Psia depresja - czy da się ją wyleczyć?

Jak wygląda psia depresja?
Psia depresja
Źródło: Archiwum prywatne
Okres, w którym cały świat musiał się zatrzymać i nauczyć pracować zdalnie spowodował, że wiele osób zdecydowało się na przygarnięcie pod swój dach czworonoga. Od tamtej pory coraz częściej w przestrzeni publicznej pojawia się temat zdrowia psychicznego i depresji u psów. Okazuje się, że zwierzaki są na nią szczególnie narażone w okresie zimowym. Jak rozpoznać i leczyć depresję u psa? W rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl wyjaśnia to behawiorystka Aleksandra Firek.

Skąd bierze się depresja u psa?

Depresja u psa może wynikać z wielu czynników. Agresywny właściciel, brak zaspokojenia podstawowych potrzeb, nagłe, drastyczne zmiany zachodzące w życiu - to niektóre z nich. Jeżeli nasz zwierzak jest delikatny, negatywnie może zadziałać na niego przeprowadzka, choroba opiekuna czy zmiana trybu pracy. Na stany depresyjne bardzo narażone są czworonogi w schroniskach, które czekają latami na dom, tracą nadzieję i czują się niekochane. Często słyszymy, że zaadoptowany zwierzak jest wyjątkowo wierny. W wielu przypadkach wynika to z wdzięczności.

DD_20211101_Pies_REP
Czym nie karmić psa?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Behawiorystka, Aleksandra Firek w rozmowie z dziendobry.tvn.pl wyjaśnia, jakie są najczęstsze objawy depresji u psa.

- Z mojego doświadczenia wynika, że pierwszym objawem, który powinien nas zaalarmować, jest nagły spadek energii i nastroju u psa. Brak chęci do zabawy, niereagowanie na ulubione piłeczki, zabawki. U psów z depresją często możemy zaobserwować zwisający lub podkulony ogon, apatię i ciągłą senność lub zupełnie odwrotnie - problemy ze spaniem. Ogólny smutek, obojętność, lękliwość, wycofanie, a nawet agresja - wszystkie dziwne i nowe zachowania u naszego psa powinny nas zaalarmować. Wymienione przeze mnie objawy nie zawsze występują razem, jednak żadnego nie powinniśmy bagatelizować.

Dzień Dobry TVN - co było w programie w poniedziałek, 8 listopada 2021 r.?

Beata Szołtysek i pies Bosko
Źródło: Dzień Dobry TVN
Pies o niezwykłej woli życia
Pies o niezwykłej woli życia
Jak wygląda życie polskich nomadek?
Jak wygląda życie polskich nomadek?
Mateusz Damięcki – do piszą do mnie hejterzy?
Mateusz Damięcki – do piszą do mnie hejterzy?
Błoto, borowina, glinki – jak poprawiają wygląd naszej skóry?
Błoto, borowina, glinki – jak poprawiają wygląd naszej skóry?
W lubelskim liceum nie stawiają jedynek
W lubelskim liceum nie stawiają jedynek
Darmowa woda w domu?
Darmowa woda w domu?
Wyjątkowy samochód w Szczecinie
Wyjątkowy samochód w Szczecinie
Wiadomości z show-biznesu
Wiadomości z show-biznesu
Muzyczne trio – Kukulska, Kayah i… Chopin
Muzyczne trio – Kukulska, Kayah i… Chopin
Pozytywki Dzień Dobry TVN - nominowani
Pozytywki Dzień Dobry TVN - nominowani
USA po 20 miesiącach otwiera się na turystów
USA po 20 miesiącach otwiera się na turystów
Nieznany sprawca atakuje psy w Gdyni Orłowie
Nieznany sprawca atakuje psy w Gdyni Orłowie
Dom nad stawem
Dom nad stawem

Dagmara Olszewska, dziendobry.tvn.pl: Jak powinien zachować się opiekun, który zauważy u swojego psa takie symptomy? 

Kiedy wydaje nam się, że pies jest w gorszym nastroju, powinniśmy poświęcić mu więcej uwagi i czasu. Należy wydłużyć spacery, zachęcić do aktywności, spróbować nauczyć nowej komendy czy sztuczki, zachęcać do zabawy. Najważniejsze jednak będzie okazywanie miłości i czułości.

Czy czasami konieczne jest farmakologiczne leczenie depresji u psów?

Depresję u psów leczy się inaczej u ludzi. Jeśli zauważymy niepokojące objawy u naszego pupila, to warto wybrać się do weterynarza. Jeśli lekarz nie znajdzie żadnej przyczyny zdrowotnej, która powoduje ból, dyskomfort czy złe samopoczucie, to następnym krokiem powinna być konsultacja z behawiorystą. Osoba zajmująca się pracą z psami cierpiącymi na depresję zrobi obszerny wywiad na temat zwierzęcia, wyjdzie z nim i z właścicielem na spacer. Dopiero po obserwacji wyda zalecenia, które pomogą wrócić czworonogowi do zdrowia. Dopiero, jeśli ćwiczenia i nowe nawyki nie pomogą, należy ponownie udać się do lekarza weterynarii po wsparcie leczeniem farmakologicznym. 

Tresura psa a depresja

Czy tresura może spowodować depresję u psa?

Psy lubią ćwiczyć i pracować z człowiekiem, jednak musimy pamiętać, aby robić to odpowiednio. Przede wszystkim nie zmuszajmy psa do aktywności - każdy ma prawo do gorszych dni. Nie pracujmy metodami awersyjnymi. Krzyk i negatywne emocje też nam nie pomogą. Zależy nam przecież w nauce komend na tym, aby pies tak bardzo je lubił, że wybierze pracę z nami niż pognanie za ptakiem czy wiewiórką w parku. Negatywne metody szkoleniowe mogą sprawić, że psu spadnie pewność siebie. 

Jak długo trwa leczenie depresji u psa?

To bardzo indywidualna kwestia. Wiele też zależy od tego, ile poświęcimy czasu naszemu pupilowi. Leczenie depresji zwykle trwa od paru tygodni do paru miesięcy i zależy od natężenia problemu.

Czy u psów możliwy jest nawrót depresji, gdy przydarzy się coś złego?

Oczywiście! Psy mają emocje i odczuwają je codziennie. Takie wydarzenia mają na nie ogromny wpływ, bardzo często depresja przytrafia się psu po trudnych doświadczeniach takich jak strata opiekuna czy nagła przeprowadzka. Pamiętajmy, aby otaczać naszych czworonożnych przyjaciół troską i miłością. Nie bójmy się szukać fachowej pomocy. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!