Bunny, czyli pies, który mówi
Alexix, podobnie jak wielu właścicieli zwierząt, mówi do swojego psa jak do pozostałych członków rodziny. Nie byłoby w tej historii nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że pupilka wchodzi w dialog ze swoją właścicielką. Wszystko za sprawą specjalnych przycisków.
- Zanim Bunny trafiła do mojego domu, zapoznałam się z pracą Christiny Hungar, specjalistki z dziedziny mowy i języka, która znalazłam w sieci - wyjaśnia Alexis. - W pracy z psem używała technik stosowanych podczas zajęć z niewerbalnymi dziećmi. Każdy przycisk powiązany jest z konkretnym słowem. W pewnych warunkach naciskała dany przycisk i uczyła w ten sposób psa - wyjaśnia metodę właścicielka gadatliwego czworonoga.
Nauka rozpoczęła się od komunikowania wyjścia na spacer. Wychodząc z domu, Alexis naciskała przycisk, po pewnym czasie Bunny sama zaczęła to robić, dając sygnał, że chce wyjść z domu.
Czy pies może nauczyć się mówić?
Bunny posługuje się 102 przyciskami, ale jak zaznacza jej właścicielka, nie wszystkich słów używa z jednakową częstotliwością. Co ciekawe, pies poszukuje również nowych słów, łącząc znane już wyrazy, tak aby nazwać świeżo poznane zjawiska.
- Pewnego dnia byłyśmy na plaży, gdzie zobaczyłyśmy małą fokę, Bunny pierwszy raz w życiu widziała takie zwierzę - relacjonuje Alexis. - Po powrocie do domu podbiegła do tablicy i nacisnęła przycisk woda i hipopotam, mamy taki, bo to jej ulubiona zabawka, nigdy nie łączyłam tych dwóch przycisków w trakcie nauki - zaznacza.
Alexis podkreśla, że nauka komunikacji z czworonogami, może odmienić oblicze medycyny dla zwierząt.
- To może zrewolucjonizować oblicze weterynarii - mówi Alexis. - Jeśli dałoby się uogólnić to ćwiczenie, zwierzęta mogłyby mówić, gdzie i co je boli - zaznacza.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz także:
Ogromna zmiana dla pieszych. Sprawdź, za co zostaniesz ukarany
Koniec Naszej Klasy. Serwis znika z sieci
Autor: Adam Barabasz