: Smaki Italii na talerzu

DD_20210916_Kuchnia_REP
Smaki Italii na talerzu
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości