Co powoduje szczęście psa?
Sposobów na uszczęśliwienie zwierzaka może być wiele. Przede wszystkim znamienna będzie nasza obecność i poświęcony czas. Wychodząc na spacery, głaszcząc za uchem, czy rzucając piłeczkę, budujemy z psem potężną więź. Jeśli zwierzę nam zaufa, możemy być pewni, że zyskaliśmy prawdziwego przyjaciela na dobre i na złe. Dodatkowo czworonogi doskonale wyczuwają nasze emocje. Jeśli w obecności psa będziemy źli, czy smutni zwierzę najprawdopodobniej będzie próbowało nam pomóc. Będzie wciskało swoją głowę w nasze dłonie, ocierało się o nas i inicjowało zabawę.
Każdy domowy pupil wyraża radość w inny sposób. Jedne pieski będą skakać, drugie biegać dookoła nas energicznie machając ogonem.
“Psy uwielbiają być w centrum naszego zainteresowania, potrafią nam towarzyszyć w domowych czynnościach tylko po to, by być blisko nas - opiekunów. Warto mówić do psa, zwłaszcza kiedy jest zestresowany, czegoś się boi lub kiedy chcemy mu pomóc się uspokoić
- powiedziała w rozmowie z dziendobry.tvn.pl behawiorystka psów, Aleksandra Firek.
Co to jest zoomies? Jak sprawdzić, czy pies jest szczęśliwy?
Można wyróżnić kilka typów zachowań, które sugerują, że udało nam się uszczęśliwić psa. Jeśli zaobserwujemy, że w naszej obecności zwierzę potrafi bez problemu zasnąć brzuszkiem do góry, to znak, że czuje się bezpiecznie. Podobnie powinniśmy odczytać inicjowanie kontaktu przez pupila. Łaszenie się, domaganie głaskania, czy przynoszenie zabawki to informacja o przyjacielskim traktowaniu i chęci przebywania w tym samym otoczeniu.
Zoomies to model zachowania psa, który bezpośrednio świadczy o radości życia, jaką zapewniliśmy zwierzakowi. Polega na nagłych zrywach do zabawy i nieposkromionej energii. Jeśli pupilowi zdarza się nagle wstać z miejsca i zacząć biegać, skakać, ganiać i szaleć to znak, że jest wyjątkowo zadowolony ze swojego życia. Według badań wyłącznie zdrowe i radosne psy są w stanie bez żadnego bodźca oddać się takiej nieposkromionej zabawie.
U szczeniąt, których nie zdążyliśmy jeszcze odpowiednio wychować i przyzwyczaić do nowego domu, również można zaobserwować podobne zachowanie. Oznacza jednak coś innego.
U szczeniaków jest to naturalny wynik poznawania świata i próba rozładowania energii i emocji towarzyszących procesowi socjalizacji
- zapewniła w rozmowie z dziendobry.tvn.pl behawiorystka Aleksandra Firek.
Zobacz też:
Twój pies się drapie? Co to może oznaczać?
Zagubiony pies pokonał 380 kilometrów, by dotrzeć do domu. Właścicielka: "Nie mogłam w to uwierzyć"
Autor: Dagmara Olszewska
Źródło zdjęcia głównego: Justin Paget/Getty Images