Zwierzęta

Nauczyła psa mówić! "To może być przełom w weterynarii"

Zwierzęta

Aktualizacja:

Alexis Devine nauczyła swoją suczkę Bunny ludzkiej mowy. Zwierzę posługuje się zasobem ok. stu słów i jak mówi właścicielka, często opowiada o swoich przeżyciach. Tajemnicę psa mówiącego ludzkim głosem poznał Marcin Sawicki.

Bunny, czyli pies, który mówi

Alexix, podobnie jak wielu właścicieli zwierząt, mówi do swojego psa jak do pozostałych członków rodziny. Nie byłoby w tej historii nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że pupilka wchodzi w dialog ze swoją właścicielką. Wszystko za sprawą specjalnych przycisków.

- Zanim Bunny trafiła do mojego domu, zapoznałam się z pracą Christiny Hungar, specjalistki z dziedziny mowy i języka, która znalazłam w sieci - wyjaśnia Alexis. - W pracy z psem używała technik stosowanych podczas zajęć z niewerbalnymi dziećmi. Każdy przycisk powiązany jest z konkretnym słowem. W pewnych warunkach naciskała dany przycisk i uczyła w ten sposób psa - wyjaśnia metodę właścicielka gadatliwego czworonoga.

Nauka rozpoczęła się od komunikowania wyjścia na spacer. Wychodząc z domu, Alexis naciskała przycisk, po pewnym czasie Bunny sama zaczęła to robić, dając sygnał, że chce wyjść z domu.

Czy pies może nauczyć się mówić?

Bunny posługuje się 102 przyciskami, ale jak zaznacza jej właścicielka, nie wszystkich słów używa z jednakową częstotliwością. Co ciekawe, pies poszukuje również nowych słów, łącząc znane już wyrazy, tak aby nazwać świeżo poznane zjawiska.

- Pewnego dnia byłyśmy na plaży, gdzie zobaczyłyśmy małą fokę, Bunny pierwszy raz w życiu widziała takie zwierzę - relacjonuje Alexis. - Po powrocie do domu podbiegła do tablicy i nacisnęła przycisk woda i hipopotam, mamy taki, bo to jej ulubiona zabawka, nigdy nie łączyłam tych dwóch przycisków w trakcie nauki - zaznacza.

Alexis podkreśla, że nauka komunikacji z czworonogami, może odmienić oblicze medycyny dla zwierząt.

- To może zrewolucjonizować oblicze weterynarii - mówi Alexis. - Jeśli dałoby się uogólnić to ćwiczenie, zwierzęta mogłyby mówić, gdzie i co je boli - zaznacza.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Ogromna zmiana dla pieszych. Sprawdź, za co zostaniesz ukarany

Koniec Naszej Klasy. Serwis znika z sieci

Brad Pitt wygrał walkę z Angeliną Jolie o opiekę nad dziećmi. Aktorka zapowiedziała, że to nie koniec sądowej batalii

Autor: Adam Barabasz

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości