Artykuł z cyklu alergie u psów strona główna cyklu
Alergie u psów

Jak ocenić, że twój pies cierpi z powodu świądu? Wykonaj szybki test

pies, który leży na kanapie

Justin Paget/Getty Images

Alergie u psów

Jak ocenić, że twój pies cierpi z powodu świądu? Wykonaj szybki test

pies, który leży na kanapie

Justin Paget/Getty Images

W drapaniu się psa nie ma nic dziwnego. Każdy zwierzak robi to od czasu do czasu. Niepokój właściciela powinna wzbudzić sytuacja, gdy pupil drapie się bardzo często, jego sierść stała się tłusta, a skórę pokrywają krostki, łuski, łupież. Takie objawy mogą świadczyć o świądzie. Jak to rozpoznać? W tym pomoże prosty test.

Zwykłe drapanie czy świąd?

Określenie, jak często i jak intensywnie pies się drapie nie jest proste. Dlatego, w ramach trwającej od 2016 roku akcji "Stop drapaniu", powstał test, który pozwala właścicielom psów określić, jak intensywnie zwierzak się drapie.

Test składa się dwóch części. Pierwsza to dwa pytania dotyczące tego, jak często i jak intensywnie pies się drapie. W ocenie tego pomoże właścicielowi specjalnie opracowana pięciostopniowa skala przy pierwszym pytaniu i czterostopniowa przy drugim. Gdzie 1 to "wcale", a 5 "praktycznie cały czas".

W drugiej części wymieniono inne objawy, które mogą towarzyszyć świądowi. Są to np. ocieranie się o przedmioty lub podłoże, nawracające zapalenie spojówek lub ucha, suchość skóry lub przerzedzenie się sierści. Jeśli właściciel zauważył dany objaw powinien zaznaczyć "tak", jeśli go nie obserwuje – nie.

Po wypełnieniu testu właściciel otrzymuje informacje o stanie zdrowia swojego pupila. Jeśli wynik testu wykaże, że zwierzak najprawdopodobniej zmaga się ze świądem, to konieczna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem weterynarii. Im wcześniej pies trafi do specjalisty/specjalistki i otrzyma leczenie, tym szybciej uda się rozwiązać problem.

Świąd u psa - lepiej go nie ignoruj

Trzeba podkreślić, że takie ciągłe drapanie sprawia zwierzakowi ból. Jeśli pies uszkodzi skórę - może dojść do wtórnego zakażenia. Właściciele czworonogów muszą mieć też świadomość, że świąd to bardzo często tylko objaw innego schorzenia. Uporczywe drapanie może świadczyć o alergii (np. na pyłki, kurz), infekcji (np. bakteryjnej) lub obecności pasożytów na skórze czworonoga. Świąd to bardzo nieprzyjemne doznanie i znacznie obniża komfort życia naszych czworonogów.

Aby rozpoznać, co wywołało problem, lekarz weterynarii musi obejrzeć psa i wykonać odpowiednie badania. Dopiero na podstawie tej wiedzy będzie mógł wprowadzić leczenie, złagodzić świąd i przede wszystkim ulżyć zwierzakowi w cierpieniu.

"Stop drapaniu"

Problemy skórne u psów to bardzo częsty problem. Szacuje się, że jakąś chorobę skóry ma co drugi pies, który trafia do gabinetu weterynaryjnego. Niestety wiele osób nie ma pojęcia, że z pozoru zwykłe drapanie może zwiastować chorobę.

Aby uczulić posiadaczy psów na problemy skórne zwierzaków, w 2016 roku wystartowała akcja społeczna "Stop drapaniu", której inicjatorem jest Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne, a głównym partnerem firma Zoetis .

Dzięki niej posiadacze psów mogą się dowiedzieć, jakie objawy świadczą o chorobie, jakie schorzenia rozpoznawane są najczęściej, co powinno zaniepokoić właściciela oraz gdzie szukać pomocy. Na stronie internetowej akcji znajdą praktyczne porady, dzięki którym będą mogli właściwie zadbać nie tylko o skórę, ale przede wszystkim o zdrowie swoich pupili.

Zobacz także:

Jakie są przyczyny świądu u psa? Dlaczego warto szybko reagować?

AZS i alergie pokarmowe to także częste choroby psów. Jak z tym walczyć?

Ubranka dla pupila. Jak skutecznie i zdrowo chronić zwierzę przed zimnem i słońcem?


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
56
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0