Jak zadbać o komfort i bezpieczeństwo psa w sezonie zimowym? "Jeden jest bardziej wrażliwy, inny mniej"

Zofia Zaniewska-Wojtków
Jak prawidłowo dbać o psa zimą?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Z początkiem zimy większość z nas zaczyna narzekać na niekorzystne warunki atmosferyczne, wywołujące szereg uciążliwych problemów. Dokuczliwy mróz oraz pokryte lodem chodniki mogą stanowić przeszkodę także dla naszych czworonożnych przyjaciół. W Dzień Dobry TVN Zofia Zaniewska-Wojtków opowiedziała o tym, jak przygotować psa do zimowego spaceru.

Jak zabezpieczyć psie łapy przed solą i lodem?

Sezon zimowy obfituje w liczne niedogodności, które dają się we znaki zarówno ludziom, jak i zwierzętom. Psy doskonale radzą sobie ze stąpaniem po zimnym czy ośnieżonym gruncie, jednak ich łapy nie są w pełni przystosowane do bezpośredniego kontaktu z solą i innymi środkami chemicznymi, którymi posypuje się pokryte lodem chodniki. Zdaniem ekspertki, podczas spaceru powinniśmy omijać takie miejsca. Jeśli to niemożliwe, warto zaopatrzyć się w nawilżające preparaty, które ochronią psie opuszki przed wysuszeniem. W tej roli doskonale sprawdzą się maści z witaminą A, lanolina oraz czyste masło shea. Nie bez znaczenia pozostaje pora aplikacji takiego produktu.

- Warto to zrobić wieczorem, po ostatnim spacerze. To jest gęste i lepkie, jeśli nałożymy to na łapki przed spacerem, to wszystko będzie się przyklejać, kamyczki będą uwierać, a pies będzie to wylizywał po spacerze - zauważyła Zofia Zaniewska-Wojtków.

Ubranka i buty dla psów - sposób na ochronę przed mrozem

Udomowione psy mogą źle znosić gwałtowną zmianę temperatury. Właściciele czworonogów, które wyraźnie nie przepadają za wiatrem i mrozem, jeszcze przed rozpoczęciem sezonu zimowego powinni zaopatrzyć się w specjalne akcesoria i przyzwyczajać podopiecznych do ich noszenia.

- To jest totalnie nienaturalne dla psa, żeby chodzić w ubranku czy w butach, trzeba go tego nauczyć. Najlepiej oczywiście zacząć tę naukę, zanim będzie potrzeba ubierania psa w te różne rzeczy - oceniła Zofia Zaniewska-Wojtków.

Doświadczona behawiorystka podkreśliła też, że ubrania i obuwie dla psa najlepiej sprawdzają się w momencie, gdy słupek rtęci na termometrze wskazuje ujemną temperaturę. Zdarza się jednak, że czworonogi marzną nawet w okresie później jesieni. Uważna obserwacja pupila pozwala określić jego potrzeby i reagować na jego dyskomfort. Jeśli pies przed wyjściem na zewnątrz zapiera się łapami o ziemię, trzęsie się lub w nienaturalny sposób podnosi kończyny, to wyraźny sygnał, że przeszkadza mu mróz.

- Każdy pies ma inną odporność, jeden jest bardziej wrażliwy, inny mniej - podsumowała ekspertka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości