Lecznicze i kosmetyczne właściwości soli morskiej

sól morska
sól morska
Źródło: Anna-Ok/Getty Images
Sól morska to produkt spożywczy o wyjątkowych właściwościach. Stanowi składnik między innymi kosmetyków do włosów - stosowana w odpowiedni sposób sprawia, że włosy stają się dokładnie oczyszczone, lśniące, wolne od łupieżu. Sól morską znaleźć również można w sprayu do nosa dla dzieci, który pomaga zwalczyć katar.

Sól morska jest przyprawą powszechnie wykorzystywaną w kuchni. Ma ona również właściwości lecznicze, np. reguluje metabolizm, zapobiega osteoporozie. W kosmetyce sól morska umożliwia złuszczenie naskórka, sprawia, że skóra staje się bardziej sprężysta.

Sól morska – co to jest?

Sól morską, nazywaną "białym złotem", uzyskuje się dzięki odparowaniu wody morskiej. Od soli kuchennej różni ją stopień przetworzenia, skład i tym samym właściwości. Sól morska najczęściej wykorzystywana jest do jedzenia jako przyprawa, nie jest to jednak jedyne jej przeznaczenie.

Wyróżnia ją niższa zawartość sodu (ok. 35%) niż powszechnie znaną i używaną sól kuchenną. Oba gatunki soli różnią się również zawartością mikro- i makroelementów. W skład soli morskiej wchodzi zdecydowanie więcej magnezu, bromu, cynku, potasu, żelaza, wapnia. Kolejnym wyróżnikiem "białego złota" jest kolor. Sól morska jest szara. Warto również wiedzieć, że im bardziej szare są kryształki soli morskiej, tym zawartość minerałów jest wyższa.

Sól morska – zastosowanie w kosmetyce

Właściwości soli morskiej sprawiają, że jej zastosowanie jest zdecydowanie szersze niż mogłoby się wydawać. Przede wszystkim coraz większą popularność sól morska zyskuje jako kosmetyk do włosów. W odpowiednich ilościach wykazuje właściwości wzmacniające, oczyszczające i złuszczające. Jest idealna do każdego rodzaju włosów. Mogą z niej korzystać posiadaczki włosów długich, krótki, blondynki, brunetki, rude. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że w zwiększonej ilości sól morska sprawia, że włosy stają się przesuszone i bez połysku. Jak zatem używać soli morskiej do włosów? Nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu. Aby uzyskać zdrowe i lśniące włosy i aby fryzura miała plażowy charakter, dobrze jest zastosować sól morską w sprayu . W sprzedaży znajdują się również płukanki i maski z solą, które ułatwiają walkę z łupieżem oraz minimalizują problem nadmiernego przetłuszczania się włosów. Warto jednak pamiętać, aby przed zakupem sprawdzić, czy w składzie tych produktów znajdują się również składniki poprawiające nawilżenie.

Właściwości kosmetyczne soli morskiej wykorzystuje się także przygotowując na jej bazie maseczkę, która pomaga w leczeniu trądziku. Poza tym sól morska użyta jako dodatek do kąpieli działa odprężająco i leczniczo. Systematyczne zażywanie kąpieli solankowych oczyszcza pory skóry, zabliźnia mikro rany na ciele i przyspiesza redukcję tkanki tłuszczowej.

Gruboziarnista sól morska stosowana może być również jako peeling, który skutecznie złuszcza naskórek, ujędrnia, niweluje cellulit, sprawia że skóra staje się zdrowsza. Natomiast użyty do pielęgnacji ciała balsam z „białym złotem” odżywia skórę, łagodzi zmiany skórne, zmniejsza widoczność blizn i rozstępów.

Sól morska spożywcza

Sól morska spożywcza ma szerokie zastosowanie w kuchni, jako doskonała alternatywa dla soli kuchennej. Dzięki temu, że wyróżnia ją zdecydowanie intensywniejszy smak, doskonale podkreśla aromat potraw. Stosując w kuchni sól morską, ogranicza się stosowanie innych przypraw. Ponadto nie jest ona wybielana, a co ważne - nie znajdziemy w niej żadnych ulepszaczy, w tym sztucznych antyzbrylaczy (wysoki poziom magnezu zapobiega tworzeniu się grudek).

Na sklepowych półkach znaleźć można zarówno sól morską gruboziarnistą, jak i drobnoziarnistą. W ofercie niejednego supermarketu znajduje się również sól morska wędzona , która za sprawą wyczuwalnego zapachu dymu wędzarniczego, nadaje niezwykłego aromatu potrawom mięsnym oraz rybnym.

Wśród różnych rodzajów soli, jedną z najchętniej wybieranych jest sól morska jodowana , czyli wzbogacona jodanem potasu. Jest ona zdecydowanie zdrowsza niż sól morska niejodowana . Zastanawiając się zatem, którą sól wybrać, jodowaną czy niejodowaną, zawsze lepiej zdecydować się na tę pierwszą. Sól spożywczą jodowaną wyróżniają prozdrowotne właściwości - wspomaga ona produkcję hormonów przez tarczycę oraz ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego.

Właściwości lecznicze soli morskiej

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy sól morska jest zdrowa , inni zastanawiają się, czy jest ona zdrowsza od soli kuchennej. Odpowiedź na te pytania jest jak najbardziej twierdząca. Sól morska jest zdrowa dzięki zawartości składników wzmacniających odporność, usprawniających przepływ krwi przez żyły, zapobiegających osteoporozie i wspomagających kontrolę poziomu cukru w organizmie. Regularne spożywanie soli morskiej reguluje metabolizm i wpływa pozytywnie na na gospodarkę hormonalną.

Sól morska stosowana jest również jako składnik aerozolu na katar przeznaczonego m.in. dla dzieci i kobiet w ciąży. Roztwór hipertoniczny zawierający wysoki poziom soli morskiej zaaplikowany do nosa oczyszcza opuchniętą błonę śluzową, łagodzi objawy zatkanego nosa i tym samym ułatwia oddychanie.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Idzie jesień - czas na peeling

Idzie jesień - czas na peeling
Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Anna-Ok/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana