Artykuł z cyklu alergie u psów strona główna cyklu
Alergie u psów

Twój pies się drapie? Co to może oznaczać?

Pies, który się drapie

photo-vista.de/Getty Images

Alergie u psów

Twój pies się drapie? Co to może oznaczać?

Pies, który się drapie

photo-vista.de/Getty Images

Każdy pies czasem się drapie. Niestety, ta całkowicie naturalna czynność może być pierwszym sygnałem, że z naszym pupilem dzieje się coś złego. O czym może świadczyć ciągłe drapanie się psa?

Dlaczego pies się drapie?

Psy, tak samo jak ludzie, chorują. Pierwszym sygnałem, że z naszym pupilem dzieje się coś niepokojącego może być drapanie. Zwłaszcza to nagminne i intensywne. Takie ciągłe drażnienie skóry prowadzi nie tylko do jej uszkodzeń, ale przede wszystkim sprawia zwierzakowi ból. Niestety wielu właścicieli nie potrafi odróżnić "zwykłego" drapania od tego, które jest bardzo nasilone i sprawia, że na ciele psa tworzą się rany. Część w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego, że pies może mieć problemy skórne lub zmagać się alergią. Tymczasem, jak mówią lekarze weterynarii, prawie połowa psów, które trafiają do gabinetów, ma właśnie takie choroby.

Co wywołuje swędzenie?

Powodów jest bardzo dużo. Drapanie może być sygnałem, że na ciele zwierzaka zagnieździły się pasożyty (np. pchły) lub doszło do podrażnienia skóry jakąś substancją chemiczną, np. obecną w szamponie do dywanów czy preparacie na insekty (alergie kontaktowe). Swędzenie mogą wywołać, tak samo jak u ludzi, alergeny np. pyłki, pleśń bądź roztocze kurzu domowego. Drapanie bywa też pierwszym objawem infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Jeśli nie zareagujemy w porę, na skórze zwierzaka pojawią się rozległe rany czy guzki skórne powstałe na skutek długotrwałego lizania. Nieleczone infekcje prowadzą do bardzo poważnych powikłań i wymagają wielotygodniowej antybiotykoterapii.

Kiedy pomoc specjalistyczna jest konieczna?

Do wizyty u lekarza weterynarii powinna nas skłonić każda zmiana w zachowaniu psa. Jeśli zwierzak nagle zrobił się osowiały, apatyczny, unika kontaktu z domownikami lub zaczyna agresywnie reagować na pieszczoty warto odwiedzić warto odwiedzić gabinet weterynaryjny. Konsultacja będzie konieczna także wtedy, gdy pies znacznie częściej tarza się i ociera o różne przedmioty, często ma problemy z uszami lub zaczerwienioną skórę.

Im szybciej pupil dostanie fachową pomoc, tym mniejsze będzie ryzyko wystąpienia powikłań. Dlatego, aby oszczędzić psu cierpienia, a sobie kosztów związanych z leczeniem, właściciele psów powinni bacznie obserwować swojego czworonoga i szybko reagować na każdą zmianę w zachowaniu zwierzaka. Trzeba pamiętać, że choroby skóry mają charakter przewlekły i często są nieuleczalne. Na szczęście wcześnie wykryte, dzięki odpowiedniemu leczeniu, dają się opanować.

"Stop drapaniu"

Aby uświadomić właścicielom psów, jak poważnym problemem może być świąd alergiczny i ciągłe drapanie, powstała akcja społeczna "Stop drapaniu", której inicjatorem jest Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne, a głównym Partnerem - firma Zoetis .

W jej ramach osoby, które posiadają psa, dowiedzą się, jakie choroby skóry najczęściej występują u zwierzaków, jak je rozpoznać oraz kiedy poszukać specjalistycznej pomocy. Na stronie internetowej akcji znajdą praktyczne porady, dzięki którym będą mogli właściwie zadbać nie tylko o skórę, ale przede wszystkim oz drowie swoich pupili.


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
54
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0